سیویل فایل تبلیغات مهندسی عمران

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 21

موضوع: ریــــــــــــــــــتالین

1. Top | #1

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    رتبه در کنکور
    1013
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    آزاد
    پسندیده
    6
    مورد پسند : 5 بار در 4 پست

Lightbulb ریــــــــــــــــــتالین

سلام.
    همانطور که می دانید مصرف ریتالین بین دانشجوها خیلی شایع شده ...
    گفتم احتمال داره از بچه های ارشد عضو همین سایت هم کسانی مصرف داشته باشند .
    این تاپیک به نظرم نیاز بود. لطفا اونایی که مصرف داشتن تجربه شخصی خودشون رو بگن.

مطمعنا همه از عوارض و فواید این دارو با خبر هستند .
    به نظر شما مصرف این دارو برای کنکوری ها مناسبه ؟
    کسنی که مصرف طولانی مدت داشتند چه مشکلاتی برایشان ایجاد شده ؟
    از کجا این دارو رو تهیه میکنند ؟ (همانطور که میدانید فروش در اکثر داروخانه ها ممنوع شده و حواله از سازمان بهزیستی لازم هستش ! )
    ویرایش توسط kiavash karami : 1395/08/27 در ساعت 11:23

2. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر بخش زبان
    رتبه در کنکور
    1735 کنکور 1390
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران-زلزله
    نام دانشگاه
    محقق اردبیلی
    پسندیده
    1,463
    مورد پسند : 1,377 بار در 722 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط kiavash karami نمایش پست ها
    سلام.
    همانطور که می دانید مصرف ریتالین بین دانشجوها خیلی شایع شده ...
    گفتم احتمال داره از بچه های ارشد عضو همین سایت هم کسانی مصرف داشته باشند .
    این تاپیک به نظرم نیاز بود. لطفا اونایی که مصرف داشتن تجربه شخصی خودشون رو بگن.

مطمعنا همه از عوارض و فواید این دارو با خبر هستند .
    به نظر شما مصرف این دارو برای کنکوری ها مناسبه ؟
    کسنی که مصرف طولانی مدت داشتند چه مشکلاتی برایشان ایجاد شده ؟
    از کجا این دارو رو تهیه میکنند ؟ (همانطور که میدانید فروش در اکثر داروخانه ها ممنوع شده و حواله از سازمان بهزیستی لازم هستش ! )
    ریتالین چیه؟

Sent from my SM-J100H using Tapatalk
    ترجمه حرفه ای متون تخصصی رشته عمران

3. Top | #3

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    رتبه در کنکور
    1013
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    آزاد
    پسندیده
    6
    نقل قول نوشته اصلی توسط sabokbal نمایش پست ها
    ریتالین چیه؟

یه نوع داروی محرک عصبی و افزایش کارایی از زمان ( مطالعه ی مفید درس در زمان کوتاه )

4. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر بخش نظام مهندسی
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    سازه
    نام دانشگاه
    -
    پسندیده
    100
    مورد پسند : 326 بار در 102 پست
    (تاريخچه ريتالين)

«متيل فنيديت «(MPH) با نام تجاري «ريتالين» توسط كمپاني داروسازي «نوارتیس» در سال 1954 به بازار دارويي دنيا عرضه شد. در ابتدا قرار بود اين دارو براي درمان افسردگي، خواب آلودگي در طول روز و سندرم خستگي مزمن استفاده شود؛ اما بتدريج با پيشرفت علم و تجربه هاي گوناگون مشخص شد مي توان از اين دارو در درمان كودكاني كه دچار اختلال بيش فعالي و كم توجهي هستند (ADHD) نيز استفاده كرد. در ابتدا تمام ماجرا از كالجهاي آمريكايي و استراليايي شروع شد. قرص «ريتالين» خواصي شبيه آمفتامين (همان قرصي كه به اكستازي مشهور است) دارد. آمفتامين ها گروهي از داروها هستند كه از نظر ساختماني با ناقل هاي عصبي نوراپي نفرين، اپي نفرين و دوپامين مربوطند و به نام «داروهاي مقلد سمپاتيك» يا «محرك سيستم عصبي مركزي» نيز معروفند. آمفتامين ها معمولاً به شکل پودر سفيدرنگ و گاهي سفيد متمايل به قهوه اي روشن يا سفيد چرک مشاهده مي شوند.

چه كساني اين مواد را مصرف مي كنند؟
    آمفتامين (ريتالين) اغلب براي بهبود كارآيي، كاهش خواب و ايجاد سرخوشي مورد استفاده قرار مي گيرند. به همين دليل متأسفانه اين ماده به عنوان تقو يت کننده حافظه و تسهيل کننده يادگيري توسط دانشجويان و جوانان در موقع امتحانات و همچنين توسط رانندگان کاميون که خواهان بيداري و توجه طولاني مدت هستند مورد سوء مصرف قرار مي گيرد. همچنين به علت اينكه آمفتامين باعث بي اشتهايي مي شود برخي افراد از انواع آن به صورت خودسرانه در درمان چاقي استفاده مي کنند.

اسامي رايج آمفتامين:
    از جمله نام هاي رايج آن مي توان به آيس (ICE)، اسپيد (SPEED)، ميتسي بوشي (Mitsibushi)، شيشه يا کر يستال (Crystal)، اکستازي (Ecstasy) و ترکيبي از آمفتامين هاي جايگزين به نام MDMA تحت نام Ecstasy اشاره کرد.

راه هاي مصرف:
    ـ خوراکي: به صورت قرص و گاهي همراه نوشيدني ها.
    ـ تدخين: به همراه سيگار.
    ـ استنشاقي: از راه بيني ( انفيه).
    ـ تزريق: از اين طريق اعتياد بيشتري ايجاد مي گردد.

مصارف طبي
    قرص هاي ريتالين در وهله اول براي درمان يکي از انواع اختلال بيماري هاي رواني دوران کودکي به نام "بيش فعالي همراه با نقص توجه" استفاده مي شود، در مواقعي نيز توسط پزشکان براي درمان بيماران مبتلا به حمله خواب « ناركولپسي» تجويز مي شود. همچنين ريتالين به عنوان دارويي با اثر سريع در درمان افسردگي كاربرد دارد.

اثرات مصرف :
    از آنجا که ريتالين دارويي است که توسط پزشکان تجويز مي شود، مصرف کنندگان تصور مي کنند اين قرص ها بي خطرند و آن «بدنامي» مواد مخدر را ندارند. در حالي که عوارض مصرف خودسرانه اين قرص ها مي تواند در حد مواد ديگر نظير کوکايين و آمفتامين باشد. پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام مي كنند ترك كردن داروهاي محرك آمفتاميني نظير ريتالين و اكستازي، بسيار سخت تر و پيچيده تر از كراك، هروئين و ساير مواد مخدر است. استفاده محدود و كنترل شده ريتالين باعث عادت كردن بدن مصرف كننده به دوزهاي پايين و در نتيجه ايجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهاي بالاتر و حتي مصرف داروهاي سنگين تر و خطرناك تر مي شود. اين دارو به سرعت از راه دهان جذب شده و در عرض يک ساعت علايم آنها شروع مي شود. آثار مصرف ۱ تا ۲ روز طول مي کشد. اين آثار عبارتند از:
    1. ايجاد تحمل و وابستگي شديد
    2. مشکلات رفتاري مانند پرخاشگر ي و بي خوابي
    3. حالت تهوع و استفراغ
    4. احساس سرگيجه و سردرد
    5. تغييرات ضربان قلب و فشار خون (که معمولا به صورت افزايش است ولي در مواردي نيز به شکل کاهش ديده مي شود.)
    6. خارش و جوش هاي پوست
    7. دردهاي شکمي، کاهش وزن و مشکلات معده
    8. بروز حالت هاي روان پريشي (جنون) و علائم شبه اسكيزوفرنيا
    9. بروز افسردگي پس از قطع مصرف

عوارض مصرف مقادير زياد ريتالين:
    1. از دست دادن اشتها و سوء تغذيه و كاهش وزن
    2. لرزش و پرش عضلات
    3. تب، تشنج و سردرد
    4. نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردي مي تواند به شکل خطرناکي ادامه پيدا کند
    5. تکرار حرکات و اعمال بي هدف
    6. بروز حالت هاي پارانوييد(سوء ظن)، توهم و هذيان
    7. ضايعات پوستي مزمن و احساس حرکت و جنبش حشرات در زير پوست
    8. خود کشي و مرگ (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ريتالين منجر به مرگ شده است.)

علايم مسموميت:
    خونر يزي مغزي در اثر افز يش شد يد فشارخون، شوک ناشي از افت شد يد فشارخون، افز يش شد يد درجه حرارت بدن، بي نظمي در ضربان قلب، اختلال هوش ياري، تشنج، اغماء و مرگ.

راهكارهاي ترك
    1. آمفتامين ها به شدت وابستگي ايجاد مي کنند. بيماراني که علايم جنون مثل اسکيزوفرني را نشان مي دهند بايد بلافاصله به روانپزشک معرفي شوند. بيماراني که علايم افسردگي حاد را نشان مي دهند به خاطر امکان خودکشي بايد به شدت تحت نظارت باشند.
    2. بايد به مصرف کنندگان اطمينان خاطر داد که علايم ترک آمفتامين مشتمل بر خستگي، اضطراب، اختلال خواب و افسردگي حداکثر تا روز چهارم پس از ترک زياد بوده و در عرض يک هفته فروکش خواهد کرد.
    3. معمولاً داروي خاصي براي ترک لازم نمي شود.
    4. در هنگام ترک بايد بيماران را تشو يق کرد تا آب کافي بنوشند، روزانه سه وعده غذا مصرف کنند.
    5. ورزش هاي آرامش بخش انجام دهند و در هواي آزاد راه بروند.
    همچنين آمفتامين ها در ادرار ۲ تا ۴ روز پس از مصرف قابل تشخيص است.

منابع
    روانشناسي مرضي تحولي، پريرخ دادستان
    آسيب شناسي رواني، حسين آزاد
    انگيزش و هيجان، جان مارشال ريو، يحيي سيد محمدي
    انگيزش و هيجان، كريم خداپناهي
    روانشناسي فيزيولوژيك، محمد كريم خداپناهي

5 کاربر پست st.e عزیز را پسندیده اند . ADMIN,ALI-JAVAN,ali006,arsha,MostafaHRB

5. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر بخش نظام مهندسی
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    سازه
    نام دانشگاه
    -
    پسندیده
    100
    با اینهمه عوارض دیوانگی مصرفش
    خانواده و اطرافیان چه گناهی کردن که به خاطر راحت طلبی و بلند پروازی و کوتاه نگری کسی که نمیخواد زیاد برای درس خوندن تلاش کنه با یه آدم پرخاشگر یا بدتر از اون مواجه بشن؟
    3 کاربر پست st.e عزیز را پسندیده اند . ALI-JAVAN,ali006,arsha

6. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران- آب
    نام دانشگاه
    صنعتی اصفهان
    پسندیده
    1,905
    مورد پسند : 2,266 بار در 891 پست
    ریتالین فقط با تجویز دکتر معمولا برای افراد خیلی بیش فعال اون هم با دوز معمولا یک چهارم یک قرص در روز تجویز میشه و قرص بسیار خطرناک و پر عوارضی هستش. به همین دلیل هست که فقط داروخانه های خاص ازجمله هلال احمر با نسخه دکتر این قرص رو میدن. بشخصه افراد خییییلی زیادی رو تو خوابگاه در دوران امتحانات دیدم که به توصیه دوستانشون مصرف کردن و نصف شب آمبولانس اومد بردشون و ماجراهای بعدش..
    خلاصه که به هیچ عنوان مصرف نکنید و حتی به دشمنتون هم توصیه نکنید.
    موفق باشید
    5 کاربر پست ALI-JAVAN عزیز را پسندیده اند . ADMIN,ali006,arsha,M.S_Eng,st.e
    بیخیال دیروز، بیخیال فردا... الان وقتشه!!!

7. Top | #7

عنوان کاربر
    کاربر ارشد
    رتبه در کنکور
    14 کشوري کنکورارشدفراگیر92مهندسی سازه دانشگاه پیام نور
    وضعيت تحصيلي
    دانشجوی دکترا
    رشته تحصيلي
    سازه هیدرولیکی+ زلزله + سازه
    نام دانشگاه
    پيام نور تهران شمال - تحصيلات تكميلي شميران + دانشگاه آزاداسلامي واحد مراغه و تبریز
    پسندیده
    3,991
    مورد پسند : 1,365 بار در 822 پست
    اینجاست که باید گفت: "جل الخالق"
    گلبانگ منو، نبر از ياد، عاشق شدنو نبر از ياد،
    من هستم و عشق ، يه جهان عشق،
    اين يك سخنو نبر از ياد !
    http://navid-civil.blogfa.com/

8. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر بازنشسته
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    زلزله
    نام دانشگاه
    دانشگاه
    پسندیده
    2,100
    مورد پسند : 2,994 بار در 1,269 پست
    البته داخل پرانتز ( در دانشگاههای پیام نور و آزاد کاربردی نداره )

9. Top | #9

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    وضعيت تحصيلي
    سال سوم کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    university
    پسندیده
    5
    مورد پسند : 46 بار در 26 پست
    من دانش آموزهایی داشتم که این دارو رو مصرف میکردن با اینکه مفید هست برای یعضی ها ولی خیلییییییی عوارض بدی هم داره که من خودم به عینه دیدم اینا رو
    توصیه میکنم اصلا مصرف نکنید حتی با تجویز پزشک
    3 کاربر پست pure عزیز را پسندیده اند . ALI-JAVAN,ali006,kiavash karami
    هه هه هه! بازی زندگی را می بینی؟!خنده هایم شکلاتی شده اند زیادی تلخ تلخ......!

10. Top | #10

عنوان کاربر
    رتبه برتر کنکور ارشد 94
    رتبه در کنکور
    68
    وضعيت تحصيلي
    دانشجوی ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران - ژئوتکنیک
    نام دانشگاه
    کارشناسی فردوسی- ارشد شریف
    پسندیده
    181
    مورد پسند : 320 بار در 142 پست
    من که تا حالا ندیدم کسی از دوستام دچار این عوارض بشه ولی خب اون ها هم هیچ وقت دوز بالا مصرف نمیکردن. ولی شاید اگه دوزش بالا بشه یه عوارضی داشته باشه
    اما در مورد اینکه برای کنکور استفاده بشه یا نه
    ببینید شاید برای برخی امتحانات خیلی بحرانی (در حد یه امتحان در طول ترم یا هر چند ترم یک بار) بشه برای مصرف کم ریتالین توجیه اورد. ولی باید توجهکرد که شب امتحان یه شبه و زود تموم میشه
    اما کنکور یه فرایند طولانی در حد 6 ماهه. اگه قرار باشه در طول 6 ماه به طور مداوم ریتال زد (حتی با دوز خیلی کم در حد نصف قرص در هفته) قطعا عوارض بدی رو به دنبال داره. یکی از عوارضی که به شخصه در دوستانی که ریتال مصرف میکردن دید این بوده که دیگه نمیتونستن بدون مصرف قرص تمرکز کنن. در واقع ذهنشون تنبل میشه. بنابراین مجبور بودن هر وقت نیاز به تمرکز دارن حتما قرص بخورن. یکی دیگه از عوارض اون اینه که اگه به هر دلیلی ذهن حواسش به یه چیز دیگه مثل صدای عقربه های ساعت سالن مطالعه پرت بشه، دیگه تمرکز بر روی موضوع دیگه مثل درس امکان پذیر نیست و عملا تا وقتی اثر قرص در بدن هست، حواس شخص هم به اون عامل حواس پرتی هست و نمیتونه روی موضوع دلخواه تمرکز کنه
    بنابراین شدیدا توصیه میکنم سمت مصرف قرص نرین
    البته اصلا نیازی هم به مصرف نیس. چون نمونه افرادی که بدون مصرف در کنکور موفق شدن خیلی زیاده
    2 کاربر پست navid6117 عزیز را پسندیده اند . ALI-JAVAN,ali006

11. Top | #11

عنوان کاربر
    رتبه برتر کنکور ارشد 95
    رتبه در کنکور
    59
    وضعيت تحصيلي
    دانشجوی ارشد
    رشته تحصيلي
    ژئوتکنیک
    نام دانشگاه
    کارشناسی شریف / ارشد شریف
    پسندیده
    62
    مورد پسند : 69 بار در 26 پست
    سلام بچه ها.
    من سابقه استفاده از این قرص ها رو دارم اما نه برای کنکور و نه برای یک بازه طولانی.
    ترم ۵ لیسانس که بسیار سخت می گذشت مجبور به استفاده شدم. از تموم این مضرات هم که بقیه گفتن خبر داشتم و به خاطر همین قرص رو نصفه می خوردم. یادمه که توی یک ورقش ۱۰ تا قرص بود که من اون سال از ناصر خسرو ۱۵ هزار تومن خریدم. که در واقع هر ورق این قرصا ۲ تیکه ۱۰ تایی هست که یادمه فروشنده واسه اینکه بتونه نصفه ۱۰ تایی دیگه اون قرص رو به یکی دیگه بفروشه تاریخ انقضا رو نشون من داد و اون تیکه ای که تاریخ روش نوشته شده بود رو برای خودش نگه داشت. خود قرصا ابعاد ریزی دارن. و فک می کنم که سوییسی هم بودن .(یا یه همچین کشوری !)
    من برای یک هفته تقریبا استفاده کردم و واقعا تاثیر هم داشت. عواقب بدی روی من نداشت جدا. اما این به اون معنی نیست که من توصیه می کنم بخورید. توی یک شرایط خیلی خاص و اونم توی یک بازه کم و البته ترم ۵ عمران شریف !! (این آخری خیلی مهمه ! )
    من بقیه قرص رو هم دور ریختم چون واقعیتش رو بخواهید از همین چیزایی که شنیده بودم میترسیدم. واسه من بیشتر نقش کم خوابی رو داشت تا افزایش تمرکز. حدود ۱۲.۵ شب که خوابم میگرفت با یه نصفه قرص تا ۵-۶صبح میشد رفت. اما واسه کنکور، خوردن این قرصا از نظر من نه نیازه و نه کار درستیه. چون حقیقت امر اینه که هیچی بالاتر از سلامتیتون نیس !!
    از اولی که این بحث رو باز کردن خیلی جلو خودمو گرفتم که نگم که مثلا شاید بد باشه و اینا (که البته بدم هس ) اما دلم نیومد و گفتم با شما این تجربه رو به اشتراک بزارم شاید به دردتون بخوره و البته این تجربه من خیلی چیزای دیگه رو هم میرسونه. که نمیخوام بحث رو عوض کنم اما حقیقتا خیلیا هستن که زحمت های زیادی رو متحمل میشن و سختی های زیادی میکشن اما....
    ظاهرا واسه گرفتن تخصص در زمینه های پزشکی امتحانی هس که رزیدنت های اتاق عمل مجبورن خیلی بیدار بمونن و اصلا این قرصا بین اونا خیلی بیشتر شایعه تا دانشجو ها . شاید اگه از اونا هم بپرسید بد نباشه.
    3 کاربر پست SUT90 عزیز را پسندیده اند . ALI-JAVAN,ali006,kiavash karami

12. Top | #12

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    رتبه در کنکور
    1013
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    آزاد
    پسندیده
    6
    نقل قول نوشته اصلی توسط st.e نمایش پست ها
    (تاريخچه ريتالين)

«متيل فنيديت «(MPH) با نام تجاري «ريتالين» توسط كمپاني داروسازي «نوارتیس» در سال 1954 به بازار دارويي دنيا عرضه شد. در ابتدا قرار بود اين دارو براي درمان افسردگي، خواب آلودگي در طول روز و سندرم خستگي مزمن استفاده شود؛ اما بتدريج با پيشرفت علم و تجربه هاي گوناگون مشخص شد مي توان از اين دارو در درمان كودكاني كه دچار اختلال بيش فعالي و كم توجهي هستند (ADHD) نيز استفاده كرد. در ابتدا تمام ماجرا از كالجهاي آمريكايي و استراليايي شروع شد. قرص «ريتالين» خواصي شبيه آمفتامين (همان قرصي كه به اكستازي مشهور است) دارد. آمفتامين ها گروهي از داروها هستند كه از نظر ساختماني با ناقل هاي عصبي نوراپي نفرين، اپي نفرين و دوپامين مربوطند و به نام «داروهاي مقلد سمپاتيك» يا «محرك سيستم عصبي مركزي» نيز معروفند. آمفتامين ها معمولاً به شکل پودر سفيدرنگ و گاهي سفيد متمايل به قهوه اي روشن يا سفيد چرک مشاهده مي شوند.

چه كساني اين مواد را مصرف مي كنند؟
    آمفتامين (ريتالين) اغلب براي بهبود كارآيي، كاهش خواب و ايجاد سرخوشي مورد استفاده قرار مي گيرند. به همين دليل متأسفانه اين ماده به عنوان تقو يت کننده حافظه و تسهيل کننده يادگيري توسط دانشجويان و جوانان در موقع امتحانات و همچنين توسط رانندگان کاميون که خواهان بيداري و توجه طولاني مدت هستند مورد سوء مصرف قرار مي گيرد. همچنين به علت اينكه آمفتامين باعث بي اشتهايي مي شود برخي افراد از انواع آن به صورت خودسرانه در درمان چاقي استفاده مي کنند.

اسامي رايج آمفتامين:
    از جمله نام هاي رايج آن مي توان به آيس (ICE)، اسپيد (SPEED)، ميتسي بوشي (Mitsibushi)، شيشه يا کر يستال (Crystal)، اکستازي (Ecstasy) و ترکيبي از آمفتامين هاي جايگزين به نام MDMA تحت نام Ecstasy اشاره کرد.

راه هاي مصرف:
    ـ خوراکي: به صورت قرص و گاهي همراه نوشيدني ها.
    ـ تدخين: به همراه سيگار.
    ـ استنشاقي: از راه بيني ( انفيه).
    ـ تزريق: از اين طريق اعتياد بيشتري ايجاد مي گردد.

مصارف طبي
    قرص هاي ريتالين در وهله اول براي درمان يکي از انواع اختلال بيماري هاي رواني دوران کودکي به نام "بيش فعالي همراه با نقص توجه" استفاده مي شود، در مواقعي نيز توسط پزشکان براي درمان بيماران مبتلا به حمله خواب « ناركولپسي» تجويز مي شود. همچنين ريتالين به عنوان دارويي با اثر سريع در درمان افسردگي كاربرد دارد.

اثرات مصرف :
    از آنجا که ريتالين دارويي است که توسط پزشکان تجويز مي شود، مصرف کنندگان تصور مي کنند اين قرص ها بي خطرند و آن «بدنامي» مواد مخدر را ندارند. در حالي که عوارض مصرف خودسرانه اين قرص ها مي تواند در حد مواد ديگر نظير کوکايين و آمفتامين باشد. پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام مي كنند ترك كردن داروهاي محرك آمفتاميني نظير ريتالين و اكستازي، بسيار سخت تر و پيچيده تر از كراك، هروئين و ساير مواد مخدر است. استفاده محدود و كنترل شده ريتالين باعث عادت كردن بدن مصرف كننده به دوزهاي پايين و در نتيجه ايجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهاي بالاتر و حتي مصرف داروهاي سنگين تر و خطرناك تر مي شود. اين دارو به سرعت از راه دهان جذب شده و در عرض يک ساعت علايم آنها شروع مي شود. آثار مصرف ۱ تا ۲ روز طول مي کشد. اين آثار عبارتند از:
    1. ايجاد تحمل و وابستگي شديد
    2. مشکلات رفتاري مانند پرخاشگر ي و بي خوابي
    3. حالت تهوع و استفراغ
    4. احساس سرگيجه و سردرد
    5. تغييرات ضربان قلب و فشار خون (که معمولا به صورت افزايش است ولي در مواردي نيز به شکل کاهش ديده مي شود.)
    6. خارش و جوش هاي پوست
    7. دردهاي شکمي، کاهش وزن و مشکلات معده
    8. بروز حالت هاي روان پريشي (جنون) و علائم شبه اسكيزوفرنيا
    9. بروز افسردگي پس از قطع مصرف

عوارض مصرف مقادير زياد ريتالين:
    1. از دست دادن اشتها و سوء تغذيه و كاهش وزن
    2. لرزش و پرش عضلات
    3. تب، تشنج و سردرد
    4. نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردي مي تواند به شکل خطرناکي ادامه پيدا کند
    5. تکرار حرکات و اعمال بي هدف
    6. بروز حالت هاي پارانوييد(سوء ظن)، توهم و هذيان
    7. ضايعات پوستي مزمن و احساس حرکت و جنبش حشرات در زير پوست
    8. خود کشي و مرگ (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ريتالين منجر به مرگ شده است.)

علايم مسموميت:
    خونر يزي مغزي در اثر افز يش شد يد فشارخون، شوک ناشي از افت شد يد فشارخون، افز يش شد يد درجه حرارت بدن، بي نظمي در ضربان قلب، اختلال هوش ياري، تشنج، اغماء و مرگ.

راهكارهاي ترك
    1. آمفتامين ها به شدت وابستگي ايجاد مي کنند. بيماراني که علايم جنون مثل اسکيزوفرني را نشان مي دهند بايد بلافاصله به روانپزشک معرفي شوند. بيماراني که علايم افسردگي حاد را نشان مي دهند به خاطر امکان خودکشي بايد به شدت تحت نظارت باشند.
    2. بايد به مصرف کنندگان اطمينان خاطر داد که علايم ترک آمفتامين مشتمل بر خستگي، اضطراب، اختلال خواب و افسردگي حداکثر تا روز چهارم پس از ترک زياد بوده و در عرض يک هفته فروکش خواهد کرد.
    3. معمولاً داروي خاصي براي ترک لازم نمي شود.
    4. در هنگام ترک بايد بيماران را تشو يق کرد تا آب کافي بنوشند، روزانه سه وعده غذا مصرف کنند.
    5. ورزش هاي آرامش بخش انجام دهند و در هواي آزاد راه بروند.
    همچنين آمفتامين ها در ادرار ۲ تا ۴ روز پس از مصرف قابل تشخيص است.

منابع
    روانشناسي مرضي تحولي، پريرخ دادستان
    آسيب شناسي رواني، حسين آزاد
    انگيزش و هيجان، جان مارشال ريو، يحيي سيد محمدي
    انگيزش و هيجان، كريم خداپناهي
    روانشناسي فيزيولوژيك، محمد كريم خداپناهي

با عرض سلام و تشکر بابت اینهمه تریخچه از ریتالین !!!!

آقا شما اینهمه مطلب لطف کردی شیر کردی کاش ( دلایل مصرف ) یا (فواید ) هم میگفتی !!! اینجوری شما فقط ملت رو ترسوندی !

باور کن اگه کسی دکتر برای بچه بیش فعالش این قرص رو تجویض کرده باشه با خوندن مطلب شما میره از دست دکتر شاکی میشه

13. Top | #13

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    رتبه در کنکور
    1013
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    آزاد
    پسندیده
    6
    دوستان بیاین یکم واقع بین تر باشیم ....دلیل این اتاق گفتگو اجبار به استفاده یا عدم استفاده ریتالین ، مودفینیل یا قرص های مشابه نیست ، نه من و نه هیچ کس دیگه هم حق تحمیل کردن رو نداریم . لااقل اطلاعات غلط ندیم !

کد HTML:
    ریتالین فقط با تجویز دکتر معمولا برای افراد خیلی بیش  فعال اون هم با دوز معمولا یک چهارم یک قرص در روز تجویز میشه و قرص بسیار  خطرناک و پر عوارضی هستش. به همین دلیل هست که فقط داروخانه های خاص ازجمله  هلال احمر با نسخه دکتر این قرص رو میدن. بشخصه افراد خییییلی زیادی رو تو  خوابگاه در دوران امتحانات دیدم که به توصیه دوستانشون مصرف کردن و نصف شب  آمبولانس اومد بردشون و ماجراهای بعدش..
    خلاصه که به هیچ عنوان مصرف نکنید و حتی به دشمنتون هم توصیه نکنید.
    موفق باشید

این حرف دوست عزیزمون رو من به جد تکذیب میکنم !!
    ریتالین در کشور های اروپایی و آمریکا جزو 5 قرص پر مصرف میشناسنش و به هیچ وجه فروشش غیر قانونی یا با به قول شما دارو خانه های خاص نیست.....دلیلش فکر میکنین چیه من از شما میپرسم .... ؟
    چون در کشوری که اگر ماهیت این قرص به نام قرص افزایش هوش و تمرکز فاش بشه باور کن کل ایران سیگار رو میزارن کنار و این قرص رو مثل اسمارتیز می خورن !!!!

و اما عوارض :

خوب توجه کنید به این نکته که : (( تمااااام دارو ها شامل عوارض هستند ))
    قرص استامینوفن
    که به طور قطع اعلام میکنم همه تو یخچال دارین تو همه ی کشور های جهان اول ممنوعه پس چرا تا کوچکترین مساله ای پیش میاد شما و همه ی خانواده استفاده می کنند ؟
    ((((((آب))))))))
    هم اگر بیش از اندازه باشه باعث دفع املاح و مواد معدنی بدن شده و مسمومیت و عوارض طولانی مدت به همراه داره .قرص های ریتالین 10 میلی گرمی هستند...عوارضی که شما فرمودید و اون دوستی که گفت آمبولانس و ... شامل اون دسته از عزیزانی میشوند که این قرص رو در دوز های 60 - 80 میلیگرم استفاده میکنند. ( یعنی 6-8 قرص در روز امتحان )

ای کاش می تونستیم هیچ وقت احساسی صحبت نکنیم ...
    لازم به ذکره که قرص ریتالین فقط برای کوکان بیش فعال تجویز نمیشه !!! این هم یه بی اطلاعی دیگه !!!

تجویز قرص ریتالین :

1.کودکان بیش فعال ( توسط متخصص اعصاب تجویز و با تایید سازمان غذا و دارو در تمام داروخانه های معتبر قابل خریداری است )
    2. کسانی که از عدم اعتماد به نفس رنج میبرند
    3. کسانی که شکل تمرکز دارند ( نوعی بیماریه که فرد عملا کنترل حواسش زیاد جالب نیست و هر چیزی رو 2 بار باید بشنوه )
    4. کسانی که در شیفت شب کار میکنند برای کاهش خواب و افزایش تمرکز در کار های حساس ( بیمارستان ها و.... )
    5. کسانی که می خواهند در تایم کوتاه ( همانند امتجانات - پروژه های دانشجویی - پروژه های تحقیقاتی - آی اس آی - آیلتس و ............ ) نتیجه مطلوبی بگیرند .

(موارد 2-5 توسط پزشک روانشناس تجویز شده و با تایید غذا و دارو قابل تهیه می باشد ) .

فکر کنم توضیحاتم جواب سوال خیلی هارو داده باشه ... تشکر

در آخر تشکر از دوست خوبم SUT90 که تجربیاتش رو خیلی منطقی و صحیح به اشتراک گذاشت .
    تشکر از همه شما
    2 کاربر پست kiavash karami عزیز را پسندیده اند . navid6117,SUT90

14. Top | #14

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    رتبه در کنکور
    1013
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    آزاد
    پسندیده
    6
    قرص «ريتالين» خواصي شبيه آمفتامين (همان قرصي كه به اكستازي مشهور است) دارد. آمفتامين ها گروهي از داروها هستند كه از نظر ساختماني با ناقل هاي عصبي نوراپي نفرين، اپي نفرين و دوپامين مربوطند و به نام «داروهاي مقلد سمپاتيك» يا «محرك سيستم عصبي مركزي» نيز معروفند. آمفتامين ها معمولاً به شکل پودر سفيدرنگ و گاهي سفيد متمايل به قهوه اي روشن يا سفيد چرک مشاهده مي شوند.
    یه توضیح راجع به قضیه ی آمفتامین !

ریتالین در گروه آمفتامین هاست نه از مشتقاتش !!!!!!!!!!!!!

یعنی به هیچ عنوان ماهیتی که شیشه یا قرص های اکستازی دارند رو شامل نمی شود و ساختارش کلا متفاوت است !! این جمله ی بالا فوق العاده غیر علمی و نامعتبره !!!
    بعضی وقتا آدم باید به گوگل بیشتر اعتماد کنه تا این گونه افراد ....... جای تاسفه

اسامي رايج آمفتامين:

!!!
    اون اسامی نام های دیگر آمفتامین نیستند بلکه مشتقاتش هستند....امان از دست ژورنالیست ها......
    ویرایش توسط kiavash karami : 1395/09/01 در ساعت 12:15

15. Top | #15

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    وضعيت تحصيلي
    سال سوم کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    university
    پسندیده
    5
    مورد پسند : 46 بار در 26 پست
    من یکی از دانش آموزام خورده بود وابسته شده بود خیلی پرخاشگر شد بود تو اشتها و خوابش تاثیر گذاشته بود اون چیزی که من دیدم کل زندگیش بهم ریخته بود تازه واسه اون با تجویز پزشک بود هفته ای دوتا نصفه میخورد اونم نیم ساعت قبل کلاسش برای اینکه تمرکز داشته
    باشه
    من پیشنهاد میکنم اصلا مصرف نکنید حتی اگه مجبورم باشید
    کاربر مقابل پست pure عزیز را پسندیده است: kiavash karami
    هه هه هه! بازی زندگی را می بینی؟!خنده هایم شکلاتی شده اند زیادی تلخ تلخ......!

16. Top | #16

عنوان کاربر
    کاربر ارشد
    رتبه در کنکور
    14 کشوري کنکورارشدفراگیر92مهندسی سازه دانشگاه پیام نور
    وضعيت تحصيلي
    دانشجوی دکترا
    رشته تحصيلي
    سازه هیدرولیکی+ زلزله + سازه
    نام دانشگاه
    پيام نور تهران شمال - تحصيلات تكميلي شميران + دانشگاه آزاداسلامي واحد مراغه و تبریز
    پسندیده
    3,991
    مورد پسند : 1,365 بار در 822 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط A M III R نمایش پست ها
    البته داخل پرانتز ( در دانشگاههای پیام نور و آزاد کاربردی نداره )
    لطفا به دانشجویان محترم و موفق دانشگاه های پیام نور و آزاد اسلامی توهین نفرماین! مسلما دانشجویان این دانشگاه ها اهل چنین اعتیادهائی نیستن که استفاده شم نکنن!
    شما خودتون هم که دانشجوی دانشگاه آزادین و باید بهش افتخار کنین...
    2 کاربر پست navid-61 عزیز را پسندیده اند . A M III R,kiavash karami
    گلبانگ منو، نبر از ياد، عاشق شدنو نبر از ياد،
    من هستم و عشق ، يه جهان عشق،
    اين يك سخنو نبر از ياد !
    http://navid-civil.blogfa.com/

17. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر بخش نظام مهندسی
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    سازه
    نام دانشگاه
    -
    پسندیده
    100
    مواد و قرصهایی که روی اعصاب و مغز تاثیر میگذارند اکثر قریب به اتفاق اعتیاد آور و دارای عوارض جانبی هستند
    خودتون دارین میگین پزشکها اینقد راحت استامینوفن تو طی سالها در حالی تجویز میکردن که استامینوفن کلا چه برسه به استامینوفن کدئین در اکثر کشورها مخدر محسوب شده و ممنوعه
    این ماده از آمفتامینهاست و اعتیادآوره ، حالا شما هی بیاین توجیه کنید برای مصرفش
    اگه ملت اینقد که برای توجیه مصرف داروهایی مثل این و امثال این تلاش میکنن درس میخوندن یا برای بقیه کارهاشون تلاش میکردن به موفقیتهای خیلی بیشتری میرسیدن
    پزشکی غربی وارداتی خودش زیر سواله ، با اینهمه مریضی که فقط علامت درمانی میکنه و درمان نداره برای خیلیهاش
    حالا خود دانشجوهای پزشکیش میان مصرف میکنن دیگه بدتر که اینقد براشون عادی میشه که برای مردم هم تجویز میکنن

هر راهی اکثریت رفتن دلیل نمیشه راه درست باشه خداوند به انسان عقل داده مصرف چیزی که برای بدن مضر هست هم عقلا و شرعا حرامه
    کاربر مقابل پست st.e عزیز را پسندیده است: ALI-JAVAN

18. Top | #18

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    رتبه در کنکور
    1013
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    آزاد
    پسندیده
    6
    نقل قول نوشته اصلی توسط navid-61 نمایش پست ها
    لطفا به دانشجویان محترم و موفق دانشگاه های پیام نور و آزاد اسلامی توهین نفرماین! مسلما دانشجویان این دانشگاه ها اهل چنین اعتیادهائی نیستن که استفاده شم نکنن!
    شما خودتون هم که دانشجوی دانشگاه آزادین و باید بهش افتخار کنین...

VIVA DANESHGAH AZAD !
    کاربر مقابل پست kiavash karami عزیز را پسندیده است: navid-61

19. Top | #19

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    رتبه در کنکور
    1013
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران-عمران
    نام دانشگاه
    آزاد
    پسندیده
    6
    نقل قول نوشته اصلی توسط st.e نمایش پست ها
    مواد و قرصهایی که روی اعصاب و مغز تاثیر میگذارند اکثر قریب به اتفاق اعتیاد آور و دارای عوارض جانبی هستند
    خودتون دارین میگین پزشکها اینقد راحت استامینوفن تو طی سالها در حالی تجویز میکردن که استامینوفن کلا چه برسه به استامینوفن کدئین در اکثر کشورها مخدر محسوب شده و ممنوعه
    این ماده از آمفتامینهاست و اعتیادآوره ، حالا شما هی بیاین توجیه کنید برای مصرفش
    اگه ملت اینقد که برای توجیه مصرف داروهایی مثل این و امثال این تلاش میکنن درس میخوندن یا برای بقیه کارهاشون تلاش میکردن به موفقیتهای خیلی بیشتری میرسیدن
    پزشکی غربی وارداتی خودش زیر سواله ، با اینهمه مریضی که فقط علامت درمانی میکنه و درمان نداره برای خیلیهاش
    حالا خود دانشجوهای پزشکیش میان مصرف میکنن دیگه بدتر که اینقد براشون عادی میشه که برای مردم هم تجویز میکنن

هر راهی اکثریت رفتن دلیل نمیشه راه درست باشه خداوند به انسان عقل داده مصرف چیزی که برای بدن مضر هست هم عقلا و شرعا حرامه

ببینید اگر بحث شرع رو بخواهیم دخالت بدیم کل علم پزشکی میره زیر سوال ! حالا چرا ؟ اصلا اساس علم پزشکی چیه ؟

یک نکته رو باید من عارض شم خدمت همه ی دوستان ! اصولا و علما ( تمام دارو ها دارای عوارض جانبی هستند ) !!!

خب اینجا یه سوال پیش میاد ! آیا دکتر متخصص بی دین هستش ؟ آیا با ملت پدر کشتگی داره ؟ جواب : خیر

(( در علم پزشکی برای رسیدن به یک وضعیت پایدار و استیبل مجبور به تجویز دارو ها هستیم !!! )
    دوران عصر حجر نیست که رو زخم ها برگ بزارن یا جوشونده درست کنن. علم خیلی پیشرفت کرده ... کاش می شد بحث های شرعی رو با مسایل علمی ترکیب نکرد....( یکی از علت های عقب افتادگی کشور تداخل دین با همه چیزه )
    .
    .
    .
    در ادامه ی صحبت هام لازمه بگم حتی ( مورفین ) هم توسط پزشک تجویز میشه ! بابا به خدا الکل هم دارو بوده ایرانی ها کردنش ..... ( بیچاره رازی )
    .
    .
    .
    گاهی برخی افراد ناگزیر به استفاده از دارو ها می شوند و یک بار دیگه عرض میکنم خدمت همه ی دوستان :

( این تاپیک به هیچ عنوان برای توجیه مصرف هیچ دارویی نیست ! فقط برای بحث علمی ، منطقی و تجربی پیرامون مصرف این دارو هستش ! )

با تشکر از دوستان

دوست عزیز پزشک ها هم قبل برخی عمل امضا میگیرن چرااااااااا؟ (((((چون میدونن ممکنه خوب نشه طرف یا بدتر شه )))))
    پزشکی یک علمه ، کد صفر و یک نیست که بگیم یا خیلی خوب یا خیلی بد
    برخی بدن ها جواب میده برخی نه
    بعضی اوقات مجبور به تحمل درد یا عوارض هستیم برای درمان قطعی

( معمولا دین برای ما یک اصول باینری 0-1 هستش )

شما خدای نکرده خدای نکرده اتفاق بدی افتاد رفتی دکتر بگو به من دارویی نده که برای بدنم مضر باشه ... من باشم شما رو از مطب می ندازم بیرون !

20. Top | #20

عنوان کاربر
    مدیر بخش نظام مهندسی
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    سازه
    نام دانشگاه
    -
    پسندیده
    100
    قرص ریتالین ،ضررها و فواید،آیا قرص ریتالین بخوریم؟

ناصر | ۲۹ آذر ۱۳۹۱ | داروها | ۴۴ دیدگاه
    قرص ریتالین در وهله اول برای درمان اختلال﴿ ADHD (Attention-deficit hyperactivity disorder كودكان بكار مي‌رود و يا عبارتي پرحركتي در بچه‌ها.

دوز اين دارو براساس نيازها و عكس العمل‌هاي فردي تعيين مي‌گردد. دركودكان (6سال و بالاتر) بادوز 5 تا 10 ميلي گرم سه بار در روز شروع شده و درهفته 10-5 ميلي گرم در دوز روزانه افزوده مي‌شود. حداكثر دوز روزانه 60 ميلي گرم است. در بالغين دوز روزانه 30-20 ميلي گرم مي‌باشد.

در مواقعی نیز توسط پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به ” حمله خواب” تجویز می شود ولی در سال های اخیر مصرف خود سرانه این دارو در کشور ما رو به افزایش گذاشته است که عدم آگاهی از آثار و ویژگی های این قرص می تواند نگران کننده باشد.
    گزارش های متعدد بيانگر اينستکه برخی افراد برای بیدار ماندن در شبهای امتحان به جای مصرف قهوه و چای از قرص های ریتالین استفاده می کنند.
    شواهد حاکی از آن است که این افراد از این قرص ها استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند.
    آثار مصرف ریتالین:

از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود, مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص های بی خطرند و آن ” بد نامی ” مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد.مدت اثر اين دارو 6-4 ساعت است.
    روش استفاده:

اين دارو به شكل خوراكي و يا تدخين استفاده مي‌شود.
    عوارض سوء مصرف ريتالين:

– عصبی شدن و بی خوابی
    – حالت تهوع و استفراغ
    – احساس سرگیجه و سردرد
    -تغییرات ضربان قلب و فشار خون(که معمولا به صورت افزایش است ولی در مواردی نیز به شکل کاهش دیده می شود)
    – خارش و جوش های پوست
    – دردهای شکمی, کاهش وزن و مشکلات معده
    – مصرف دایمی و اعتیاد(وابستگی)
    – بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علایم وابستگی به ریتالین
    – بروز افسردگی پس از قطع مصرف
    عوارض مصرف مقادیر زیاد ریتالین:
    – از دست دادن اشتها و سوء تغذیه
    – لرزش و پرش عضلات
    – تب,تشنج و سردرد
    – نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند
    – تکرار حرکات و اعمال بی هدف
    – بروز حالت های پارانویید(سوء ظن), توهم و هذیان
    – احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست
    علائم ترك:
    علائم ترك مصرف اين دارو بصورت دردهاي عضلاني، خواب آلودگي و افسردگي بروز مي‌كند.
    (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)