کاربر عزیز ، به ارشد عمران خوش آمدید .
ورود به حساب کاربری
ثبت نام

صفحه 300 از 418 نخستنخست ... 200250290298299300301302310350400 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 2,991 به 3,000 از 4172

موضوع: مشاوره و برنامه ریزی درسی

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر تازه وارد
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 19 بار در 2 پست

مشاوره و برنامه ریزی درسی

در این تاپیک در مورد برنامه ریزی و مطالعه برای آزمون کارشناسی ارشد بحث می شود.

نقل قول نوشته اصلی توسط masnavi نمایش پست ها
    سلام دوستان ..
    تو چند روز اخیر خیلی از بچه ها برام پیغام خصوصی گذاشتن و در مورد نحوه ی خوندنم پرسیدن . متاسفانه اونقدر این پیغام ها زیاد بود که در توانم نبود حقیقتا بخوام همشون رو جواب بدم و امیدوارم منو ببخشید ..
    متن زیر رو که میبینید ، همه ی اون نکاتی که به نظرم مهم بود رو نوشتم و امیدورام همه ی بچه ها بخونن و به دردشون بخوره .. به امید موفقیت همه ی شما .

اولین گام : مشاوره
    مشاوره با فردی با تجربه در رشته ی خودتون ، کسی که رتبه ی خوبی آورده تو ارشد ، در مورد منابعی که خونده (جزوه و کتاب) و سپس خریدن اون منابع قبل از تیر ماه ..

گام دوم : جوگیر نشید !
    شروع فرایند درس خوندن از هفته ی اول یا نهایت هفته ی دوم تیر .. اینجا به یه نکته توجه باید بشه اونم اینکه حواستون باشه یهو جو گیر نشین از همون روز اول ۱۰ ساعت بشینین بخونین !! من خودم روزهای اول خوندنم با روزی ۲ ساعت شروع کردم و کم کم اون آخر ها به ۱۲ ساعت رسوندمش .

گام سوم : خلاصه نویسی
    تموم کردن کلیه منابع تا نهایت پایان مهر ماه .. نکته ی خیلی خیلی خیلی مهم نوشتن خلاصه نویسی هست بطوریکه من خودم اگه خلاصه نویسی نمیکردم شاید الان رتبم دو برابر فعلی میبود ! سعی کنید خلاصه نویسی هاتون رو با حوصله و با چند رنگ بنویسید . درسته که زمان میبره اما هفته های پایانی خیلی به دردتون میخوره . من خودم با ۴ رنگ خلاصه نویسی میکردم و خیلی با حوصله و تمیز نکات مهم رو درون برگه جای میدادم . زیاد وسواس در مورد خلاصه نویسی نداشته باشید و سعی کنید فقط مطالب مهم رو بنویسید . خلاصه نوسی باعث شد من ۲ روز مونده به کنکور کل منابعم رو ۲ بار مرور کنم !

نکته ۱ : اراده ی پولادین
    فرآیند کنکور برای کسایی که میخوان رتبه ی خوبی کسب کنن خیلی طولانی هست و حدودا ۸ ماه آدم رو درگیر میکنه برای همین یه روحیه خیلی قوی میخواد .. بعضی وقت ها با وجود همه ی تلاشت میبینی به نتیجه ی مطلوب نمیرسی و این سرخورده ت میکنه .. بعضی وقت ها از درس زده میشی و دیگه نمیخوای ادامه بدی و .. این ها همه طبیعی هست و اگه نباشه بدون درست جلو نمیری !! من خودم هر وقت اینجوری میشدم اون روز رو فقط ۲ الی ۴ ساعت میخوندم !! یعنی یه جورایی به خودم مرخصی میدادم !

نکته ۲ : کلاس کنکور
    بچه هایی که میخوان برن کلاس کنکور سعی کنن تو درسهایی که نیاز دارن اسم بنویسن چون کلاس کنکور معجزه نمیکنه تا آدم خودش نخونه ! کلاس کنکور فقط روند درس خوندن رو سریعتر میکنه . یه نکته مهم اینکه سعی کنید کلاسهای کنکوری که به اصطلاح "ترم بهار" هستن که معمولا پایان تیر ماه به اتمام میرسن ثبت نام کنید .. من تابستون کلاس کنکور رفتم و این باعث شد عملا تابستون من از دست بره چون برخلاف اونچه که فکر میکنی کلاس کنکور همه ی انرژی آدم رو میگیره و فرصتی برای خوندن نمیذاره .. پس اشتباه من رو تکرار نکنید .

نکته ۳ : اعتماد به منابع
    با یک منبع جلو برید و هی منابع مختلف رو وارد مطالعتون نکنید .. اینجوری فقط خودتون سردرگم میشید و بس . سعی کنید تو خرداد وقتی منابع رو از فردی مورد اطمینان گرفتید دیگه بهش اعتماد کنید و با همون ها حالا هرچی هست پیش برید .

نکته ۴ :
    به هیچ عنوان تفریحاتتون رو حذف نکنید .. من یادمه حتی تا یه ماه مونده به کنکور میرفتم خونه ی دوستام شب تا صبح میزدیم تو سر و کله هم !! مغز یه سیستمه که نیاز به تفریحات درست داره تا بتونه خوب کار کنه .. با تفریحات سالم به مغزتون غذا بدین .. این تفریحات یکیش برام موسیقی بود .. من حتی وقتی درس میخوندمم آهنگ پخش میکردم واسه خودم ! موسیقی ذهن رو فریب میده و باعث فراموشی خستگی میشه .

نکته ۵ : دیگه نخونید !
    به هیچ عنوان تو یک ماه باقی مونده تا کنکور درس جدید نخونید !! کنکور عمران ۱۶ تا درس رو شامل میشه که من ۸ تا از این درس ها رو نرسیدم بخونم !! دارم صادقانه میگم دیگه !! اما با همون داشته هام رفتم سر جلسه چون به این جمله ی با مفهوم اعتقاد داشتم :
    خواندن ۸۰ درصد منبع با آمادگی ۱۰۰ درصدی خیلی بهتر است از خواندن ۱۰۰ درصدی منبع با آمادگی ۸۰ درصد .

نکته ۶ : کنترل استرس
    به نظر من کسی که درست برنامه ریزی کرده باشه و درست پیش رفته اصلا دچار استرس نمیشه و اگه دیدید در میانه راه این حس اومد سراغتون بدونید دارید راه رو اشتباه میرید و نیازمند شوکی فراخور اون زمان هستید .. سعی کنید مدیریت اعصابتون رو در دست بگیرید و حداقل به یه چیزی تو زندگیتون اعتقاد داشته باشید تا وقتی تو شرایط سخت گیر افتادید برید و سرش غُر بزنید !!

نکته ۷ : کنکور آزمایشی
    حتما یه کنکور آزمایشی ثبت نام کنید تا از روند حرکتتون در مقایسه با رقیباتون دید کلی بدست بیارید و اگه افت کردید اشکال کارتون رو پیدا کنید اما همه چیزتون کنکور آزمایشی نباشه . تجربه نشون داده اول و یا آخر شدن تو کنکورهای آزمایشی ملاک خوبی برای پیش بینی در مورد کنکور نیست .

نکته ۸ : سهم هر درس
    میزان اختصاص دهی زمان برای هر درس رو آمیخته ای از میزان اهمیت اون درس + میزان ضعف در اون درس + حجم اون درس قرار بدید .. نه بیشتر و نه کمتر .

نکته ۹ : با عشق بخونید !
    برای خوندنتون تایم دقیق مشخص نکنید ! من خودم اینجوری بودم ! شب قبل میگفتم فردا فلان مبحث هارو میخونم و فرداش تا اون مباحث تموم نمیشد ول کن معامله نبودم حالا چه میخواست ۱۰ ساعت طول بکشه چه ۲ ساعت !! اینکه من میبینم خیلی از مشاور ها مینویسن دو ساعت برای فلان درس و .. مگه میشه درس سنگینی مثل مقاومت مصالح رو دو ساعت خوند ؟؟ تا بخوای گرم شی و ذهنت راه بیفته میشه دو ساعت !!

نکته ۱۰ : تست بزنید !
    سعی کنید تست های کنکور سال های قبل رو بعد از خوندن یه مبحث در صبح ، عصر اون روز یا دیگه نهایت فرداش بزنید . چون هیچ چیز مثل تست زدن باعت نمایان شدن نکته ها نمیشه . وقتی تست های کنکور رو ۳ الی ۴ سری زدید و برای خودتون حل کردید و جا افتاد حلا برید دنبال تست های تالیفی ..

.......................

این همه نوشتم اینم بگم که هرچیکه نوشتم بازم به پشتکار شما نمیرسه .. یعنی باید انگیزه و پشتکار باشه براتون . انگیزه ی من کندن از یک دانشگاه آزاد بی در و پیکر و خوندن تو یه دانشگاه خوب بود .. من اگه تونستم پس تو هم میتونی فقط باید به توانایی هات ایمان بیاری و راهت رو آهسته و پیوسته بری . هر فرد هم یه سری نقاط قوت و ضعف داره پس باید اول از خودمون درک خوبی پیدا کنیم و بعد توقع ایجاد کنیم . من اگه از دانشگاه آزاد چند ماه دیگه میرم ملی میشینم ، این یعنی جای یکی که تو ملی بوده رو گرفتم و عملا انداختمش بیرون !! پس یعنی موفقیت .. این یعنی از خودم دید معقولی داشتم . توقعمم متناسب با شرایطم بوده ٬نه بیشتر و نه کمتر .. پس راضیَم

نویسنده : مثنوی
    http://arshadeomran.ir/forum/member8541-masnavi.html
    ویرایش توسط ADMIN : 1393/03/08 در ساعت 17:46

2. Top | #2991

عنوان کاربر
    کاربر تازه وارد
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    صنعتی
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 1 بار در 1 پست
    واقعا خسته نباشید.مثل این می مونه که ادم کتاب جلد قشنگ سیالات رو گرفته باشه به امیدی.... ولی برگای داخل کتابه همه سفید باشه.بای

3. Top | #2992

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    وضعيت تحصيلي
    دانشجوی ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران - سازه
    نام دانشگاه
    دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی
    پسندیده
    103
    مورد پسند : 66 بار در 45 پست
    توی سیلابس دروس ارشد سازه.. پیشنیاز رعایت میشه؟ مثلن میشه دینامیک سازه و طراحی ساختمانها دربرابر زلزله رو تو یه ترم باهم گذروند؟
    یا الاستیسیته و صفحات و پوسته ها یا پایداری سازه ها با هم؟

4. Top | #2993

عنوان کاربر
    کاربر آماتور
    وضعيت تحصيلي
    سال آخر کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران - عمران
    نام دانشگاه
    آزاد سمنان
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 44 بار در 36 پست
    بچه ها کسی میتونه تو برنامه ریزی کمکم کنه آخه من الان دانشجوی ترم شش هستم و سال بعد (بهمن 92)می خوام آزمون بدم
    چه جوری برنامه بنویسم؟
    چه جوری باید بخونم؟
    پاک دارم گیج میشم

5. Top | #2994

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    وضعيت تحصيلي
    دانشجوی ارشد
    رشته تحصيلي
    سازه هیدرولیکی
    نام دانشگاه
    سراسری
    پسندیده
    248
    مورد پسند : 116 بار در 60 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط jahangir.z نمایش پست ها
    بچه ها کسی میتونه تو برنامه ریزی کمکم کنه آخه من الان دانشجوی ترم شش هستم و سال بعد (بهمن 92)می خوام آزمون بدم
    چه جوری برنامه بنویسم؟
    چه جوری باید بخونم؟
    پاک دارم گیج میشم
    به نظرم با توجه به اینکه فک کنم این ترم واحدای سخت و زیادی دارید بهتره روی دروس دانشگاه و امتحانا متمرکز باشید اما متناسب با پایه درسی و وقت آزادتون یک یا دو درس که به اونا علاقه مندید رو شروع کنید و کنکوری بخونید (جامدات یا ریاضیات یا خاک یا سیالات در کنارش زبان) پیشنهاد میکنم اگه کلاسی میخواید برید واسه مطالعه الانتون طرف اون درس نرید و از تابستون و شروع کلاس کنکورتون با اون درس پیش برید، بهتره واسه ترم 7 هم در صورت امکان یا مرخصی بگیرید یا واحد خیلی کم یا سبک بردارید چون تو روزای حساس بهمن درگیر امتحانات تشریحی دانشگاه نباشید. به امید موفقیت شما دوست عزیز.
    عاقلانه انتخاب کن تا عاشقانه زندگی کنی، اگر عاشقانه انتخاب کنی عاجزانه زندگی می کنی ….

6. Top | #2995

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    وضعيت تحصيلي
    دانشجوی ارشد
    رشته تحصيلي
    سازه
    نام دانشگاه
    آزاد
    پسندیده
    141
    مورد پسند : 236 بار در 107 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط wickie نمایش پست ها
    به نظرم با توجه به اینکه فک کنم این ترم واحدای سخت و زیادی دارید بهتره روی دروس دانشگاه و امتحانا متمرکز باشید اما متناسب با پایه درسی و وقت آزادتون یک یا دو درس که به اونا علاقه مندید رو شروع کنید و کنکوری بخونید (جامدات یا ریاضیات یا خاک یا سیالات در کنارش زبان) پیشنهاد میکنم اگه کلاسی میخواید برید واسه مطالعه الانتون طرف اون درس نرید و از تابستون و شروع کلاس کنکورتون با اون درس پیش برید، بهتره واسه ترم 7 هم در صورت امکان یا مرخصی بگیرید یا واحد خیلی کم یا سبک بردارید چون تو روزای حساس بهمن درگیر امتحانات تشریحی دانشگاه نباشید. به امید موفقیت شما دوست عزیز.
    من هم این نظر رو دارم،ولی مرخصی نگیر.

7. Top | #2996
    Reza tavakolian
    با عرض سلام خدمت دوستان . مهر امسال 7 ترمه فارغ التحصیل میشوم و میخواهم بعد از پایان این ترم کنکوری خواندن را شروع کنم ( احتمالا ترم 7 مرخصی بگیرم )
    در مورد کتابا و انتشازات مختلف اطلاعات کافی دارم اما نمیدونم از چه درسی شروع کنم اگر میشود یه راهنمایی برای برنامه ریزی کنید . اصلا برنامه ریزی باید چطوری باشه ؟؟

مثلا یه چنین برنامه ریزی برای یک روز چطوره ؟

8 تا 9.50 تحلیل - 10 تا 11.50 ریاضی 1 - 12 تا 1.50 راهسازی __1 ساعت ناهار و نماز___ 3 تا 4.45 سیالات - 5 تا 6.45 خاک - 7 تا 8.45 زبان

حالااگر فردا بخوام درس بخونم همین برنامه رو ادامه بدم تا این چند تا درس که گفتم ( تحلیل - ریاضی 1 - راهسازی - سیالات و خاک ) تمام بشه یا نه درس های جدیدتر بخونم ؟؟؟

ممنونم میشوم اگر راهنمایی کنید یا حتی سلیقه ی خودتان را بازگو کنید . با تشکر فراوان :) :)

8. Top | #2997

عنوان کاربر
    کاربر ارشد
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    ازاد کرج
    پسندیده
    407
    مورد پسند : 3,611 بار در 1,743 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط Reza tavakolian نمایش پست ها
    با عرض سلام خدمت دوستان . مهر امسال 7 ترمه فارغ التحصیل میشوم و میخواهم بعد از پایان این ترم کنکوری خواندن را شروع کنم ( احتمالا ترم 7 مرخصی بگیرم )
    در مورد کتابا و انتشازات مختلف اطلاعات کافی دارم اما نمیدونم از چه درسی شروع کنم اگر میشود یه راهنمایی برای برنامه ریزی کنید . اصلا برنامه ریزی باید چطوری باشه ؟؟

مثلا یه چنین برنامه ریزی برای یک روز چطوره ؟

8 تا 9.50 تحلیل - 10 تا 11.50 ریاضی 1 - 12 تا 1.50 راهسازی __1 ساعت ناهار و نماز___ 3 تا 4.45 سیالات - 5 تا 6.45 خاک - 7 تا 8.45 زبان

حالااگر فردا بخوام درس بخونم همین برنامه رو ادامه بدم تا این چند تا درس که گفتم ( تحلیل - ریاضی 1 - راهسازی - سیالات و خاک ) تمام بشه یا نه درس های جدیدتر بخونم ؟؟؟

ممنونم میشوم اگر راهنمایی کنید یا حتی سلیقه ی خودتان را بازگو کنید . با تشکر فراوان :) :)

هیچ وقت همه درسارو تو یه روز نخون سعی کن 2 تا 3 درس در یه روز به مدت 10 ساعت بخونی

درسای حفظیو نزدیک کنکور بخون

زبان هروز بخون

تا میتونی لغت زبان بخون

معادلات خوب بخون که بتونی ریاضی بزنی و سفید نزار

9. Top | #2998

عنوان کاربر
    کاربر تازه وارد
    وضعيت تحصيلي
    سال سوم کارشناسی
    رشته تحصيلي
    omran- omran
    نام دانشگاه
    azad
    پسندیده
    38
    مورد پسند : 119 بار در 36 پست
    سلام یه راهنمایی میخوام دوستان رياضي 1
    رياضي 2
    معادلات ديفرانسيل
    مقاومت مصالح
    تحليل سازه
    مكانيك خاك مكانيك سيالات رو پاس کردم این ترمم هیدرولیک و بتن 1 راهسازی دارم 1= من زبان تخصصی و پاس نکردم تا حالا به نظر شما کتاب بخرم از نمایشگا براش خودم میتونم بخونمش ؟ 2= چون من فقط بتن 1 و دارم این ترم و تابستونم احتمال زیاد ( بتن 2 یا روسازی یا تحلیل 2 یا مهندسی پی ) رو بگیرم البته فقط 6 واحد یعنی 2 درس میتونم تخصصی بگیرم به نظرتون کتاب واسه بتن بگیرم ؟ یا واسه پی ؟ یا واسه روسازی ؟ و اینکه کدوم راحت تره تابستن بگیرم و با بقیه درسام بتونم جمش کنم ؟ دلیلشم بگید حتما حتما حتما در مورد همه سوالا لطفا فول راهنمایی کنید چون من میخوام برنامه ی اصلیمو رو جواب همین سوالاو شرایط خودم بریزم
    بعضی آهنگها به درد این میخورن که بریزی توی فلشت و توی ماشین همش ردشون کنی تا برسی به آهنگ مورد علاقت !

10. Top | #2999

عنوان کاربر
    کاربر ارشد
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    شهید چمران اهواز
    پسندیده
    165
    مورد پسند : 347 بار در 230 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط poyyesh نمایش پست ها
    رياضي 2
    معادلات ديفرانسيل
    مقاومت مصالح
    تحليل سازه
    مكانيك خاك مكانيك سيالات رو پاس کردم این ترمم هیدرولیک و بتن 1 راهسازی دارم 1= من زبان تخصصی و پاس نکردم تا حالا به نظر شما کتاب بخرم از نمایشگا براش خودم میتونم بخونمش ؟ 2= چون من فقط بتن 1 و دارم این ترم و تابستونم احتمال زیاد ( بتن 2 یا روسازی یا تحلیل 2 یا مهندسی پی ) رو بگیرم البته فقط 6 واحد یعنی 2 درس میتونم تخصصی بگیرم به نظرتون کتاب واسه بتن بگیرم ؟ یا واسه پی ؟ یا واسه روسازی ؟ و اینکه کدوم راحت تره تابستن بگیرم و با بقیه درسام بتونم جمش کنم ؟ دلیلشم بگید حتما حتما حتما در مورد همه سوالا لطفا فول راهنمایی کنید چون من میخوام برنامه ی اصلیمو رو جواب همین سوالاو شرایط خودم بریزم
    استارت برای ارشد 93
    ماندم غریب و تنها --- در بین این کتابها =====> یکی گوید ز ساسان ---- یکی گوید زماهان
    آخرش هم همینه ------- شهریه پر هزینه =====> همی آید ز سنجش ------سیوالاتی پر رنجش

11. Top | #3000

عنوان کاربر
    مدیر بخش مهندسی آب
    وضعيت تحصيلي
    دانشجوی دکترا
    رشته تحصيلي
    عمران آب
    نام دانشگاه
    صنعتی اصفهان
    پسندیده
    174
    مورد پسند : 433 بار در 175 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط poyyesh نمایش پست ها
    رياضي 2
    معادلات ديفرانسيل
    مقاومت مصالح
    تحليل سازه
    1- اگه زبان عمومی نسبتا قوی باشی، زبان تخصصی چیز سختی نیست. فقط باید لغات تخصصی را همراه با دانش مربوط به هر کدوم را یاد بگیری و بدونی چه جوری توی جمله استفاده میشن.
    پیشنهاد می کنم حتما چندتا متن تخصصی ترجمه کنی تا دستت راه بیفته. واسه حفظ لغات هم جعبه لایتنر معجزه می کنه.
    2- پیشنهاد می کنم بتن 2 و پی را تایستون نگیری. چون دروس مهمی هستن و نمیشه به صورت خلاصه شده توی تابستان یادشون گرفت. دروس ترم تابستان خیلی خلاصه ارائه میشه.
    (من خودم کارشناسی آزاد بودم. تجربه ترم تابستانه را هم دارم)
    روسازی و تحلیل 2 نسبتا راحت هستن. تابستان خوبه بگیریشون.

واسه بتن اگه کتاب مرجع می خوای بگیری، دو جلد بتن مستوفی نژاد عالیه. اگه هم تست می خوای که سری عمران به نظر من خوبه. من ازش راضی بودم.

درس پی دو بخشه. یه بخشش ژئوتکنیکه که معمولا از کتاب مرجع داس تدریس میشه. یه بخشش هم طراحی بتنیه که از کتاب طاحونی یا مستوفی هست. برخی اساتید فقط بخش اول را تدریس می کنن. استدلالشون هم اینه که بخش بتنی را توی بتن 2 می خونید. واسه تست هم من سری عمران خوندم.

در ضمن کتاب گرفتن که پرسیدن نداره. اگه کتاب را می خونی و تمریتاش را حل می کنی، بگیر.
    وب سایت تخصصی مهندسی آب www.watereng.ir

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)