سیویل فایل تبلیغات مهندسی عمران


نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: ساختمان‌های بتن‌آرمه با شیوه قالب‌های تونلی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  کاربر محروم
  تاریخ عضویت
  /آبان/1395
  وضعيت تحصيلي
  فارغ التحصیل کارشناسی
  رشته تحصيلي
  عمران
  نام دانشگاه
  تبریز
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  2
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 7 بار در 2 پست

  ساختمان‌های بتن‌آرمه با شیوه قالب‌های تونلی

  سیستم موسوم به تونلی ،یکی از روش‌های مورد استفاده برای اجرای ساختمان‌های با سیستم باربر دیوارو سقف بتنی است .از آنجایی که اجرای قالب بندی سقف و دیوار به صورت سلولی و همزمان اجرا می‌گردد به نام تونلی موسوم است .در سیستم اجرای تونلی،دیوارها و سقف‌های بتن مسلح به صورت همزمان آرماتور بندی،قالب بندی و بتن ریزی می‌شوند .این روش ضمن افزایش سرعت و کیفیت اجرا ،عملکرد سازه ای و رفتار لرزه ای سازه را به لحاظ یکپارچگی اعضا و اتصالات آنها به نو چشمگیری بهبود می‌بخشد .
  قالب‌های مورد استفاده به اندازه تقریبی فضا هستند .برای قالب بندی یا قالب برداری،نیاز به تبدیل آنها به ابعاد کوچک‌تر نیست وبه همان ابعاد اولیه و به صورت یکپارچه از فضا خارج می‌شوند .خروج قالب‌های تونلی،پس ازبتن ریزی دیوار و سقف و گیرش اولیه بتن ،با فاصله دادن قالب‌ها از جدارهای بتن ریزی شده (قالب برداری) وبا حرکت افقی روی چرخ یا غلتک صورت می‌گیرد .جدارهایی که با استفاده از این روش اجرا می‌شوند جدارهای اصلی داخلی و بعضی جداره های خارجی (جانبی)هستند .سازه ساختمان‌های اجراشده با سیستم تونلی ، سازه ای نسبتاًشناخته شده بوده و از دیدگاه عملکرد لرزه ای اشکال عمده ای ندارد .تجزیه زلزله های گذشته رفتار مناسب سازه‌ی این ساختمان‌ها را نشان داده است . سازه‌ی ساختمان‌های اجراشده با این روش در برخی موارد ،برای افزایش سهولت و سرعت واجرا اجزای غیر سازه ای مانند دیوارهای جداکننده ،پله‌ها و پانل‌های نما به صورت پیش ساخته در نظر گرفته می‌شوند و پس از تکمیل سازه اصلی به آن متصل می‌شوند که این امر در مورد سازه پله‌ها توصیه نمی‌شود .
  با انجام مدیریت صحیح در اجرا و با استفاده از فناوری‌های روز و با به کارگیری تکنولوژی‌های جدید در تسریع گیرش و افزایش مقاومت بتن می‌توان سرعت اجرا را به طور چشمگیری افزایش داد. هم اکنون با استفاده از روش تونلی انبوه سازان با برنامه ریزی اجرای یک طبقه در دو روز مجتمع‌های مسکونی بزرگ را می‌سازند .از معایب این روش محدودیت در طراحی بر طبق محدودیت‌های اجرا در خصوص ابعاد قالب و قالب گذاری به صورت مدولار است .
  در ساختمان‌های اجراشده به روش تونلی ابتدا آرماتور بندی و تعبیه مسیرهای تاسیسات مکانیکی و برقی در دیوارها انجام می‌شود و همزمان با این اقدامات قالب بندی بازشوهای مورد نیاز برای تاسیسات و در و پنجره اجرا می‌شود .قالب‌های دو طرف دیوار را به صورت پشت به پشت قالب بندی می‌کنند و با قرار گرفتن قالب‌های متوالی در کنار هم بدون قالب واسط سقفی یا همراه با آن مجموعه قالب‌های دیوار و سقف را تشکیل می‌دهند .در مرحله بعد آرماتور بندی سقف و جاگذاری مسیرهای برق انجام می‌شود و قالب‌ها برای خالی ماندن محل داکت ها و دیگر حفره های لازم در سقف نصب می‌شود . در ادامه بتن ریزی سقف‌ها و دیوارها به صورت یکپارچه در یک مرحله انجام می‌شود .جداره های بتنی پرداخت شده نیاز به نازک کاری بر روی سطوح آن‌ها را برطرف می‌کند .این روش اجرا در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آن در حیطه الزامات ارائه شده مجاز می‌باشد .
  الزامات طراحی و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه با شیوه قالب بندی تونلی
  1. مبانی کلی طراحی این سیستم مطابق با ساختمان‌های بتن مسلح از نوع دیوار باربر صورت گرفته و شیوه اجرای آن به روش قالب‌های تونلی انجام می‌شود .
  2. اجرای این سیستم درکلیه پهنه های لرزه خیزی ایران(مطابق استاندارد2800) حداکثر تا 15 طبقه یا 50 متر از تراز پایه بلا مانع است.
  3. طرح لرزه ای و سازه ای بر اساس آخرین ویرایش استاندارد 2800 ایران و آیین نامه آبا(یا آیین نامهACI-318-05 و ویرایش‌های بعد از آن)انجام گیرد .
  4. رعایت ضوابط مربوط به شکل پذیری متوسط و زیاد متناسب با لرزه خیزی مناطق مختلف ایران مطابق استاندارد 2800 الزامی است.
  5. منظم بودن ساختمان در پلان و ارتفاع ضروری است .
  6. به کارگیری حداکثر دهانه 5.5 متر برای سقف،حداکثر ارتفاع خالص 3 متر (بدون احتساب ضخامت سقف)و حداقل ضخامت 15 سانتی متر برای دیوارهای هر طبقه در این سیستم مجاز است .
  7. سطح مقطع اسمی دیوارهای سازه ای در هر جهت باید حداقل 30 درصد سطح زیربنای طبقه باشد .
  8. سطح مقطع اسمی دیوارهای سازه ای یک جهت می‌بایست حداقل 80 درصد جهت دیگر باشد .
  9. رعایت حداقل مقاومت فشاری نمونه استوانه ای 25 مگا پاسکال برای بتن سازه ای و حداقل تنش تسلیم 400 مگا پاسکال برای فولاد الزامی است .
  10. درنظر گرفتن ملاحظات خاص در پلان معماری جهت بستن و باز کردن قالب‌های تونلی ضروری است .
  11. قالب برداری اجزای سازه ای باید مطابق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان صورت گیرد.
  12.استفاده از مواد افزودنی شیمیایی(روان کننده ،فوق روان کننده و افزودنی‌های تسریع کننده گیرش بتن )باید مطابق مقررات ملی ساختمان و یا سایر مراجع معتبر بین المللی باشد .همچنین نوع و میزان مصرف آن‌ها بر مبنای مشخصات اجرایی و اقلیمی کشور انتخاب شود .
  13.درشرایط اقلیمی مختلف،باید تمهیدات لازم در طراحی و اجرای ساختمان‌ها در نظر گرفته شود .
  14.طراحی و اجرای جزئیات مناسب در محل اتصال دیواره های غیر سازه ای به منظور عدم مشارکت در سختی جانبی سازه الزامی است.
  15.لحاظ کردن جزئیات دقیق مسیر و محل نصب کلیه اقلام تاسیسات برقی و مکانیکی در مرحله طراحی و اجرا ضروری است .
  16.در نظر گرفتن تمهیدات و تجهیزات لازم جهت اجرای بتن ریزی یکپارچه دیواره‌ها و سقف در هر طبقه ضروری است .
  17.تمهیدات لازم در اجرای نازک کاری و نما سازی بر روی سطوح بتنی می‌بایستی در مراحل طراحی و اجرا در نظرگرفته شود .
  18.عایق کاری حرارتی جداره های خارجی ساختمان مطابق الزامات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان الزامی است
  19. رعایت مبحث سوم مقررات ملی سختمان درخصوص حفاضت ساختمان‌ها در مقابل حریق و همچنین الزامات نشریه شماره 444 مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت جداره‌ها در مقابل حریق با درنظر گرفتن ابعاد ساختمان ،کاربری و وظیفه عملکردی اجزای ساختمانی الزامی است.
  20. صدابندی هوا برد جداکننده های بین واحد های مستقل و پوسته خارجی ساختمان و صدابندی سقف بین طبقات می‌بایست طبق مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان تأمین شود .
  سیستم ساختمان‌های پیش ساخته با دیوار باربر متشکل از سقف و دیوارهای بتن‌آرمه با بتن سبک سازه ای
  سیستم large panel یا سیستم Box type در دسته بندی سیستم‌های پیش ساخته بتنی Tilt Up قرار می‌گیرد .در این سیستم پانل‌های دیواری، علاوه بر تحمل بارهای ثقلی بارهای جانبی را نیز به صورت دیوار برشی تحمل می‌نمایند.درنتیجه این نوع سیستم در دسته بندی سازه ای یک سیستم دیوار باربر با دیوار برشی می‌باشد .بارهای مرده و زنده از طریق دال‌های بتن‌آرمه و از طریق اتصالات مفصلی یا غلتکی به دیواره‌ها متصل می‌باشند،انتقال یافته و دیواره‌ها نیروهای ناشی از بارهای وارده را به شالوده منتقل می‌نمایند. سیستم باربر جانبی سیستم پیش ساخته فوق شامل دیواره های پیش ساخته بتن‌آرمه بوده که به صورت دیوار برشی عمل نموده و در برابر نیرو های برشی ناشی از بارهای جانبی مقاومت می‌نمایند .در این سیستم به دلیل استفاده از پانل‌های دیواری برای باربری ثقلی و اتصالات مفصلی ما بین کف‌ها و دیوارها امکان استفاده از سیستم باربری جانبی از نوع قاب خمشی نمی‌باشد و تنها سیستم مقاوم در برابر بارهای جانبی پانل‌های دیواری است که به صورت دیوار برشی در برابر نیروهای جانبی مقاومت می‌نماید .ازآنجا که این سیستم ،سیستمlarge panel با به کارگیری بتن سبک سازه ای و لایه عایق حرارتی در کارخانه می‌باشد لذا به نظر می‌رسد ضمن کاهش وزن دیواره‌ها رفتار مطلوب‌تری در مقابل انبساط و انقباض را دارا باشد .
  مصالح اصلی مصرفی دراین سیستم شامل :سیمان ،میلگرد،پوکه صنعتی (پوکه لیکا)،پلی استایرن و گاز طبیعی برای عمل آوردن بتن بوده و کلیه مصالح در داخل کشور قابل تأمین است .
  عایق حرارتی دیوارها از طریق استفاده از یک لایه ملات سیمان و پلی استایرن که در کارخانه به هنگام ساخت دیوارها بر روی لایه بیرونی دیوارهای خارجی اجرا می‌شود ،تأمین می‌شود .از آنجایی که ضریب انتقال حرارت بتن سبک از بتن معمولی کمتر است ،لذا به نظر می‌رسد که عایق حرارتی سیمان و پلی استایرن به همراه بتن سبک تأمین می‌شود .این سیستم در طبقه بندی صرفه جویی زیاد در مصرف انرژی قرار داشته و در تمام مناطق ایران قابل استفاده است .مصالح به کار گرفته شده در این نوع از ساختمان از مقاومت خوبی در مقابل آتش سوزی برخوردار هستند.این سیستم همچنین جوابگوی نیاز صدابندی بر اساس مقررات ملی ساختمان می‌باشد .
  این سیستم در زمینه های انرژی ، حریق، آکوستیک و سازه ؛در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ،مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آن در حیطه الزامات ارائه شده، مجاز می‌باشد.
  4 کاربر پست goudarzi2016 عزیز را پسندیده اند . ali006,Construction Mgmt,noyasystem,saeed.mp

 2. Top | #2

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  /تیر/1396
  وضعيت تحصيلي
  سال اول کارشناسی
  رشته تحصيلي
  برق
  نام دانشگاه
  امیرکبیر
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1
  پسندیده
  10
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست
  مطلب بسیار مفیدی بود. لطفا ادمه دهید.

 3. Top | #3

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  رتبه در کنکور
  30 کنکور 96
  تاریخ عضویت
  /خرداد/1396
  وضعيت تحصيلي
  دانشجوی ارشد
  رشته تحصيلي
  عمران_سازه
  نام دانشگاه
  دانشگاه تهران (UT)
  محل سکونت
  قزوین_تهران
  نوشته ها
  42
  پسندیده
  10
  مورد پسند : 43 بار در 21 پست
  مطالب تکمیلی :
  مزایای این سیستم :
  سرعت در اجرا و صرفه جویی در هزینه تمام شده
  مقاومت بسیار مناسب در برابر زلزله
  سهولت در اجرا و نظارت سازه
  عایق بندی حرارتی و صوتی
  کاهش 5 تا 6 سانتی متر از ضخامت کف
  کاهش 60 درصد تیغه چینی در ساختمان
  کاهش 30 درصد میلگرد در ساختمان
  معایب سیستم قالب تونلی :
  محدودیت ایجاد شده در معماری
  این سیستم برای انبوه سازی صرفه ی اقتصادی دارد و برای ساختمان های کوچک توجیه اقتصادی ندارد
  میزان استفاده از ماشین الات افزایش میابد
  هزینه ی اولیه ی کار بالا میرود
  استفاده از این سیستم در پروژه های با حداقل 600 واحد مناسب است و سازه باید تقارن داشته باشد ( تا هزینه ی قالب بندی کاهش یابد )
  باید از تاورکرین در مکان های مناسب استفاده شود
  باید از بچینگ پلانت با ظرفیت مناسب استفاده شود
  باید از فناوری های مناسب در گیرش بتن استفاده شود

 4. Top | #4

  عنوان کاربر
  کاربر محروم
  تاریخ عضویت
  /بهمن/1397
  وضعيت تحصيلي
  سال آخر کارشناسی
  رشته تحصيلي
  عمران
  نام دانشگاه
  غیاث
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  6
  پسندیده
  1
  مورد پسند : 0 بار در 0 پست

  ویژگی های سپتیک تانک پلی اتیلن  سپتیک تانک نوعی پلی اتیلن است که بسیارساده وبسیار پر کاربرد مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به خصوص فاضلاب های بهداشتی – انسانی است. سپتیک تانک به شکل مخزن گونه ای است که در آن فاضلاب با روندهایی ازمانند ته نشینی، شناور سازی و بیولوژیکی کمک می کند تا تصفیه گردد. سپتیک تانک ها به دو شکل بتنی و پلی اتیلنی تولید و ارئه می شود . از این سپتیک تانک هابه شکل وسیعی در جاهای مانند مجموعه های مسکونی و تجاری واداری، مسکونی و ویلایی، کارگاه های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل ها، رستوران ها، و مجتمع های تفریحی و ورزشی استفاده می شود.

  همان گونه که اگاه هستید فاضلاب و پسماند باعث بسیاری از عارضه ها می تواند در انسان باشد ای گونه مریضی ها با ارتباط مستقیم با پسماند ها یا به گونه ای غیر مستقیم از راه استفاده از اب های کثیف یا غذای الوده شده می تواند به بدن ادم انتقال گردد برای سلامت جامعه و افراد ان ایمن سازی دفن این پسماند ها و فاضلاب ها باید تضمین کند و بسیاد قابل اهمیت است یک سیستم سپتیک تانک مفید این کار را انجام می دهد
  سپتیک تانک به شکل محفظهگونه ای است از جنس پلی اتیلن که آب بندی می شود و یک لوله ورودی و یک لوله خروجی است.

  سپتیکهای پلی اتیلنبه طور معمول طبق نقشه سرپرست کار ساخته وطراحی شده است و ظرفیت سپتیکها براساس روش استفاده میباشد.

  سپتیک های صنعتی به دلیل جمع اوری فاضلاب های صنعتی وخانگی مصرف می شود.

  سپتیک های پلی اتیلن به دو شکل افقی وعمودی طراحیمی کنند ومی سازند.

  لوله فاضلاب ، فاضلاب خانه ها را جمع اوری می کند و به سپتیک تانک می ریزد سپتیک تانک به طور معمول فاضلاب را تصفیه میکند و پسماد را برای برای زمان معین در خود نگه می دارد تا مدتی که جامدات و مایعات از هم جدا می گردد فاضلاب سه لایه را در داخل سپتیک تانک تشکیل می شود جامدهای سبک وزن تر از از آب (مثل روغن و چربی) به سوی بالا وبر روی سطح ان شناور می ماند و روی سطح ان یک لایه کف مانندایجاد می کند . جامدهای سنگین وزن تر از آب در سطح پایین تانک می روند و لجن را در کف تانک به صورت یک لایه تشکیل میدهد و به این گونه بین یک لایه وسط باقی می ماند که همان فاضلاب تصفیهمی شوند.

  لایه های لجن و پساب در سطح پایین سپتیک تانک سبب تولید و زیاد شدن باکتریها می شود شده و کنش های بیولوژیکی که در وجریان تولید و زیاد شدن این باکتری ها به وجود می اید مواد آلی الوده را تجزیه می کند و این گونه فاضلاب ها تصفیه می شود و لجن و تفاله هایی که نمی شود تجزیه شود، در داخل تانک می ماند تا وقتی که سپتیک تانک خالی شود . . درپایان فاضلاب تصفیه شده از راه لوله خروجی ازدرون سپتیک تانک خارجمی گردد.

  مواظبت مناسب از سپتیک تانک پلی اتیلن بسیار بسیاراهمیت دارد چون اگر یک مخزن فاضلاب کارکرد مناسب نداشته باشد تعویض سپتیک تانک بسیارپر هزینه ر خواهد بود و از سوی دیگر فاضلابی که به خوبی و به قدرمناسب تصفیه نشده است شاید به اب های زیرزمینی برسد و اب های زیرزمینی را کثیف کند اگر به سپتیک تانک خود اهمیت داده شود و از ان درست مصرف شود، می تواند برای ۲۵ تا ۳۰ سال کارکرد داشته باشد .

  روتنگران پارسه سپتیک تانک به دو شکل افقی و عمودی در ظرفیت های گوناگون بهرای پروژه های صنعتی و خانگی تولید می کنند – سپتیک تانک ها دراندازه های ۵-۱۰-۱۵-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰ متر مکعب هستند و از پلی اتیلن ساخته می شوند و به طور معمول طبق نقشه سرپرست کار طراحی مشود سپس ساخته می گردد و و اندازه ظرفیت سپتیکها برپایه شیوه استفاده میباشد.از ویژگی سپتیک تانک پلی اتیلن می توان : مقاومت زیاد بالا در برابر خوردگی و محیطی نامطلوب آب بندی جامع
  سپتیک پلی اتیلن و هیچ نوعی از آلودگی به خارج انتشار نمی گردد از آن جدار مستحکم در مقابل فشارهای وارده از جهت خاک محیط سپتیک تانک>پلی اتیلنی تسریع ساخت، نصب و راه اندازی سپتیک تانک ایجاد دفن در زیر زمین به منظور ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک منتقل گردد و از پر شدن فضاهای مناسب سبک وزن و سهولت حمل جلوگیری کند سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره بار ترافیکی را می تواند تحمل کند و تا عمق ۱۳.۵ متر زیرزمینمی تواند دفن گردد.منبع:سپتیک پلی اتیلن
  ویرایش توسط mahsaa25 : 1397/11/09 در ساعت 09:02

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1394/11/12, 10:47
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1394/11/12, 10:47
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1394/10/15, 20:52
 4. 11.3 میلیون جوان دقیقا چکاره اند؟
  توسط ADMIN در انجمن اخبار و مقالات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1394/09/28, 14:34
 5. حمایت 45 میلیون تومانی از رساله های کاربردی
  توسط ADMIN در انجمن اخبار دانشگاهی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1394/09/23, 08:45

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •