ایبوک عمران سیویل فایل

صفحه 28 از 37 نخستنخست ... 182627282930 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 541 به 560 از 723

موضوع: بحث و تبادل نظر درباره آزمون محاسبات شهریور 95

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر بخش نظام مهندسی
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    سازه
    نام دانشگاه
    -
    پسندیده
    98
    مورد پسند : 328 بار در 104 پست
    ویرایش توسط st.e : 1395/07/04 در ساعت 14:46
    4 کاربر پست st.e عزیز را پسندیده اند . ADMIN,ALI-JAVAN,Construction Mgmt,picaso

2. Top | #541

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران - عمران
    نام دانشگاه
    علم و صنعت
    پسندیده
    9
    مورد پسند : 36 بار در 29 پست
    در مورد سوال 1 حق با شماست. منظور من این هست که حل حقگو درست باید باشه نه گزینه انتخاب شده در کلید.

3. Top | #542

عنوان کاربر
    کاربر آماتور
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران-سازه
    نام دانشگاه
    گیلان
    پسندیده
    52
    مورد پسند : 16 بار در 13 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط hp2091 نمایش پست ها
    دوستان نظرشون در مورد سوال 4 چیه ؟ قابل اعتراضه؟
    در محدوده کاربرد که قرار نداره ولی با توجه به اینکه گزینه ای که در اون قید شده باشه لزومی به در نظر گرفتن لنگر فوق نمی باشد رو مابین گزینه ها قرار ندادند نمی دونم زیر بار حذفش میرن یا نه
    من 3.3 رو انتخاب کردم
    با توجه به اینکه بعد از 26 روز از گذشت آزمون هر روز به کشف مطالب تازه ای در مورد سوالات داریم می رسیم واقعا باید به طراح خسته نباشید گفت
    به نظرم نهایت استفاده رو در ایجاد ابهام انجام دادن و اشتباهات زیادی هم داشتن آزمون بهمن خیلی ساده تر و با اشتباهات کمتری بود

4. Top | #543

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران - عمران
    نام دانشگاه
    علم و صنعت
    پسندیده
    9
    نقل قول نوشته اصلی توسط amir-m نمایش پست ها
    من خیلی خوشحال میشم که سوال حذف شه
    باید عرض کنم ضریب A در بدترین شرایط برابر 0.35 و B برابر 2.75 می باشد
    یعنی در بدترین شرایط سازه C= 0.179 و در اعتراض ما نوشته شده C= 0.313 اخه عزیزم مشخصه یه جای حل مشکل داره
    به نظرم به سوال 39 فکر کنید
    و 41 که به احتمال زیاد حذف میشه
    در حالت استفاده از طیف ویژه ساختگاه اصلا چیزی به عنوان A و B نداریم. هر دوی این دو پارامتر در همان نسبت شتاب طیفی به شتاب جاذبه مستتر می باشد.
    کاربر مقابل پست 89632068 عزیز را پسندیده است: alizarei

5. Top | #544

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران - عمران
    نام دانشگاه
    علم و صنعت
    پسندیده
    9
    سلام کاملا موافقم با نظز شما
    در مورد سوال 60 باید عرض کنم روش طراحی در آیین نامه امریکا به همین شکل است و فرمول ضریب برش پایه برابر است با Sds . I / Ru که sds همان A.B آیین نامه ما محسوب میشه
    شما نظرتون راجع به سوال 39 چطوره ؟
    بنده این سوال را به روش دقیق حل کردم و جواب دقیق با لحاظ دایره مور حدود 0.58 میشه (البته تصادفا) ولی گویا گزینه مد نظر طراح همان 0.72 بوده. البته در مورد تیرهای L شکل بتنی چون به صورت مجزا استفاده نمی شوند و در واقع تیر لبه دال تخت می باشند و خمش انها اساسا تابع سختی دال نیز می باشد گویا نیازی به حل دقیق نیست و گزینه مد نظر طراح همان 0.72 بوده. با این حال احتمال حذف این سوال وجود داره.(البته حل این سوال به روش دقیق بسیار وقتگیر هست و اساسا منظور طراح حل دقیق نبوده بلکه این سوال باید تقریبی حل میشده).

6. Top | #545

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    دانشگاه شمال
    پسندیده
    2
    مورد پسند : 8 بار در 4 پست
    با عرض سلام خدمت دوستان گرامی
    سوالات زیرکانه و بر پایه نظر محاسب در ازمون محاسبات این دوره خیلی زیاد بود
    با اینکه چند دوره گذشته در ازمون شرکت کردم ولی در هیچ دوره ای اینطور سوالات مارپیچ و گنگ ندیده بودم-دلیل نمیشه که ما بعد ازمون با این همه منابع گسترده و حل کارشناسان خبره دلیلی برای بدون مشکل بودن سوالی پیدا کنیم در صورتی که زمان ازمون اصلا فرست فکر و تحقیق کردن راجب سوالی را نداریم).در چند روز گذشته روی سوالات زیادی بحث شده و بنده اعتراض خودم را به سوالات1-39-45-60ارسال نمودم و باید برسی بشه .هدف سازمان برای طرح سوالات اینچنینی که فکر نکنم برای پایه سوم مناسب باشد رو نمیدونم !!!!!بامید موفقیت کلیه دوستانی که زحمت و تلاش برای این ازمون پر از اشکال نظام مهندسی کشیده اند
    3 کاربر پست amir247 عزیز را پسندیده اند . 89632068,alizarei,picaso

7. Top | #546

عنوان کاربر
    کاربر آماتور
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران-سازه
    نام دانشگاه
    گیلان
    پسندیده
    52
    نقل قول نوشته اصلی توسط amir247 نمایش پست ها
    با اینکه چند دوره گذشته در ازمون شرکت کردم ولی در هیچ دوره ای اینطور سوالات مارپیچ و گنگ ندیده بودم-دلیل نمیشه که ما بعد ازمون با این همه منابع گسترده و حل کارشناسان خبره دلیلی برای بدون مشکل بودن سوالی پیدا کنیم در صورتی که زمان ازمون اصلا فرست فکر و تحقیق کردن راجب سوالی را نداریم).در چند روز گذشته روی سوالات زیادی بحث شده و بنده اعتراض خودم را به سوالات1-39-45-60ارسال نمودم و باید برسی بشه .هدف سازمان برای طرح سوالات اینچنینی که فکر نکنم برای پایه سوم مناسب باشد رو نمیدونم !!!!!بامید موفقیت کلیه دوستانی که زحمت و تلاش برای این ازمون پر از اشکال نظام مهندسی کشیده اند
    برای هر سوال در آزمون ما 4 الی 5 دقیقه ماکزیمم زمان داریم با توجه به اینکه بعضی از سوالات دوبار مرور میشن و اصلا زمانی برای فکر کردن به اون صورت باقی نمی مونه مثلا نمیشه مثل آزمون تشریحی 5 دقیقه صرف فکر کردن به سوال کرد و بعد شروع به حل کرد ولی سوالات دقیقا مشابه آزمون تشریحی نیاز به تامل داشتند و این به نظرم منصفانه نبود با شما موافقم

8. Top | #547

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    صنعتی شاهرود
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 0 بار در 0 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط 89632068 نمایش پست ها
    بنده این سوال را به روش دقیق حل کردم و جواب دقیق با لحاظ دایره مور حدود 0.58 میشه (البته تصادفا) ولی گویا گزینه مد نظر طراح همان 0.72 بوده. البته در مورد تیرهای L شکل بتنی چون به صورت مجزا استفاده نمی شوند و در واقع تیر لبه دال تخت می باشند و خمش انها اساسا تابع سختی دال نیز می باشد گویا نیازی به حل دقیق نیست و گزینه مد نظر طراح همان 0.72 بوده. با این حال احتمال حذف این سوال وجود داره.(البته حل این سوال به روش دقیق بسیار وقتگیر هست و اساسا منظور طراح حل دقیق نبوده بلکه این سوال باید تقریبی حل میشده).
    دوست عزیز من حل یکی از دوستان در سایت ICIVIL رو دیدم و به جواب 1.18 رسیده شما مطمن هستید
    اخه بعیده اینقدر اتفاقی جواب بده

9. Top | #548

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    صنعتی شاهرود
    پسندیده
    0
    هدف جواب درست تر هست
    سوال من اینجاست اګر جواب 0.58 بود یا 0.18
    اعتراضی ایجاد می شد ؟
    نه جای هیچ بحثی وجود نداشت
    اګر کسی 0.58 یا 0.18 زده باشه غلط زده ؟

10. Top | #549

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    صنعتی شاهرود
    پسندیده
    0
    نقل قول نوشته اصلی توسط amir247 نمایش پست ها
    دوست عزیز شما توجیه تون راجع به سوال 39 چی بوده ممنون میشم بګید

11. Top | #550

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران - سازه هیدرولیکی
    نام دانشگاه
    آزاد اسلامی
    پسندیده
    1
    مورد پسند : 6 بار در 4 پست
    با سلام و احترام . خدمت همه دوستان
    واقعا بعد از مطالعه تمام نوشته ها و دیدگاه های درست همه دوستان این پرسش اسای مطرح میشود تا کی باید بازیچه و مسخره آزمونی باشیم که به طور میانگین هر دوره سه تا چهار سوال اشتباه داره و تو سه یا چهار سوال دیگه هم بحث و جدل بسیار هست اساسا ازمونی برگزار میشه نه برای سنجش و پایش دانش محاسباتی مهندسان بلکه برای عدم قبولی در آن. ایا به راستی فردی که با 50 قبول میشه با فردی که مثلا 49 یا 48 میگیه چه میزان تفاوت دانش محاسبات را دارد؟ بعنوان یه پیشنهاد اساسی دوستان بیاید یک صدا برای تغییر این شیوه ناعادلانه و غیر استاندارد که جز رانت و .... برای یه عده و کلاس و و کتاب و ......چیزی در پی نداره فکری اندیشیده شود و با راهکار های صحیح و اعمال روش ها و مقررات استاندارد نسبت به آموزش و تعیین صلاحیت مهندسین محاسب اقدام شود شاید در کوتاه مدت اثر نکند ولی مطمینا در میان مدت شاید اقایان به فکر اصلاح بیفتند.
    2 کاربر پست FARIBORZ MAHNAD عزیز را پسندیده اند . alizarei,picaso

12. Top | #551

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    آزاد
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 2 بار در 1 پست
    ممنون از همه دوستانی که متن اعتراض رو آماده کردن... دوستان دلیلی برای شک و تردید وجود نداره باید همه با هم متحد باشیم تا نتیجه بگیریم. اگر که واقعا به آزمون اعتراض داریم باید با تمام توان هرکسی که میتونیم آگاه کنیم چون میدونید که یک دست صدا نداره.
    و پیشنهاد من اینه که هرچقدر به سوالات بیشتری اعتراض کنیم بهتره... برای اعتراض که اعداممون نمیکنن! اگر فکر میکنیم هر سوالی اشتباه یا مشکل داره حتما اینجا مطرح کنیم و با یه توجیه درست بهش اعتراض کنیم که انشاالله حق هیچکسی پایمال نشه.
    2 کاربر پست m_sh عزیز را پسندیده اند . alizarei,picaso

13. Top | #552

عنوان کاربر
    کاربر آماتور
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران-سازه
    نام دانشگاه
    گیلان
    پسندیده
    52
    نقل قول نوشته اصلی توسط m_sh نمایش پست ها
    ممنون از همه دوستانی که متن اعتراض رو آماده کردن... دوستان دلیلی برای شک و تردید وجود نداره باید همه با هم متحد باشیم تا نتیجه بگیریم. اگر که واقعا به آزمون اعتراض داریم باید با تمام توان هرکسی که میتونیم آگاه کنیم چون میدونید که یک دست صدا نداره.
    و پیشنهاد من اینه که هرچقدر به سوالات بیشتری اعتراض کنیم بهتره... برای اعتراض که اعداممون نمیکنن! اگر فکر میکنیم هر سوالی اشتباه یا مشکل داره حتما اینجا مطرح کنیم و با یه توجیه درست بهش اعتراض کنیم که انشاالله حق هیچکسی پایمال نشه.
    فایل word اعتراض در کانال زیر قرار داده شده:
    telegram.me/arshadomran95
    فایل رو در گروه های تلگرام برای همکاران دیگر هم ارسال کنید تا اونها هم به سازمان بفرستن

14. Top | #553

عنوان کاربر
    کاربر آماتور
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران-سازه
    نام دانشگاه
    گیلان
    پسندیده
    52
    نقل قول نوشته اصلی توسط FARIBORZ MAHNAD نمایش پست ها
    با سلام و احترام . خدمت همه دوستان
    واقعا بعد از مطالعه تمام نوشته ها و دیدگاه های درست همه دوستان این پرسش اسای مطرح میشود تا کی باید بازیچه و مسخره آزمونی باشیم که به طور میانگین هر دوره سه تا چهار سوال اشتباه داره و تو سه یا چهار سوال دیگه هم بحث و جدل بسیار هست اساسا ازمونی برگزار میشه نه برای سنجش و پایش دانش محاسباتی مهندسان بلکه برای عدم قبولی در آن. ایا به راستی فردی که با 50 قبول میشه با فردی که مثلا 49 یا 48 میگیه چه میزان تفاوت دانش محاسبات را دارد؟ بعنوان یه پیشنهاد اساسی دوستان بیاید یک صدا برای تغییر این شیوه ناعادلانه و غیر استاندارد که جز رانت و .... برای یه عده و کلاس و و کتاب و ......چیزی در پی نداره فکری اندیشیده شود و با راهکار های صحیح و اعمال روش ها و مقررات استاندارد نسبت به آموزش و تعیین صلاحیت مهندسین محاسب اقدام شود شاید در کوتاه مدت اثر نکند ولی مطمینا در میان مدت شاید اقایان به فکر اصلاح بیفتند.
    اگر مهندسی در آزمون نظارت یا اجرا نمره 48 کسب کنه مطالعه کافی نداشته چون من با اینکه وقت کمی برای این دو آزمون گذاشتم و خیلی از منابع رو نرسیدم بخونم و اونهایی رو هم که خوندم تسلط کامل نداشتم ولی به راحتی و با نمره نسبتا خوب هم بار اول قبول شدم ولی آزمون محاسبات خیلی زیاد وقت گذاشتم دوره پیش 48 شدم تازه بعد از اینکه یکبار منابع رو برای دو آزمون دیگر(نظارت و اجرا) کم و بیش مطالعه کرده بودم به نظرم در آزمون طراحی بین کسی که نمره 30 می گیره با نمره 50 خیلی تفاوت هست ولی بین نمره 45 تا 50-52 تفاوت فقط در سرعت عمل و کنترل شرایط آزمون هست(کسانی که در این محدوده می زنند شاید بالای 80 درصد مطالب رو تسلط دارن) و منصفانه نیست که بسیاری از دوستان رو من می شنوم چندین بار 48 و 49 شدن و هر بار دارن به همراه کسانی که اصلا مطالعه کافی ندارن و فرمالیته در آزمون شرکت می کنن، رد میشن
    آزمون باید به نحوی باشه که تفاوت قائل بشه بین داوطلبی که تسلط کافی داره و کسی که نخونده
    مشکل عمده این آزمون علاوه بر سوالات مبهم، زمان آزمون هستش که هم متناسب با تعداد و نوع سوال و میزان راه حل نیست و هم طولانی بودنش واقعا خسته کنندست آزمون های کنکور 4 ساعته هست ولی 90 دقیقه شما سوالات عمومی دارین نه 240 سوالات تخصصی با متن طولانی و بعضا گمراه کننده یا حتی دارای اشتباه یا بدون پاسخ
    ویرایش توسط picaso : 1395/07/08 در ساعت 16:15

15. Top | #554

عنوان کاربر
    کاربر آماتور
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران-سازه
    نام دانشگاه
    خلیج فارس بوشهر
    پسندیده
    39
    مورد پسند : 16 بار در 11 پست
    با سلام و احترام و عرض خداقوت
    از اینکه تا این لحظه وقت گذاشتید و نسبت به تکمیل اعتراض نسبت به سوالات همکاری کردید سپاسگذارم. ان شاء الله که چند سال حذف بشه و شاید قبولی اکثریت باشیم. چون دوستانی که در این بحث شرکت کردند نشان از این است که برای قبولی در آزمون تلاش کرده و وقت گذاشتند. متاسفانه آزمون محاسبات از بهمن 94 افزایش زمان داشته و از 210 دقیقه به 240 دقیقه تغییر پیدا کرده. با توجه به فرم نظرسنجی که قبل از اعلام نتیجه داوطلب را اجبار به پر کردن می کنند، و همچنین اکثریت شرکت کنندگان دوره های قبل از کمبود زمان آزمون گلایه مند بودند مقدار زمان را 30 دقیقه افزایش دادند. اما در کنار افزایش زمان سوالات را نیز سخت تر کردند. به عنوان نمونه صورت سوال حدود 6 خط یا 7 خط می باشد که بسیار داوطلب را به عدم تمرکز حواس و هرج و مرج می کشاند که خارج از فضای انصاف هست و به هیچ عنوان نشان نمیده شما یک محاسب خوب هستید یا نه؟ ان شاء الله که همه این زحمات نتیجه بده و اکثریت دوستان قبول شوند.
    2 کاربر پست alizarei عزیز را پسندیده اند . 89632068,picaso

16. Top | #555

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل کارشناسی
    رشته تحصيلي
    عمران
    نام دانشگاه
    دانشگاه شمال
    پسندیده
    2
    مورد پسند : 8 بار در 4 پست
    محاسب بد اونایین که از پل گذشتن و فکرشان مخشوش قبولی دوستانی است که با توجه به تغییر مکرر ائین نامه ها و بخش نامه ها و در اخر طراحی سوالات گنگ برای این ازمون هست می باشد,به نظر بنده سازمان باید درفکر بازگشت ازمون برای ارتقا پایه هم باشه به این صورت که در هر پایه الزام به ازمون برای ارتقا پایه باشند و کسایی هم که در پایه های بالا هستند در صورت قبول نشدن در ازمون به پایه کمتر سقوط کنند اونوقت مشخص خواهد شد که محاسب بد یا خوب سازمان کیا هستند
    2 کاربر پست amir247 عزیز را پسندیده اند . alizarei,picaso

17. Top | #556

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    وضعيت تحصيلي
    دانشجوی ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران-سازه
    نام دانشگاه
    ارومیه
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 3 بار در 1 پست
    در مورد سوال 60( طیف ویژه ساختگاه) باید عرض کنم این سوال هیچ مشکلی نداره و حل اقای حسین زاده کاملا درسته. چرا ؟
    در ابتدا باید عرض کنم طیف طرح استاندارد یک طیفی کلی برای همه مناطق کشور می باشد که از حاصلضرب ضریب بازتاب در نسبت شتاب مبنای طرح در ضریب اهمیت ساختمان در عکس ضریب رفتار حاصل می شود. یعنی برای تهیه این طیف بسته به محل احداث ساختمان نسبت شتاب مبنای خاص آن منطقه در نظر گرفته میشه.

اما طیف طرح ویژه ساختگاه برای یک منطقه خاص و با استفاده از رکوردهای زلزله های اتفاق افتاده در آن منطقه رسم شده و خودبه خود در آن اثرات ضریب بازتاب و نسبت شتاب مبنای طرح، نوع خاک و ... دیده شده و اصولا نیازی به استفاده مجدد از مقادیر B و A موجود در2800 در ان نیست و برای محاسبه برش پایه ساختمان با استفاده از آن کافیست با توجه به زمان تناوب مورد نظر و قرائت شتاب طیفی نسبت به شتاب جاذبه، مقدار حاصل را فقط در ضریب اهمیت ساختمان و عکس ضریب رفتار ضرب کنیم. اگر درس زلزله را در کارشناسی پاس کرده باشید حتما این موارد را به شما گوشزد کرده کرده اند. در واقع مقدار روی نمودار همان حاصلضرب A در B طیف طرح استاندارد می باشد.
    واقعا جای تعجب است چطور دکتر حقگو به این نکات توجه نکرده اند و موجب سردرگمی دوستان شده اند؟

اگر توضیحات قانع کننده نیست این توضیحات نیز به دقت مطالعه کنید (بچه ها هدف یادگیری می باشد نه مچ گیری. من خودم هم خیلی از نظرات دوستان استفاده میکنم) :
    طیف ویژه ساختگاه چیست و تفاوت آن با طیف استاندارد آیین نامه چیست؟

طیف ویژه ساختگاه مربوط به یک منطقه خاص برای طرح یک سازه و یا مجموعه ای از سازه ها در همان منطقه است در حالی که طیف استاندارد (AB(t)I/R) یک طیف کلی برای کل کشور هستش و از نرم کردن طیفهای شتاب زلزله های بسیار زیادی که در سطح کشور اتفاق افتاده بدست آمده است.

چرا به طیف ویژه ساختگاه نیاز داریم؟

به طور کلی ضرورتهای اقتصادی و طراحی سازه ای دقیقتر بر اساس شرایط خاص منطقه و یا اهمیت یک سازه خاص (مثلا برای پلهای مهم تهیه طیف ساختگاه الزامی هستش). ولی به هر حال آیین نامه استفاده از طیف ویژه ساختگاهی که از دو سوم طیف استاندارد کمتر باشد را نمی دهد (یعنی طیف ساختگاه حداکثر 33% می تواند از طیف استاندارد کمتر باشد) .

از طیف ویژه ساختگاه چه اطلاعات و مفاهیمی را می توان استخراج کرد؟ و کاربرد طیف ویژه ساختگاه چیست؟
    همان اطلاعاتی که از یک طیف شتاب میشه استخراج کرد. همانطوری که میدونید یک طیف خاص برای یک زلزله خاص به این صورت ترسیم میشه که یک سازه یکدرجه آزادی با دوره تناوب زمانی مشخص را با میرایی 5% تحت این شتاب آنالیز دینامیکی تاریخچه زمانی می کنند و حداکثر قدر مطلق پاسخ دینامیکی سازه را پیدا میکنن که با این کار یک نقطه از این طیف زلزله بدست میاد (محور x زمان تناوب سازه و محور y حداکثر پاسخ دینامیکی). حالا اگه به ازای زمان تناوبهای مختلف سازه یک درجه آزادی تحت این زلزله حداکثر پاسخ ها بدست بیاد نقاط مختلفی از این طیف هم بدست میاد که با وصل کردن این نقاط طیف اون زلزله تهیه میشه حالا اگه حداکثر پاسخ شتاب باشه بهش طیف شتاب می گن اگه تغییر مکان باشه بهش طیف تغییر مکان میگن و... (واسه ترسیم طیف زلزله ها به راحتی میتونید از نرم افزار SeismoSignal استفاده کنید و یا با نوشتن چند خط کد در متلب و با استفاده از روشی مثه نیومارک -برای حل معادله دیفرانسیل دینامیکی- این کار رو انجام بدید).

این نحوه ترسیم طیف شتاب واسه یک زلزله بود. حالا اگه اطلاعات از شتابنگاشتهای مختلف منطقه طی سالیان مختلف رو در یک دستگاه مختصات رسم کرده و یک منحنی نرم شده که از حداکثر مقادیر طیف بیشتر است را رسم کنیم طیف ساختگاه اون منطقه بدست میاد.

کلا کاربرد طیف ساختگاه و یا طیف استاندارد در موارد زیر هستش:
    1- تعیین ضریب برش پایه در تحلیل استاتیک خطی:
    الف) در طیف استاندارد به صورت C=AB(t)I/R
    ب) در طیف ساختگاه به صورت C=AccelerationSpetrum(t)*I/R

2- در تحلیل دینامیکی طیفی برای تعیین حداکثر پاسخ ها در مدهای مختلف

3- در تحلیلی دینامیکی تاریخچه زمانی (خطی یا غیر خطی) برای بدست آوردن ضریب مقیاس (Scale factor) شتاب

4- در تحلیل استاتیکی غیر خطی برای تعیین نقطه عملکرد سازه (Performance point) که از محل برخورد منحنی ظرفیت و طیف تقاضا (Demand) که همان طیف استاندارد یا ساختگاه هستش.

در مورد سوال 1 : بر اساس 2800 چون کل سازه ساختمان های واقع در مناطق با خطر لرزه خیزی بالا برای زلزله قائم طرح میشه (نه اعضای خاصی) و از این نظر سازه با ایمنی بالا طرح میشه به هیچ وجه لازم نیست برای محاسبه باز زلزله قائم هیچکدام از اعضای این سازه ها، از بار زنده استفاده کنید. پس این سوال نیز کاملا درست می باشد. دلیل نمیشه چون این موارد از دید شما و حتی اساتید دارای ابهام می باشد سوال غلط باشد. (طراح سوال بسیار باهوش بوده). من خودم هم این مورد را تازه متوجه شدم.

در مورد سوال 3 نیز باید عرض کنم اگر شما بخواهید از تبصره استفاده کنید (یعنی زمان تناوب تحلیلی را محدود کنید به 1.25 برابر زمان تناوب تجربی) زمان تناوب برابر 1.092 حاصل میشه اگر بخواهید رعایت نکنید (چون 2800 ذکر کرده برای ساختمان های مسکونی میتونید رعایت نکنید) زمان تناوب برابر 1.425 حاصل میشه که این هم درست هست. ولی طراح در صورت سوال گفته حداکثر مقدار مجاز. پس شما باید زمان 1.425 را انتخاب میکردید. پس این سوال نیز هیچ مشکلی نداره.

در کل این سه سوال بسیار هوشمندانه طرح شده اند.
    پس این سه سوال هیچگونه مشکلی نداره.

فقط امکان حذف سوال 45 وجود داره.
    سلام.ممنونم دوست عزیز از توضیحاتتون.الان سوال 1 حل دکتر حقگو درسته(394) یا کلید سازمان؟

18. Top | #557

عنوان کاربر
    کاربر آماتور
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران-سازه
    نام دانشگاه
    گیلان
    پسندیده
    52
    نقل قول نوشته اصلی توسط rasoul123 نمایش پست ها
    سلام.ممنونم دوست عزیز از توضیحاتتون.الان سوال 1 حل دکتر حقگو درسته(394) یا کلید سازمان؟
    پاسخ دکتر حقگو یعنی گزینه 3 و عدد 394 درسته و تست باید حذف بشه
    پیشنهاد من اینه که همون فایل رو بفرستیم

19. Top | #558

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران - عمران
    نام دانشگاه
    علم و صنعت
    پسندیده
    9
    نقل قول نوشته اصلی توسط rasoul123 نمایش پست ها
    به نظر من پاسخ دکتر حقگو درست هست. بهتر هست به این سوال اعتراض کنید.

20. Top | #559

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    عمران - عمران
    نام دانشگاه
    علم و صنعت
    پسندیده
    9
    دوست عزیز من حل یکی از دوستان در سایت ICIVIL رو دیدم و به جواب 1.18 رسیده شما مطمن هستید
    اخه بعیده اینقدر اتفاقی جواب بده
    سلام بله مهندس جان. اگر لازم باشه اسکن خل سوال رو قرار میدم ولی متاسفانه تا الان هر چی سعی کردحل حل دستی رو قرار بدم موفق نشدم. من به جواب 0.586 هزارم رسیدم.

21. Top | #560

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    سازه
    نام دانشگاه
    آزاد
    پسندیده
    0
    مورد پسند : 1 بار در 1 پست
    دوستان توجه کنید امروز آخرین فرصت ارسال اعتراض ها هست
    در اطلاعیه تاکید شده به اعتراض هایی که درمهلت مقرر ارسال نشود ترتیب اثر داده نمی شود

صفحه 28 از 37 نخستنخست ... 182627282930 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)