سیویل فایل سایت ارشد عمران

نمایش نتایج: از 1 به 17 از 17

موضوع: مصاحبه با رتبه های برتر کنکور ارشد عمران 95

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640
    مورد پسند : 5,138 بار در 1,277 پست

Lightbulb مصاحبه با رتبه های برتر کنکور ارشد عمران 95

در این تاپیک مصاحبه های ارشد عمران با رتبه های برتر کنکور ارشد 95 قرار می گیرد. این مصاحبه ها با رتبه های تک رقمی، دو رقمی و سه رقمی (زیر 400) انجام می شود.

"الگو مفهوم قدرتمندی است، منظور از الگو این است که افراد موفق، خواسته یا ناخواسته، الگویی برای پیشرفت دارند، عمل آنها به نتایجی منجر شده که باعث موفقیت آنها شده است، پس اگر می خواهید به موفقیتی مشابه برسید، منطقی است که از آنها الگوبرداری کنید!"

به امید آنکه شما هم بتوانید از تجارب این دوستان موفق استفاده کنید و به موفقیت هایی بزرگتر برسید.

پ.ن: این تاپیک تنها مختص درج مصاحبه هاست و به منظور حفظ نظم و پیوستگی، امکان درج پست توسط کاربران در آن غیر فعال شده است.
    ویرایش توسط ADMIN : 1395/04/25 در ساعت 14:25

2. Top | #2

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640

1- رتبه، معدل و درصدهای دروس مختلف خودتان را در کنکور ارشد عمران 95 بیان کنید.
    رتبه 20، معدل 17.22 و معدل موثر 18.94
    زبان: 18.39، ریاضی: 51.11، جامدات: 50، خاک: 65، سیالات: 40، طراحی: 47.78

2- رشته و دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی شما چه بوده است؟ آیا هنگام مطالعه برای کنکور ارشد عمران دانشجو بودید یا فارغ التحصیل؟
    مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف و هنگام کنکور سال چهارم کارشناسی بودم .

3- آیا در کلاس های کنکور و آزمون های آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمون ها و کلاس ها را تا چه در موفقیت خود موثر می دانید؟
    در کلاس تحلیل مقاومت عمران پایه ، همچنین آزمون‌های همین موسسه شرکت کردم.
    در مورد آزمون که بحثی وجود نداره و قطعا ضروری و لازم هست . و توصیه من به همه این هست که هر آزمونی شرکت می‌کنید ، سعی کنید در هیچ آزمونی غیبت نداشته باشید . چون من 2 آزمون غیبت کردم و بعد اون 2 آزمون کلی عقب افتادم و تا کنکور هم نتونستم جبران کنم .
    در مورد کلاس هم باید بگم که چون درس تحلیل مقاومت درسی است که بیشترین تمرین و تست را می‌خواهد ، این کلاس ها کمی کار را تسریع می‌کند . البته این کلاس ها به تنهایی موثر نیست و برای این درس خیلی تست زدم تا به تسلط رسیدم ، گرچه کنکور امسال به نظرم در این درس سوالات سخت زیادی داشت ( گرچه سوالات آسان هم خیلی داشت ) و به همین دلیل کسب درصد بالا کمی دشوار بود .

4- از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و هدف شما کسب چه رتبه ای بود؟
    من از مرداد شروع کردم ، اما پیوسته نبود و در کل تابستان 1 ماه مطالعه داشتم و هدف من قطعا کسب رتبه تک رقمی بود .

5- برنامه مطالعه شما چطور بود؟ به طور متوسط روزانه چند ساعت مطالعه داشتید؟
    من در زمان‌های مختلف ، ساعت مطالعه متفاوتی داشتم . در تابستان حدود 1 ماه درس خوندم . تابستان روزی 5-6 ساعت می‌خوندم ، ترم 7 ، 20 واحد داشتم و به طور میانگین نهایت به 3-4 ساعت می‌رسید . بین دو ترم که بهمن بود حدود 5 ساعت می‌خوندم و اسفند 6-7 ساعت شد . در طول عید 8-9 ساعت شد و باقی زمان هم 7-8 ساعت مطالعه داشتم

6- آیا غیر از مطالعه برای کنکور فعالیت دیگری داشتید؟
    در تابستان هر روز باشگاه می‌رفتم و اخبار ورزشی را دنبال می‌ کردم و این روند تا اواخر مهر ادامه داشت . اما بعد از آن تفریح من فقط چک کردن اخبار ورزشی و دیدن بعضی از بازی های فوتبال بود . همچنین باید اشاره کنم که یکی از تفریحات من خواب زیاد است که تا بهمن حدود 12 ساعت در روز می‌خوابیدم که این مقدار تا کنکور به 7-8 ساعت رسید.

7- آیا در درسی احساس ضعف می کردید؟ برای حل این مشکل چکار کردید؟.
    در ابتدا فکر می‌کردم تحلیل درس سختی باشه و برای همین کلاس رفتم ، اما این مشکل با تست زدن زیاد حل شد.

8- مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟
    تمامی دروس و تمامی فصل‌ها را خواندم و فکر می‌کنم تا اوایل اسفند تمامی دروس تمام شد ، اما تمام تست‌ها را فکر می‌کنم تا پایان تعطیلات نوروز زدم . یعنی در بهمن فقط مطالعه کردم و تست نزدم .

9- برنامه شما برای خلاصه برداری و مرور چطور بود؟ برای جلوگیری از فراموشی مطالب چکار کردید؟
    در ابتدا خلاصه برداری می‌کردم ، اما وقتی دیدم این کار زمان بری و من نمیرسم ، خلاصه نکردم . ولی تمامی مطالب و فرمول‌ها را با نرم افزار anki فلش کارت کردم. (در واقع فلش کارت‌هایی که شامل تصاویر بود)، البته این فلش کارت کردن و مرور آنها کار خیلی زمان بری بود . حدود 1500 تا فلش کارت شد که درست کردنش هم واقعا کار زمان بری بود. به هر حال روز کنکور هیچ فرمول و نکته‌ای نبود که من یادم نیاد و از این بابت مشکلی نداشتم. همچنین تست‌هایی که در کتاب‌ها بود و غلط میزدم را مرور می‌کردم.

10- برنامه شما برای هفته های آخر و روزهای آخر به چه صورت بود؟
    من تست‌هایی که غلط میزدم یا نکته‌ای خاص داشت را علامت میزدم . هم تست های کتاب‌ها ، هم آزمون ، هم کنکور‌های گذشته و در هفته‌ی آخر این تست‌ها را مرور کردم و سر جلسه کنکور بسیار سوالات شبیه به کنکور گذشته را مشاهده کردم . هفته‌ی آخر خیلی خیلی مهم بود و من واقعا پیشرفت خودم رو دیدم و احساس کردم . به نظرم مهمترین زمان همون هفته آخر هست .

11- آیا مواقعی بود که دچار یاس، استرس و نگرانی شوید؟
    بله ، من در بازه بهمن که بین 2 ترم بود خیلی از بقیه عقب موندم چون ساعت مطالعه واقعا کمی داشتم و بعد از این بازه 2 تا آزمون شرکت کردم که خراب شد . معمولا استرس که میگرفتم ، کمتر از 1 ساعت طول می‌کشید و باز بیخیال می‌شدم چون واقعا ارزش نداره .

12- از رتبه کسب شده راضی بودید؟ یا فکر می کردید رتبه بهتری بدست آورید؟
    حقیقتش را بگم واقعا پشیمون هستم از وقت و هزینه‌ای که برای این کار گذاشتم . و بعد از اینکه رتبم را دیدم تا چند روز خیلی ناراحت بودم . حداقل بعد از کنکور فکر می‌کردم رتبه‌ی خوبی بیارم تا اینکه در درس های مختلف درصد‌هایی کسب کردم که فکرش رو نمی‌کردم .
    نباید مغرور بود ، من آزمون آخر خیلی خراب کردم و کاملا سرجلسه هم متوجه شدم و بعد از کنکور رتبم رو نگاه کردم و 120 شده بودم . فاصله سوادی ده نفر اول با نفر 100 خیلی خیلی زیاده ، اما همین ده نفر ، اگر خوب آزمون ندن به راحتی 100 میشن . به هر حال خداروشکر .

13- کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟ دلیل این انتخاب چیست؟
    سازه شریف ، دلیلی برای انتخاب گرایش های دیگه نداشتم !

14- کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته عمران کدام است؟
    من از کتاب‌های سری راضی بودم و تمام کتاب هام سری عمران بودند .

15- توصیه شما به دواطلبان آزمون کنکور ارشد عمران 96 چیست؟
    هرچه زودتر شروع کنید از بقیه جلو افتادین و در ادامه راه راحت‌تر هستید اما فراموش نکنید که مطالعه در زمان‌های نزدیک به کنکور بسیار مهم‌تر هست . جدا از هر نتیجه‌ای ، آنچه که برای آدم اتفاق میفته به صلاح هست . مهم این هست که انسان از تلاش خودش راضی باشه . برای من بارها شده اتفاقات به ظاهر بدی رخ داده ، اما در ادامه به صلاح من بوده . سعی کنید بدون استرس درس بخونید و همیشه بر خدا توکل کنید.
    10 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . cloobpc,Construction Mgmt,Dawood```Mahvelat,ehsanrahimi72,mahboob21,mfiredragon,MostafaHRB,navid6117,saman7192,u2u_2007

3. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640
    بنده محمد حسن شیرازی هستم. رتبه ۵۹ کنکور ارشد مهندسی عمران در سال ۹۵ با معدل ۱۵.۸۷
    زبان ۵۹.۷۷ ریاضی۳۷.۷۸ جامدات ۲۰ خاک و پی ۵۸.۳۳ سیالات و هیدرولیک ۵۰ و درس طراحی ۱۸.۸۹

2- رشته و دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی شما چه بوده است؟ آیا هنگام مطالعه برای کنکور ارشد عمران دانشجو بودید یا فارغ التحصیل؟
    در زمان کنکور دانشجو ی مهندسی عمران در دانشگاه صنعتی شریف بودم.

3- آیا در کلاس های کنکور و آزمون های آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمون ها و کلاس ها را تا چه در موفقیت خود موثر می دانید؟
    در هیچ کلاسی شرکت نداشتم اما در آزمون های آزمایشی موسسه عمران پایه به صورت کامل و حضوری و در ۴ آزمون ابتدایی موسسه سری عمران که رایگان برگزار شد به صورت اینترنتی شرکت کردم. به نظر من شاید برای درس مقاومت و تحلیل سازه نیاز به کلاس رفتن باشد که البته در این درس هم میتوان با تست زدن زیاد ضعف ها را جبران کرد در مابقی دروس به نظر بنده نیازی به کلاس نیست. نکته قوت آزمون های عمران پایه جامعه آماری قوی بود، البته از نظر من آزمون های جامع به مراتب اهمیت بیشتری نسبت به آزمون های مرحله ای دارند. توصیه می کنم دوستان در آزمون های آزمایشی جامع چند موسسه شرکت کنند و مثلا ۶ آزمون جامع قبل از کنکور بدهند. قطعا رقابت با سایر داوطلبان و مطالعه با برنامه که از فواید آزمون دادن است در روند کسب رتبه خوب بی تاثیر نیست.

بنده از ۸ مهر ماه سال ۹۴ شروع و البته مدتی در بهمن ماه مطالعه نداشتم. مطالعه را تا شب قبل کنکور ادامه دادم و در ابتدا برای رتبه خاصی هدف گذاری نکرده بودم و صرفا هدفم قبولی در یکی از دو گرایش سازه یا خاک در دانشگاه خودمان بود. البته در مقاطعی با کسب رتبه های تک رقمی در آزمون های آزمایشی به نظر میرسید که بتوان به رتبه تک رقمی هم فکر کرد اما از رتبه به دست آمده راضی ام.

همانطور که گفتم کلاس نمیرفتم و در منزل از ساعت ۸ صبح شروع به مطالعه کرده و حدود ۳ ساعت تا ظهر و ۲ الی ۳ ساعت بعد از ظهر مطالعه داشتم. متوسط ساعت مطالعه هم همین حدود ۵-۶ ساعت بود که البته در ماه آخر بیشتر هم شد.

روزهای جمعه صبح تقریبا به مدت ۲ ساعت به فوتسال می گذشت و بعد از ظهر جمعه هم دوره دروس آن هفته. فعالیت خاص دیگری نداشتم.

7- آیا در درسی احساس ضعف می کردید؟ برای حل این مشکل چکار کردید؟
    بله، در درس مقاومت و تحلیل سازه و البته بیشتر در درس مقاومت. بنده در اواسط دوره مطالعه اقدام به خرید جزوات دکتر زرفام در این دروس کردم. که البته فقط مقاومت را مطالعه کردم که شاید خیلی هم تاثیر نداشت. تست بیشتر و شاید شرکت در کلاس در این دروس میتواند مفید واقع شود.

تقریبا ۳ هفته قبل از کنکور همه دروسی را که از ابتدا برای آن برنامه ریزی کرده بودم که مطالعه کنم را خواندم.

9- برنامه شما برای خلاصه برداری و مرور چطور بود؟ برای جلوگیری از فراموشی مطالب چکار کردید؟
    بله بنده خلاصه نویسی داشتم اما نه برای همه دروس و به صورت مجزا. مثلا در درسی مثل سیالات چون مقداری احساس ضعف میکردم به جای خلاصه نویسی ، حاشیه نویسی در خود کتاب داشتم که به نظرم مفید هم بود. چون با هر بار دوره مطالب، روند حل مسایل و مثال های ضمن درس هم مرور می شد. البته یک سری از تست های ضمن درس و تست های آخر هر فصل را هم مارکدار کرده بودم و برای دوره ابتدا خلاصه ها را میخواندم و بعد تست های مارکدار را حل می کردم. البته از زدن تست های سوالات کنکور های سال های اخیر هم نباید غاقل شد. بنده به علت وقت کم پروسه دوره را ناقص داشتم و مثلا فقط دو کنکور آخر را حل کردم که توصیه میشود مثلا ۸ سال آخر را کار کنید.

مطالعه خلاصه ها ، حل کردن سوالات علامت زده شده و کار کردن کنکور های اخیر . توصیه میشود ۲ هفته آخر اصلا مطلب جدید مطالعه نشود.

نا امیدی نه ، چون مطمین بودم با روندی که دارم به هدفم می رسم، اما نگرانی و استرس داشتم که به نظرم طبیعی است و البته شاید مقداری عامل محرک هم باشد !

بله خدا رو شکر راضی هستم. بعد کنکور تقریبا به همین حدود رتبه فکر می کردم.

13- کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟ دلیل این انتخاب چیست؟
    بنده گرایش ژیوتکنیک دانشگاه شریف را به عنوان انتخاب اول و بعد از آن سازه و زلزله شریف را انتخاب کردم. دلایل آن هم علاقه بیشتر به مباحث مکانیک خاک و البته علمی تر بودن و داشتن کار آزمایشگاهی و شرایط نسبتا بهتر برای جذب هیات علمی و همچنین شرایط اپلای بهتر بود.

در درس ریاضی کتاب های آقای آقاسی و برای معادلات کتاب گاج. البته کسایی هم که ریاضی سری عمران خوندن راضی بودن ، همینطور معادلات سری عمران. فک میکنم که معادلات سری عمران بهتر باشه. برای مابقی دروس هم مثل سایرین کتاب های سری عمران. برای درس زبان هم سری عمومی ارشد و زبان تخصصی هم سری عمران البته کتاب گاج را هم تا نیمه برای زبان تخصصی مطالعه کردم. برای درس پی به نظر میرسد کتاب سری عمران به صورت کامل جوابگو نیست، در صورت داشتن زمان کافی کتاب پی سازی مدرسان شریف هم خوب است و یا داشتن جزوه مناسب در این درس.

از دروس فولاد و بتن غافل نشوید. تلاش تلاش تلاش و البته امید به کمک خداوند.
    11 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . amirali03512013,cloobpc,Dawood```Mahvelat,ehsanrahimi72,mahboob21,mfiredragon,MostafaHRB,navid6117,saman7192,SUT90,u2u_2007

4. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640
    رتبه 308 معدل کاردانی 18.65 و کارشناسی 19.03
    درصد ها : زبان : سفید ریاضی : سفید مکانیک خاک و پی : 75 مکانیک جامدات : 31.67 مکانیک سیالات و هیدرولیک : 23.33 طراحی : 37.78

بنده کاردانی ساختمان رو در دانشکده فنی شهید منتظری مشهد گذروندم و کارشناسی هم قصد داشتم در همین رشته ادامه تحصیل بدم که متاسفانه دانشکده خودمون فقط رشته مهندسی راه رو داشت که ناچار شدم همین رشته رو در همین دانشکده ادامه بدم . البته برای من که قصدم ادامه تحصیل بود خیلی فرقی نمیکرد که کارشناسی رو در چه گرایشی از رشته عمران بخونم و اتفاقا رشته راه تجربه خوبی بود ...

در مورد کلاس های کنکور نظر بنده این هست که این که میتونه مفید واقع بشه یا خیر رو هرکس با توجه به شخصیت و سطح خودش میتونه تعیین بکنه و خیلی نمیشه به طور مطلق گفت که این کلاس ها مفید واقع میشن یا خیر.خود بنده با توجه به این که اصلا وقتی نداشتم به هیچ عنوان از ابتدا به کلاس و حتی آزمون آزمایشی فکر نکردم که البته بعدا فقط آزمون های جامع سری عمران رو برای آشنایی بیشتر با محیط کنکور ثبت نام کردم و در فاصله حدود 1 ماه مانده به کنکور تمام آزمون های مرحله ای سری عمران رو هم از خودشون تهیه کردم و اون ها رو همانند کنکور با زمانبندی از خودم امتحان گرفتم.

آزمون های مرحله ای و جامع سری عمران نکات جالبی داشتند که مخصوصا در درس مکانیک خاک خیلی به کمکم اومدند در سر جلسه آزمون .این رو بگم که تحلیل آزمون خیلی مهمتر از خود آزمون هست و حتما حتما با دقت و سر فرصت انجام بدید تحلیل رو . من خودم صبح ساعت 8 تا 12:10 از خودم آزمون میگرفتم(مثل تایم کنکور) و بعد از یک ساعت استراحت، تحلیل اون رو تا حدود 9 شب انجام میدادم . تحلیل آزمون هم شامل این میشه که مشکل رو شناسایی کنید ، نکتشو یاد بگیرید و از همون مبحث دو الی سه تست دیگه برای تسلط بیشتر حل کنید

شاید جالب باشه این داستان و ترجیح میدم بگم که بنده با توجه به شرایط خاصی که برام پیش اومد پس از اتمام دوره کاردانی ، با یک ترم تاخیر و در ترم بهمن ماه مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته شدم و علنا به کنکور امسال نمیرسیدم ،البته اگر میخواستم که مثل روال استاندارد 4 ترمه کارشناسی رو تمام کنم. تابستان پارسال بود که خیلی اتفاقی سایت سنجش رو باز کردم و با اطلاعیه ی تاریخ جدید کنکور تحصیلات تکمیلی مواجه شدم . در اون اطلاعیه درج شده بود که کنکور ارشد 95 اردیبهشت ماه برگزار میشه و از این بابت فکری به ذهنم زد که شاید بشه کارشناسی رو در 3 ترم تموم کرد و به کنکور ارشد امسال رسید.

البته از ابتدای شروع برای ارشد به فکر یکی از دانشگاه های معتبر تهران بودم و از همین بابت مصمم بودم که اگر امسال نتیجه دلخواهم رو نگرفتم (رتبه زیر 500) سال بعد بتونم مجددا شرکت کنم. استارت مطالعه بنده از مرداد 94 و همزمان با اعلام همین اطلاعیه سنجش بود. برای این که بتونم کارشناسی رو در 3 ترم تموم کنم ناچارا ترم بعد رو 24 واحد برداشتم و این کار رو برای مطالعه ارشد بسیار سخت و دشوار میکرد...

هدف گذاری برای درصد ها بسیار مهم هست و باعث میشه شما تلاشتون رو برای رسیدن به اون درصد ها بیشتر کنید. از همان ابتدا هدفگذاری من برای بعضی دروس بدین شرح بود که حتی در اتاقم این درصد هارو نصب کرده بودم . جالبه بدونید که درصد های کسب شده در کنکورم بسیار شباهت داشتن به همین درصد هایی که یک سال در اتاقم به عنوان هدف جلوی چشمانم بودن. حتی درس مکانیک خاک و پی رو دقیقا مشابه هدفم زدم.

همون طور که گفتم تعداد ساعاتی که بنده سر کلاس بودم بسیار زیاد بود به طوری که هر روز هفته تا چهارشنبه از 8 صبح الی 6 بعد از ظهر کلاس داشتم (به دلیل اخذ 24 واحد) و این کار رو برای خوندن دروس بسیار دشوار کرده بود. در همون زمان یاد سخن بزرگی افتادم که میگفت موفقیت ، استفاده درست از زمان هست. از همین رو تمام ساعات بین کلاس هارو در کتابخانه دانشگاه مشغول مطالعه بودم و به محض رسیدن به منزل هم مجددا حدود 4 ساعت مطالعه میکردم تا حدود 12 شب . اوج مطالعات هم در تعطیلات آخر هفته بود که شاید در روز 10 الی 12 ساعت در این روز ها(5 شنبه و جمعه) مطالعه میکردم.

یادتون باشه از تک تک لحظاتتان درست استفاده کنید و با کارهای بیهوده ای مثل چک کردن تلگرام و و اینستاگرام و ... وقتتون را هدر ندهید.تمام مدتی که برای کنکور مطالعه میکردم، یک گوشی ساده و فاقد هرگونه امکانات دستم بود .

همون طور که پیش تر هم ذکر کردم علاوه بر دروس ارشد ، به مطالعه دروس دانشگاهی و دروسی که در اون ترم اخذ کرده بودم هم میپرداختم.

با توجه به رشته و مقطع بنده ، جالب هست که بدونید ما در رشته مهندسی راه هیچ درسی تحت عنوان مکانیک سیالات و هیدرولیک نداریم . برای رفع این مشکل به صورت آزاد در کلاس های مکانیک سیالات دیگر رشته ها شرکت میکردم تا با مفاهیم اولیه این درس آشنا بشم . برای درس ریاضی و زبان عمومی هم از همان ابتدا وقتی اختصاص ندادم چرا که برای سال اول هدفم تسلط پیدا کردن بر روی مفاهیم دروس تخصصی بود .

برای دروس ریاضی ، زبان عمومی ، مکانیک سیالات و بعضی فصول فولاد از همان ابتدا وقتی اختصاص ندادم چراکه با توجه به تعدد ساعات کلاسی و همچنین همزمانی دروس دانشگاهی و دروس ارشد ، وقتی برای خواندن این دروس نبود و به نوعی سعی کردم برای سال اول تعداد دروس کمتر ولی با تسلط کامل رو در اولویت قرار بدم . دقت کنید که تسلط بسیار مهمتر از حجم مطالب خونده شما هست. مطالعه تمام دروس تا اول اسفند ماه همراه با خلاصه نویسی و یک دور زدن تست ها به اتمام رسید و پس از اون شروع به مرور دوم دروس و تست ها کردم.

با توجه به این که تجربه دو کنکور قبل رو داشتم ، از همان ابتدا و با شروع مرور اول دروس ، خلاصه نویسی هر درس رو همزمان با مرور انجام میدادم . پس از مرور اول ناخود آگاه و به دلیل حجم بالای مطالب احساس میکنید که هیچ چیز یادتان نیست و این احساس کاملا طبیعی است . باید گفت که پس از مرور اول شما تنها یک سوم راه رو رفته اید و دو سوم باقی مانده شامل تسلط و مرور مطالب به دفعات هست . خلاصه نویسی به شدت به کمکتون خواهد آمد.

من دو نوع خلاصه نویسی داشتم . یک خلاصه نویسی برای مرور دوم و یاد آوری مفاهیم که شاید مثلا برای درسی مثل خاک به حدود 80 الی 90 صفح هم میرسید و دیگر خلاصه نویسی که من بهش میگفتم جعبه ابزار! جعبه ابزار شامل یک سری فرمول کاربردی دروس میش و برای درسی مثل خاک سرجمع 5 صفحه دفترچه یاد داشت هم نمیشد .ریز خلاصه تمام دروس در یک دفترچه یاد داشت دستی کوچک و با حجم کم انجام شد. این جعبه ابزار یا ریز خلاصه ،فقط و فقط بدرد یک ماه آخر و جمع بندی و تست زنی خواهد خورد و جالبه که بدونید برای من این ریز خلاصه ، مفید تر از خود خلاصه نویسی اصلی بود چرا که در اون یک ماه آخر که دغدغه برای تسلط به اوج خودش میرسه ، این ریز خلاصه ها بودن که به کمکم اومدن.

در واقع ریز خلاصه یک جور خلاصه نویسی از روی خلاصه های قبلی هست . ریز خلاصه که در یک دفترچه کوچک انجام میشه و شامل تمام دروس میشه رو همیشه همراهتون داشته باشین و مثلا در مترو که هیچ کاری نمیتونید انجام بدید مدام فرمول های مهم رو در ذهنتون بیاد بیارید و اگر جایی مشکل داشتید و یا شک کردید که فلان فرمول چی بود سریع به این دفترچه کوچک جیبی مراجعه کنید و رفع اشکال کنید. باور کنید یکی از بهترین روش ها برای مرور همین کاری بود که گفتم و واقعا در ماه آخر مانده به کنکور بسیار بدردم خورد.

هفته های آخر به مرور ریز خلاصه و تست زنی و تسلط بیشتر گذشت. به نظر من حجم کمتر دروس ولی تسلط بیشتر خیلی بهتر از حجم زیاد دروس و تسلط کمتر هست. ضرب المثلی هست که میگه یک چاه با عمق زیاد ، خیلی بهتر از یک دریاچه وسیع با عمق خیلی کم هست . سعی کنید به مطالب عمق بدید نه صرفا سطحی بخونید و رد شید و خوش حال باشید که تمام دروس رو مرور کردید!

قطعا همین طوره و هر کس ممکنه به مسائلی مثل شکست فکر کنه . استرس زیاد باعث میشد تلاشم رو بیشتر کنم . ولی هیچ وقت به شکست فکر نمیکردم چرا که تجربه دو کنکور قبل این رو به من یاد داده بود که با تلاش و پشتکار و توکل ، قطعا به نتیجه دلخواه دست پیدا خواهم کرد. من در کنکور کاردانی رتبه 4 و کنکور کاردانی به کارشناسی رتبه 1 رو در رشته عمران کسب کرده بودم و این اعتماد به نفسم رو به شدت بالا برده بود. به خودتون مطمئن باشید ، اعتماد به نفس داشته باشید ، به هیچ وجه به شکست فکر نکنید. طوری تلاشتون رو بکنید که بعد از کنکور با خودتون بگید من نهایت نهایت تلاشمو کردم پس شکست معنی نخواهد داشت... شما وقتی پیروز هستید که از نهایت وجودتون تلاشتون رو کرده باشید و هیچ جا کم نزاشته باشید

خب برای سال اول میشه گفت خوب بود و از نتیجه حاصل شده راضی هستم . البته قطعا اگر سال دیگه کنکور میدادم شاید نتیجه بهتری رقم میخورد و شایدم نه ! امسال به شدت روم فشار بود و از طرفی کنکور و از طرفی واحد های پر تعداد درسی باعث شد خیلی سختی بکشم برای کنکور امسال ولی چیزی که مهمه این هست که برای سال اول من نهایت تلاشمو کردم و واقعا کم نزاشتم . جالبه بدونید که همین الان که حتی کلاس ها تمام شده و یک ماه هم از تابستان میگذره من همچنان درگیر پروژه های پایانی کارشناسی هستم !

اولویت بنده علاقم بود . علاقه من هم رشته سازه هست و از همان ابتدا به همین رشته فکر کردم . البته رشته ژئوتکنیک ، مدیریت ساخت و حمل و نقل هم در اولویت های بعدیم قرار داشتند.

برای تمام دروس کتاب های سری عمران عالی هستند

و اما مهمترین بخش سخنان بنده، سه بخش و برای سه دوره توصیه هایی دارم برای عزیزان.
    توصیه اول : برای دوره مرور اولیه
    لطفا تمام مطالب رو به صورت مفهومی یاد بگیرید . حالا این یعنی چی ؟ یعنی این که به هیچ عنوان ، تاکید میکنم به هیچ عنوان فرمولی رو حفظ نکنید . اون هارو بفهمید و با فهمیدن به خاطر بسپارید . به عنوان مثال فرمول شعاع حداقل در راهسازی که یک اثبات کوچک از مفاهیم فیزیک داره . خیلی مهمه که شما بدونید اون فرمول از کجا و به چه شکلی اومده . چند بار اون رو اثبات کنید . چند تا تست با اثبات کردن اون فرمول حل کنید ، اون وقت خواهید دید که مطلب و مفهوم خیلی عالی در ذهن شما جای گرفته و نیازی به حفظ کردن طوطی وار فرمول ها نخواهید داشت . این قضیه برای درسی مثل مقاومت مصالح مهمتر میشه . این که شما بدونید سازگاری یعنی چی ! خیلی مهمتر از حل چندین تست و با فرم و قالب ذهنیتون هست. لطفا قالب های ذهنیتون رو بشکونید و به دنبال چرایی مسائل و مفاهیم باشید

توصیه دوم : برای تست زنی
    لطفا حداقل 15 دقیقه روی هر تست فکر کنید ! با دیدن یک تست که نمیدونید و نمیفهمید چی به چیه آشفته نشید . حداقل 15 دقیقه روی اون تست فکر کنید و از ابعاد مختلف بررسیش کنید . زود به دنبال جواب نباشید و به سراغ پاسخ نامه آخر فصل نرید . من بار ها شده که تمام 1.5 فرصت زمان مطالعم رو به حل فقط یک تست اختصاص میدادم و اغلب هم به جواب نمیرسیدم ولی این خیلی ذهنم رو باز میکرد. با این کار ذهنتون آماده میشه و به عبارتی ورزیده میشه

توصیه سوم : ایام جمع بندی و مرور
    مهمترین ایام و ساعات ، ایام جمع بندی و در فاصله یک ماه مانده به کنکور هست. من بعد از عید تا پس از کنکور به کلاس های دانشگاه نمیرفتم و صرفا هر روز به کتابخانه میرفتم و از 8 صبح تا 9 شب اونجا به مطالعه و تست زنی میپرداختم.در این یک ماه خودتون رو از تمام حاشیه ها دور نگه دارید. دقت کنید که برای بار چندم عرض میکنم ، تسلط مهم تر از حجم مطالب هست. تمام سعیتون بر این باشه که به تعداد و به دفعات تست های ستاره دار(تست هایی که در ایام تست زنی اولیه باهاشون مشکل داشتید) و تست های جالب (این هارو هم مشخص کنید در ایام تست زنی اولیه ) رو بزنید . شاید جالب باشه براتون که مثلا در درسی مثل مکانیک خاک بعضی تست های فصول رو من حتی 4 بار حل کرده بودم ! و وقعا دیگه جواب هاشون رو با دیدن تست حفظ بودم . این کار باعث قوت قلب و بالا رفتن اعتماد به نفس و افزایش تسلط تون خواهد شد.

و در آخر ، عذر خواهی میکنم که کمی سخنانم طولانی شد ، واقعا بعضی از مطالب رو حیفم اومد نگم خدمت دوستان.

5. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640

رتبه با اعمال سهمیه 297 معدل 17 و معدل موثر 18/18
    درصدها: زبان:72 ریاضیات:24 مکانیک جامدات:18 مکانیک خاک وپی:27 مکانیک سیالات و هیدرولیک:27 مجموعه طراحی:14

2- رشته و دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی شما چه بوده است؟ آیا هنگام مطالعه برای کنکور ارشد عمران دانشجو بودید یا فارغ التحصیل؟مهندسی عمران-عمران دانشگاه بیرجند(سراسری)، در دوران کنکور عملا تا اواسط ابان ماه درگیر پروژه تخصصی کارشناسی و تا اخر شهریور ماه درگیر پروژه های فولاد و بتن بوده و اصلا وقت حواندن نداشتم. در ضمن در زمان مطالعه درگیر کارهای پاره وقت از قبیل شرکت در وبینارها و سمینارها بوده و وقت کمتری برای استراحت داشته و در نتیجه ساعات مطالعاتی کمتر بوده است.

خیر در هیچ یک از ازمون ها و کلاس ها شرکت نکرده و اصلا عقیده ای نسبت به ازمون و کلاس ندارم البته این را هم بگویم ازمون های جامع در نوع خود برای بدست اوردن شرایط کنکوری خوب هستند و من منظورم ازمون های مرحله ای بوده که اصلا فایده ای ندارند.
    در مورد کلاس ها هم همین عقیده را دارم چرا که در دوره کارشناسی هم بنده خودخوان بوده و حتی المقدور در کلاس ها شرکت نمی کردم و دروسی را که دوست داشتم به شدت مطالعه می کردم و دروسی را که علاقه نداشتم فقط برای قبولی یا نمره متوسط می رفتم.و کلا بر این باورم در کلاس به خاطر جو حاکم برای بعضی ها که می توانند ارتباط برقرار کنند که عالی است اما اگر نتوانید ارتباط برقرار کنید با استاد و جو کلاس فقط اتلاف وقت است و ضربه بسیار بدی می خورید.

بنده همانطور که در بالا گفتم تقریبا از اواسط ابان ماه اغاز کرده و هدفم رتبه ای بود که بتوانم در منابع اب و یا محیط زیست شریف قبول شوم. در ضمن این مطلب اعلام کنم اگر چه رتبه بنده رتبه نسبتا خوبی است اما اگر امثال به هدف خود یعنی قبولی در دورشته مدنظر در دانشگاه شریف نرسم قطع به یقین برای سال بعد اقدام خواهم کرد چراکه بنده بدنبال کارهای سربازی و پروژه ها و وبینار های هستم و عجله انچنانی برای خواندن ارشد ندارم .چون برنامه بنده خواندن رشته مورد علاقه ام تا انتهاست و قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارم و چون قبولی دکتری تقریبا به طور کامل برمیگردد به استاد راهنما دوره ارشد فعلا عجله ای ندارم.

برنامه کاملا غلطی داشتم اما بدلیل شرکت در وبینارها و اماده کردن مطالب برای کار های پژوهشی دیگر نمی توانستم دو یا سه درس رو هم زمان پیش ببرم به همین خاطر یک درس رو شروع می کردم و تمام کتاب را می خواندم و خلاصه برداری می کردم و بعد به سراغ درس دیگر می رفتم.یادم می اید اولین درسی رو که شروع کردم که اتفاقا خیلی هم در این درس پایه ام ضعیف بود تحلیل بود که حدود دوماه فقط تحلیل خواندم که این هم نشان از بی برنامگی بنده بود که در پایان هم به تسلط نرسیدم و در کنکور خیلی منفی زدم.
    برنامه بنده هر وقت احساس می کردم که می توانم درس بخوانم می خواندم و تقریبا حدود 2 ساعت تا 4 ساعت بود.البته بعضی از روزها هم یا وقت نداشتم و یا حوصله خواندن نبود هم مطالعه ای نداشتم.

بله.خیلی از کارها حتی یک ماه که فکر کنم در اذر ماه بود که مجبور به تمرکز روی یه پروژه شدیم و خیلی مطالعه ام زیاد نبود.و همانطور که در بالا گفته شد خیلی از مواقع درگیر اماده کردن مطلب بودم.

بله در دروس جامداتی و ریاضی و فولاد و بتن.هیچ ایده ای نداشتم و ندارم و فقط باید هی مرور شود تا به تسلط برسید.

بنده تا ساعت شش صیح روز کنکور مطالعه داشتم البته شب اخر ساعت مطالعه ایم خیلی زیاد شد و از دستم در رفت به دلیل بی برنامگی که داشتم و ان هم منجر به این شد که حدودا یک سوم از کل منابع مطالعاتی خوانده شود و دروسی که در ان ها قوی بودم و خیلی امید داشتم بدلیل برنامه غلط نتوانستم بخوانم و درعوض دروسی که ضعیف بودم و خوانده بودم نتوانستم مرور کنم و به تسلط برسم. خیر همانطور که گفتم یک سوم از منابع مطالعاتی تمام شد و هیچ درسی رو بجز تحلیل و راهسازی تمام نکردم.

بهتر است بنده این بند را توضیح ندهم اما اشتباهم را می گوییم که شما دیگر همچین اشتباهی را مرتکب نشوید.
    بنده درس به درس می خواندم و ابتدا تحلیل را خواندم و تمام کردم که در این درس پایه ضعیفی داشتم و سپس راهسازی که علاقه مند بودم تمام کردم و در بعد بقیه دروس به طور پراکنده و هر درس مطالعه میشد و بعد به سراغ درس بعدی می رفتم.سعی کنید شما دو یا سه درس را به طور هم زمان پیش ببرید.

در آخر هم نتوانستم دروسی که در انها قوی بودم نظیر هیدرولیک و روسازی و دروسی مثل سیالات که حتی قبلا تموم کرده بودم کامل مرور کنم و به اتمام برسانم و در نتیجه به شدت ضرر کردم.
    پیشنهاد می کنم ابتدا به خودشناسی برسید و ببینید که در کدامین دروس قوی هستید و از خواندن لذت می برید ابتدا ان ها را تمام کنید و جمع بندی و خلاصه نویسی کنید بعد به سراغ بقیه دروس بروید.
    اگر بنده میشد که برگردم ابتدا دروس زبان و خاک و سیالات و هیدرولیک و راه ورو را می خواندم و جمع یندی و خلاصه نویسی می کردم و سپس دروس جامداتی و پی و ریاضی و فولاد و بتن را می خواندم.البته این راه برای افرادی خوب است که چون امثال من در دروس جامداتی ضعیف و دروس سیالاتی و خاکی نسبتا خوب یا حداقل از خواندنشون لذت می برن هستش.

کاملا بی برنامه و بی نظم بودم و به شما توصیه می کنم ابتدا برنامه ریزی قوی داشته باشید و سپس اقدام به خواندن کنید البته سعی نکنید ساعتی برنامه ریزی کنید که باز شکست می خورید سعی کنید برنامه ای که می ریزید در حد روزانه یا هفتگی باشد و روزی هم در هفته برای جبران کاستی ها در نظر بگیرید.

بله دو ماه مانده به کنکور زمانی که دروسی که رو قوی نبودم را هنوز به اتمام نرسانده بودم و مرور نکرده بودم برای رسیدن به تسلط و همین طور دروسی که قوی بودم را هنوز بعضی ها را شروع نکرده و بعضی ها رو هم تمام نکرده بودم و فقط به خاطر بی برنامگی بوده است.

بله کاملا راضی بودم و حتی فکر می کردم خیلی بدتر شود اما از درصد ها اصلا راضی نبودم.فکر کنم کنکوری های سال 95 هم همه از درصد ها نالان باشند اما جالب بود با این درصد ها رتبه زیر 500 اوردن!!!!

در بالا جواب داده ام ولی دوباره عرض میکنم.بنده منابع اب و محیط زیست و فقط در شریف بدلیل دو استاد مدنظر برای کار در زمینه مورد نظر البته این اساتید اگر در دانشگاهی مثل فردوسی یا حتی بیرجند بودند حتما انجا را انتخاب می کردم و فکر نکنید بدلیل اسم و رسم دانشگاه است.چون در یک زمینه خاص قصد کار کردن دارم و این زمینه بیشتر به محیط زیست مربوط می شود تا به منابع اب ولی چون استاد مورد نظر در رشته منابع اب کار میکنه و این زمینه در زیر گرایش های منابع اب در چارت دانشگاه های خارج از ایران جای میگیره و در ایران هم منابع اب بهتر از محیط زیست جا افتاده اول انتخاب کرده ام.
    اما دلیلم از انتخاب این رشته فقط علاقه شدید به این رشته و کار در آن زمینه و تا به این جا الحمدالله در این زمینه موفق بوده و از چند سال قبل در این زمینه پژوهش های بسیار دارم .و کلا هم به بقیه توصیه می کنم ارشد و دکتری را به خاطر علاقه بخوانید نه بازار کار چرا که بازار کار بر دوقاعده استوار است یا خیلی باید در اون زمینه قوی باشید و یا ضابطه ای دیگر که مدنظر من نیست که در این جا باز شود.

در همه دروس سری عمران-البته بنده فقط یک سوم دروسش را خواندم و دو سوم دیگر خوانده نشد.
    در مورد زبان عمومی هم بنده در کنار سری عمران لغات 504 و 1100 و essential word for toffellو 501test vocabو مخصوصا مورد اخری که خیلی مهمه و کاربردی رو تقریبا مطالعه کردم.
    در درس زبان تخصصی هم لغات اخر هر فصل کتاب عزمی رو خیلی توصیه می کنم در کنار کتاب سری عمران بخوانند.

اول- توکل بر خدا کنید و بدانید که خداوند به اندازه کارتان مزد خواهد داد.
    دوم -سعی کنید به خود شناسی برسید و بدانید در کدامین دروس قوی و در کدامین دروس ضعیف هستید.
    سوم- منبع مطالعاتی خوب و در هر درس یک منبع و ان هم فکر کنم سری عمران بهترین منبع باشد.
    در درس زبان عمومی زیر ذره بین بهتر از سری است.
    سعی کنید در درس زبان اگر نمی توانید لغات رو خوب حفظ کنید از کدینگ استفاده کنید و برای خودتان و برای هر کلمه تصویر سازی و یا کد سازی کنید.
    چهارم-برنامه ریزی کنید به طور هفتگی و حجم زمانی رو که می خواهید مطالعه کنید رو در نظر بگیرید و حتما روزی را هم برای جبران در هفته در نظر بگیرید.
    پنجم-در زودترین زمان ممکن شروع به خواندن با تایم مطالعه صعودی بکنید.
    ششم-از دروسی شروع کنید که قوی هستید و حتما ان ها را جمع بندی و خلاصه نویسی کنید و بعد زمانی که ان دروس رو مرور می کنید دروس دیگر اضافه کنید.البته به طور منطقی و براساس این که باز کدام درس رو بهتر متوجه می شوید.این قسمت کلید موفقیت هر کسی است که انجام بدهد.
    هفتم-در ماه اخر فقط خلاصه هایتان را مرور و به طور مکرر از خودتان اگر مقدور بود روزانه ازمون بگیرید.
    هشتم-نتیجه را به خدا واگذارید که بهترین قاضی و عادل ترین عادلان است.
    8 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . cloobpc,Construction Mgmt,Dawood```Mahvelat,ehsanrahimi72,mahboob21,mfiredragon,MostafaHRB,saman7192

6. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640

رتبه: 156 معدل موثر: 16.96
    زبان: 39.08 ریاضی: 24.44 جامدات: 50 خاک و پی: 41.67 سیالات: 28.33 طراحی: 25.56

مهندسی عمران دانشگاه تبریز. یک بخشی از دوره درس خواندنم دانشجو بودم و یک بخش هم فارغ التحصیل.

هیچ کلاسی شرکت نکردم. ولی آزمون های آزمایشی موسسه پارسه رو ثبت نام کرده بودم و همه آزمون ها رو هم شرکت کردم. با توجه به برنامه ریزی خودم، شرکت در آزمون رو واسه خودم مفید میدونستم. و اینو میدونستم که اگه با برنامه آزمونها پیش برم، تقریبا درسی واسه خوندن جا نمی مونه. شبیه سازی آزمون هم جنبه مهمی از کنکورهای آزمایشیه. در حالت کلی نباید خیلی به رتبه ها و درصدهای این آزمونها توجه کرد؛ چرا که با استانداردهای کنکور فاصله زیادی دارن. آزمون های آزمایشی تا حدودی مفید و لازمه ی این مسیرن، ولی مطمئنا کافی نیستن.

از اوایل تیر با روزی سه ساعت شروع کردم و بعد اینکه مرداد ماه اعلام شد که زمان کنکور تغییر کرده، عمده وقت خودم رو روی پروژه ها گذاشتم که بتونم تابستون همه رو تموم کنم؛ واسه همین دیگه تا آخرای شهریور تقریبا مطالعه ای نداشتم. با شروع ترم جدید و رفتن به خوابگاه، یه شروع دوباره داشتم. اوایل دنبال رتبه ای بودم که یکی از دانشگاه های شهر تهران رو قبول بشم، در حد 400-500. ولی همینطور که پیش میرفتم، با جدی تر شدن مطالعه ام، هدفم رو ارتقا دادم و یه رتبه زیر 200 رو هدف گذاری کردم.

تابستون که خونه بودم، حدود یه ماه، روزی 2-3 ساعت خوندم. ولی از اول مهر که رفتم خوابگاه، به روزی حدود هشت ساعت رسوندم و سعی کردم تو همین محدوده حفظ کنم. بهمن که فارغ التحصیل شدم و برگشتم خونه، همین ساعت مطالعه رو حفظ کردم.

به غیر از یه مشکل کوچکی که حدود یک ماه و نیم از زمستون درگیرش شده بودم، بقیه مدت برنامه روتینی داشتم؛ یعنی در طول هفته مطالعه میکردم، پنج شنبه شیب مطالعه رو کمتر میکردم و جمعه معمولا سبک تر میخوندم. عصرهای جمعه هم معمولا به برنامه های جنبی و متفرقه میرسیدم.

تا حدودی تو درس مقاومت. بعضی فصل ها به منابع دیگه ای مراجعه کردم (مثلا تو پیچش، علاوه بر سری عمران، پوران پژوهش رو هم خوندم) و تو بعضی از فصل ها هم تست های خیلی بیشتری کار کردم تا تونستم تا حدودی این ضعفم رو پوشش بدم.

به غیر چند فصل از چند تا درس که اونا رو هم خودم حذف کرده بودم، تقریبا همه درس ها اواخر زمستون تموم شدن.

دور اول، هر درسی رو که میخوندم خلاصه برداری می کردم، بعد از پایان هر فصل از اون درس، خلاصه ام رو مرور می کردم و تست هاش رو میزدم. اگر هم نکته ای لابلای تست ها به ذهنم میرسید به خلاصه ام اضافه می کردم. برای نوشتن و مرور خلاصه هام، وقت زیادی گذاشته بودم و کاملا بهشون مسلط بودم، به طوری که شماره صفحه تک تک کلمات رو هم میدونستم!

یه ماه قبل از کنکور مطلب جدیدی مطالعه نکردم و صرفا به مرور خلاصه هام و زدن تست هایی که تو طول مطالعه ام نشاندار کرده بودم، گذشت. روزهای آخر هم کنکورهای جامع پنج سال گذشته و چندتا کنکور جامع تعاونی سنجش که از دوستم گرفته بودم رو زدم.

یاس و ناامیدی که نه، چون هدف مشخصی داشتم. ولی استرس و نگرانی گاهی داشتم و فکر می کنم طبیعی و شاید هم تا حدودی لازم (!) باشه. سعی می کردم از این استرس به عنوان یه محرک بهره بگیرم.

خدا رو شکر به اون چیزی که می خواستم رسیدم؛ با این وجود درصدهای بعضی دروس در حد انتظارم نبودن، مثلا تو سیالات، سر کنکور اشتباهات زیادی داشتم که باعث شد درصد این درس افت شدید داشته باشه. در عوض جامدات رو فراتر از حد انتظارم زدم.

گرایش ژئوتکنیک دانشگاه های تهران و شریف و امیرکبیر، که امیدوارم امیرکبیر قبول بشم. با مشورت هایی که با اساتید و دوستان داشتم و با توجه به بازار کار و موقعیت های تحقیقاتی و ادامه تحصیل بهتر.

کتابهای سری عمران تقریبا تو همه دروس نیازهای داوطلبها رو پوشش میدن. من واسه دروس ریاضی و زبان، از سری عمومی عمران و برای دروس زبان تخصصی، مقاومت، پی، سیالات، هیدرولیک، و کل دروس طراحی از کتابهای سری عمران استفاده کردم. معادلات و خاک رو از رو گاج خوندم و البته چون تستهای سری بروزتر بودن، برای تمرین بیشتر از تست های سری تو این دوتا درس استفاده کردم. تحلیل رو هم از روی راهیان ارشد خوندم و تست های سری رو زدم. برای پوشش ضعفم تو درس مقاومت و برای تمرین بیشتر، از کتاب بانک تست مقاومت و تحلیل دکتر فنایی که مال راهیان ارشده استفاده کردم.

سعی کنید با یه برنامه ریزی منظم و منطقی دروس رو پیش ببرین. به هدفی که انتخاب کردین ایمان داشته باشین و سعی کنین تو این مدت، از حرفایی که دست اندازهای راهتون هستن، تاثیر نگیرین؛ شما یه هدف دارین و اون هم قبولی با بهترین رتبه تو مقطع ارشده.
    یه دوست و همراه، که این مسیر رو با هم طی کنین، شک نکنین که تاثیرگذاره. داشتن یه همسفر واسه رسیدن به همچین مقصدی، هم مسیر رو براتون کوتاه میکنه و هم این تجربه رو شیرین!
    از یاد خدا غافل نشین. اگه شما تمام توانتون رو به کار بگیرین، مطمئن باشین خدا تلاش شما رو بی نتیجه نمیذاره.
    تلاش، تلاش، تلاش؛ و توکل.
    موفق باشین.
    8 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . cloobpc,Construction Mgmt,Dawood```Mahvelat,ehsanrahimi72,mamalkhan,mfiredragon,MostafaHRB,saman7192

7. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640

رتبه 57 با معدل 15.49
    درصد دروس: زبان 57.47 ، ریاضی سفید ، جامدات 33.33 ، خاک و پی 58.33 ، سیالات و هیدرولیک 45 ، طراحی 54.44
    دانلود کارنامه

فارغ التحصیل بهمن ماه سال 94 رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل هستم و در ترم آخر به علت مشکلات آموزشی 6 واحد درسی داشتم (که البته کلاس نمی رفتم)

در کلاس های آموزش درسی برای کنکور شرکت نکردم و مطالعه اصلی برای کنکور را به صورت خودخوان انجام دادم ولی در کلاس های نکته تست دروس جامدات و فولاد (دکتر زرفام) و مکانیک خاک وسیالات (مهندس فراهانی)شرکت کردم که به نظرم خیلی خوب بود علی الخصوص برای داوطلبانی که تسلط نسبی روی مطالب دارند، کلاس های جمع بندی و نکته تست می تواند خیلی مفید باشد.کلا بحث شرکت در کلاس بستگی به پایه علمی افراد نوع یادگیری آنها دارد ولی به نظر من برای دروس خاصی نیاز به شرکت در کلاس است مانند جامدات و ریاضی (علتش هم به نظرم ساختار ابتکاری و مفاهیم سنگین این دروس است )و سایر دروس به نظرم با مطالعه کتب مناسب می توان به تسلط مناسب رسید.

اهمیت کنکور آزمایشی و تاثیرات مثبت بر روند مطالعاتی و برنامه ریزی درسی بر کسی فکر نمی کنم پوشیده باشد ، من در آزمون های مرحله ای موسسه پارسه وسری عمران و آزمون های جامع موسسه عمران پایه شرکت کردم. ولی توصیه خودم به داوطلبان شرکت در آزمون های فقط یک موسسه و تمرکز کامل روی برنامه آزمون هایش می باشد. نکته مهم دیگری در رابطه آزمون های آزمایشی ، بحث تحلیل آزمون ها است که به نظرم مهم ترین قسمت آزمون آزمایشی می باشد که مشکلات و نواقص مطالعاتی هر فرد مشخص می کند و می تواند برای فازهای بعدی مطالعاتی برنامه ریزی کند.در کل به نظرم آزمون ها عمران پایه آزمون های مناسبی چه از حیث جامعه آماری چه از نظر کیفیت سوالات بود.

از 17 مرداد سال 94 شروع به مطالعه برای کنکور کردم و هدفم کسب رتبه زیر 400 بود در ابتدا ولی با شروع کنکور های آزمایشی و مقایسه با سایر داوطلب ها به کسب رتبه دورقمی امیدوار شدم.

برنامه مطالعاتی من به دو قسمت اصلی تقسیم می شد. مطالعه در تابستان و پاییز (تا قبل از شروع آزمون ها) و مطالعه تا کنکور.
    در تابستان سال 94 من دروس اصلی (جامدات ، خاک ، پی ، سیالات ، هیدرولیک ) رو به طور کامل مطالعه و خلاصه نویسی کردم و با شروع آزمون ها در آذر ماه برنامه مطالعاتی ام رو منطبق بر برنامه آزمون ها کردم به این شکل که دروسی که مطالعه شده بود را مرور و دروس جدید (طراحی ) را همزمان با آزمون مطالعه و خلاصه نویسی می کردم (این دو قسمت، دو هفته از سه هفته فاصله بین آزمون ها به طول می انجامید) و در هفته آخر به حل تست به صورت موضوعی و طبقه بندی و مبحثی می پرداختم.
    به طور متوسط در تابستان بین 4-6 ساعت و در پاییز و زمستان 6-8 ساعت و در بهار حدود روزی 9 ساعت مطالعه می کردم.

جمعه ها را با دوستان می گذرندام ، و از شهریور تا بهمن دو روز در هفته به عنوان ناظر مقاوم سازی مشغول به کار بودم.

در دروس جامدات علی الخصوص تحلیل احساس ضعف می کردم وسعی کردم با افزایش ساعت مطالعاتیم و حل تست بیشتر این ضعف را جبران کنم ولی متاسفانه در کنکور به آن شکل که می خواستم نتوانستم نتیجه بگیرم.شاید اگر دوباره برگردم این درس رو در کلاس شرکت کنم.

مطالعه کل دروس تقریبا قبل از عید سال 95 به پایان رسید ، بنده غیر از ریاضی که سفید گذاشتم تمامی مباحث سایر دروس رو مطالعه کردم.

قسمت اصلی خلاصه نویسی ها را در تابستان انجام دادم و به نحوی خلاصه می نوشتم که از مطالعه کتاب بی نیاز باشم ، بعد از اتمام آزمون های مرحله ای ، مدت سه هفته رو به مرور کل خلاصه هایم گذاشتم و در طی این مدت تا اولین آزمون جامع به حل تست های مبحثی برای تثبیت اطلاعات می پرداختم.
    برای جلوگیری از فراموشی فرمول های ، تمام فرمول های مهم دروس رو درکاغذ های برچسب دار(Sticky Note) نوشته و برروی دیوار رو به روی میز مطالعه ام می چسباندم و تقریبا از بهمن ماه شبی نزدیک به 1 ساعت به مرور سریع کل فرمول ها می پرداختم.

قسمتی از وقت هفته های آخر به شرکت در کلاس های نکته تست گذشت و در سایر اوقات به آزمون گرفتن سوالات سال های 89-94 آزمون سراسری و تحلیل آزمون ها و مرور خلاصه ها و حل مجدد تست های کلاس نکته تست پرداختم.

در مواقعی که در آزمون ها نتیجه دلخواه را نمی گرفتم مقداری مایوس و نا امید می شدم ، ولی با توجه به سیر کلی مطالعاتی ام مطمئن بودم به نتیجه دلخواهم می رسم . در رابطه با استرس هم جز در شب کنکور در سایر مواقع مشکلی نداشتم.

خدا رو شکر از رتبه ام راضی هستم ولی با توجه به کارنامه اولیه و درصد هایی که حساب کرده بودم انتظار رتبه بالاتری رو داشتم.

انتخاب اول و دوم ام زلزله و سازه دانشگاه تهران است ، در رابطه به گرایش فکر می کنم اگر با توجه به علاقه انتخاب شود مشکلی در آینده پیش نمی آید ، در رابطه با دانشگاه هم به علت علاقه ای که از قبل به دانشگاه تهران داشتم و محیط و جو مناسب آموزشی ، این دانشگاه را انتخاب کردم.

تمامی منابع اصلی مطالعاتی من کتب موسسه سری عمران بود.

توصیه اصلی من به همه دواطلبان این است که بدون توجه به محل تحصیل لیسانس خود ، تمامی تلاش خود را انجام بدهند و مطمئن باشد به نتیجه مطلوب می رسند ، به نظرم کنکور ارشد به مراتب ساده تر از کنکور لیسانس است ، خلاصه نویسی و شرکت در آزمون های آزمایشی را فراموش نکنید و فارغ از ساعات مطالعاتی سعی کنید مفهومی و عمیق مطالعه کنید!!!

ویرایش توسط ADMIN : 1395/04/25 در ساعت 14:28
    8 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . cloobpc,Construction Mgmt,Dawood```Mahvelat,ehsanrahimi72,mahboob21,mfiredragon,MostafaHRB,saman7192

8. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640
    رتبه 216 با معدل 17.15 معدل موثر17.23 .
    درصد دورس: زبان 52 - ریاضی 20 - مقاومت 18.33- سیالات 48.67 - خاک 41.67 -طراحی 13.33

مهندسی عمران از پیام نور اردبیل. بله، من هنگام شروع مطالعه برای ارشد ترم پنج رو تمام کرده بودم و بقیه واحدهام رو که 22 واحد مونده بود رو ترم ششم برداشتم.

کلاس کنکوری شرکت نکردم، ولی آزمون (سنجش) شرکت کرده بودم. به نظر من مطالعه با سیلابس آزمون خیلی میتونه مفید باشه.

من به طور رسمی از تیر ماه بلافاصله پس از امتحانات ترم پنجم شروع کردم. بعد اینکه تاریخ کنکور عوض شد مجبور شدم 22 واحد باقی مونده رو مهر ماه بردارم که حدود دو ماه وقتمو گرفت. ولی از بقیه وقت هام حداکثر استفاده رو کردم. هدفم قبول شدن از 4 دانشگاه برتر تهران بود که خدارو شکر محقق شد.

اوایل به طور میانگین 5 ساعت میخوندم که رفته رفته بیشتر شد، در ماههای آخر به 8-9 ساعت هم می رسید. من هر روز سه درس میخوندم دو تا درس اختصاصی با یه درس زبان یا حفظی.

بله، من تا یک ماه قبل کنکور روزی 4 ساعت کار میکردم. البته چون که کارم آزاد بود قابل تنظیم بود و شب ها انجامش میدادم.

من تو ریاضی یه کم ضعف داشتم که مطالعه اش وقت زیادی میگرفت که مجبور شدم ریاضی 1 و 2 رو حذف کنم، عوضش معادلات رو خوب خوندم که تونستم از 5 تا سه تاشو جواب بدم.

من اسفند ماه مطالعه درسهام تموم شده بود، به جز بتن و فولاد و ریاضی یک و دو بقیه رو کامل خونده بودم.

از
    فایل های آقای رحیمی استفاده کردم که مفید بود و جا داره که ازشون تشکر بکنم. برای تعدادی از درسها هم خودم خلاصه برداری کردم. همیشه دو روز قبل آزمون رو برا مرور خلاصه ها میزاشتم به طوری که تا کنکور خلاصه هام رو بیش از پنج شش بار دوره کرده بودم. و به عزیزان کنکوری هم توصیه میکنم این کار رو انجام بدن.

18 روز مونده به آزمون شروع کردم به بررسی آزمون سالهای گذشته. صبح ها آزمون رو میزدم و بعدازظهرها بررسی میکردم و اگه با اشکالی مواجه میشدم رفعش میکردم.

یقیقا هر کسی برا کنکور میخونه در طول چند ماه یه روزایی امیدش رو از دست میده. بعضی اتفاق ها، رویدادهای خانوادگی رو آدم اثر میذاره ولی با داشتن انگیزه و هدف میشه دوباره شروع کرد و ادامه داد، انگیزه من خیلی زیاد بود با اینکه هم کار میکردم و هم 22 واحد درس داشتم ولی تمام تلاشم رو میکردم ساعت مطالعم کم نشه.

خداروشکر راضیم، ولی میتونستم تا زیر صد هم جابجا بشم که یه کم بی دقتی تو درس جامدات باعث شد نتونم.

آب و راه دانشگاه تهران و شریف. به با نیم نگاهی به بازار کار (که نیست) و بررسی دروس و مطابقت با علایق و نیم نگاهی به اپلای.

در کل کتابهای سری عمران خوب هستن. البته من خاک و مقاومت رو با گاج خوندم، مقاومت رو پیشنهاد میکنم ولی فقط درسنامه هاش رو، برای زبان هم کتاب واژگان وگرامر زیر ذره بین، قسمت سوالات کنکور های سالهای گذشته خیلی مفید بود.

فقط توصیه میکنم هر چه زودتر شروع کنن وبا برنامه منظم درس بخونن. اون درسهایی که نمیتونن نتیجه بگیرن رو همون اول تصمیم بگیرن که حذف کنن یا کلاس برن (با اینکه توصیه میکنم کتاب کامل حذف نکنن و موضوعی حذف کنن) راه مطالعه کنکور طولانی است با توکل بر خدا و سپردن نتیجه به او (و توجه به اینکه به نظر من نباید نگران نتیجه بود باید نگران تلاش خود باشیم و تمام تلاشمون رو بکنیم و بعدا حسرتی تو دلمون نمونه) می توان بدون نگرانی تا کنکور به تلاش خود ادامه داد.
    برای همه شما عزیزان آرزوی موفقیت دارم و در پایان از مدیران سایت بسیار عالی ارشد عمران تشکر می کنم.

6 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . cloobpc,Construction Mgmt,ehsanrahimi72,mahboob21,mfiredragon,saman7192

9. Top | #9

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640
    رتبه 40 معدلم 15.64 بود که معدل موثر در کنکورم شدش 17.10 !
    درصد دروس: زبان 40 ریاضی 20 جامدات 25 خاک و پی 80 سیالات و هیدرولیک 56 طراحی 38

2- رشته و دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی شما چه بوده است؟ آیا هنگام مطالعه برای کنکور ارشد عمران دانشجو بودید یا فارغ التحصیل؟.
    عمران عمرانِ دانشگاه علم و صنعت. من نه ترمه بودم و موقع مطالعه کنکور دانشجو بودم، ولی یک ترم بیشتر نداشتم و از بهمن فارغ‌التحصیل محسوب میشدم

نه، متاسفانه یا خوشبختانه برای کنکورم کلاس کنکوری نرفتم ، ولی در آزمون‌های موسسه‌ی عمران‌پایه شرکت کردم
    آزمون‌ها در سطح تلنگری برای خوندن بد نیستند، ولی مشکل تمامی این آزمون‌هایی که موسسه‌های مختلف برگزار می‌کنند اینه که اصلا شبیه به کنکور نیست و واقعا معیار درستی نیست،گرچه که خب چاره‌ی دیگه ای هم نیست و تنها معیار هم همین‌ها هستند

من خیلی خیلی پراکنده درس خوندم. پی سازی و معادلات و ریاضی دو و مقاومت رو حدودا یک ماه توی تابستون خوندم تا موقعی که اعلام شد که کنکور افتاده عقب. دیگه نخوندم تا مهر ، تقریبا هفتم مهر شده بود که اومده بودم دانشگاه و خوابگاه گرفته بودم و ساکن شده بودم. از اون روز به بعد به طور متوسط در چهار ماه مهر و آبان و آذر و دی روزی ۶ ساعت خوندم.
    بعدش ترمم تموم شد و برگشتم شهرستان. از آزمون های عمران پایه هم از زمان امتحان‌های پایانترمِ ترمِ ۹ ، عقب مونده بودم و دلسرد شده بودم ، و دهه‌ی آخر دی و کل بهمن رو خیلی بد خوندم.
    دیدم روحیه‌ام خیلی خراب شده، اول اسفند اومدم تهران و خوابگاه ، با این برنامه که محیط و حال و هوام عوض بشه و دوباره به دوران خوب خوندنم برگردم ، ولی در ادامه سه هفته خیلی سفت و سخت فقط تفریح کردم و انتخابات و جو انتخابات و دیدن رفیقام برنامه ام رو پر کرد.

در نهایت و در عوض تمامی اینها، هفته‌ی آخر اسفند رو با روحیه‌ی خیلی خوب و خیلی شارژ شده برگشتم خونه و بعد از تمیزکاری‌های عید و دید و بازدیدهای چند روز اول عید از ۶ فروردین دوباره شروع کردم به خوندن و با کلی برنامه ریزی،تا خود روز کنکور متوسط هفت ساعت خوندم. هدفم از گفتن این همه قصه بیشتر این بودش که بگم که بهترین لطف من در حق خودم، حفظ روحیه‌ام و زیاده از حد اهمیت ندادن به نتایج آزمون‌ها بودش. اون اولا که خوب میخوندم، امید رتبه‌ی تک رقمی داشتم ، بعدش دیگه رتبه‌ی زیر ۲۰۰ نداشتم توی آزمون‌ها تا آزمون آخر،ولی اینقدر به خودم امید دادم و خوندم و خوندم که آزمون آخر رتبه ام شد ۴۴ و امید به کسب رتبه ای در همین حدود رو هم داشتم

برنامه‌ام انتخاب چند درس از بین دروس آزمون‌ها و تموم کردنشون و بعدا انتخاب چند درس دیگه بود. به طور متوسط رو بالاتر گفتم، ولی برنامه‌ی هفتگیم این بود که تا جایی که میتونستم تو هفته بخونم که اگر پنجشنبه یا جمعه‌ای رو تفریح کردم، خیلی عقب نیافتم

دانشگاه رفتن و بیرون رفتن با دوستام زمانی که خوابگاه بودم، جزو برنامه هام بود. اسفند هم که هیچی ، ولی از فروردین هیچ برنامه‌ی دیگه ای نداشتم

بله.. تحلیل و مقاومت و سیالاتم بسیار ضعیف بودند ، مقاومتم با خوندن جلد دوم تحلیل و تسلط پیدا کردن روی روشهای تحلیل سازه‌های نامعین (سختی-نرمی و تقارن و روابط حفظی ) و زیاد وقت گذاشتن روی تست‌های مقاومت سری عمران و به تسلط رسیدن در حلشون قوی شد (هرچند تو کنکور تحلیل و مقاومت رو خراب کردم).مکانیک سیالات رو هم با زیادتر خوندن و تلاش برای به تسلط رسیدن، با زدن تست‌های کتاب سیالات سری عمران قوی کردم

کار خیلی اشتباهی که من کردم این بود که تا روز قبل کنکور هنوز درس جدید داشتم که مطالعه کنم. اینجوری شد که دکتر زرفام، موسس این موسسه‌ی سری عمران گفته بود که امسال قراره فولاد زیاد بیاد. منم فولاد فقط پیچ و جوش خونده بودم، کلا صبح‌پنجشنبه روز قبل کنکور تا عصر همش فولاد خوندم!
    راه‌سازی و روسازی رو هم دو هفته مونده به کنکور شروع کردم. ولی به غیر از طراحی ها که اینجور توی وقت اضافه خوندمشون، به طور کلی مطالعه باقی درسها رو حدودا چهار هفته مونده به کنکور تموم کردم و در ادامه فقط تلاش کردم مرور کنم که اون هم تکمیل نشد هیچ وقت صرفا دیگه روز کنکور فرارسید.
    همه ی درس ها به غیر از بتن رو هم خوندم، فقط چند فصل از بعضی دروس بود که نخوندم که چون وقت هم نمیشد که بخونم بیخیالشون شدم و خونده هام رو دوره کردم

من از مقاومت و تحلیل و پی و هیدرولیک خیلی خلاصه‌برداری خوب و ریزی داشتم. ولی خاک و سیالات و ریاضی‌ها رو خلاصه اصلا نداشتم و این باعث شد خیلی خیلی خیلی اذیت بشم اون آخرها، چون لیترالی مجبور میشین دوباره بخونید درسها رو اون آخرها که وقت هم کمه. یک فکر دیگه ای هم که کرده بودم برای مرور، این بود که در طول سال پاسخ‌نامه های تست‌های فصلهای مختلف رو نگه داشتم و تستهای سخت هر درسی رو مارک‌دار کرده بودم
    که خب در این رابطه هم توصیه میکنم اگر درسی رو در طول سال خوب خوندید و مسلط بودید،برندارید فقط تست‌های فوق سختش رو مارک‌دار کنید که بعدا هم یادتون بره و به خودتون تو دوران جمع بندی بگید چرا اصلا نمیتونم تست‌های جمع‌بندی این قسمت رو حل کنم )))

برنامه‌ام این بود که صرفا تست بزنم، برنامه ریختم که تستهای هر درسی رو پنج تا در میون بزنم که کلا همه‌ی تست ها رو بزنم و یک دوره‌ی فوق کاملی داشته باشم که وقت نشد و در اکثر درسها به دو یا سه از پنج تا تست بیشتر نتونستم برسم.در هر حال برنامه ام تست زدن و بعدش مرور خلاصه مربوط به اونچه که تستش رو زدم بود

آررررررره تا دلتون بخواد! باید بدونید ولی که این مساله طبیعیه و تمامی رقیبای شما هم باهاش دست و پنجه نرم می‌کنند.معتقدم بزرگترین هنرم در این دوران کنکور، روحیه دادن به خودم بوده و اینکه سعی کردم به خودم این باور رو بدم که میتونم برسونم خودم رو دوباره به بچه‌های درسخون!یا بهتر بگم، باید میرسوندم )

والا فکر میکردم بهتر بیارم،چون فکر میکردم جامدات دستکم ۵۰ درصدی زده باشم. نسبت به کنکورهای آزمایشی طراحی و سیالات رو خیلی خوب زدم ، ولی زبان و به خصوص مقاومت و ریاضی، اصلا تناسبی ندارند درصدهایی که تونستم بدست بیارم با میزان زحمتی که کشیدم و خیلی خراب شد.

حمل و نقل دانشگاه شریف رو انتخاب کردم، چون جو این گرایش رو دوست دارم.از اول میخواستم برم مدیریت ساخت یا حمل و نقل، چون دیگه از عمران سیر شده بودم و میخواستم حال و هوام عوض بشه.گرچه خاک رو هم دوست داشتم و در دوران تحصیل هم خاک و پی رو خیلی تحلیلی خونده بودم و یه نگاهی هم به گرایش خاک و بازار کار پر تعریفش داشتم،بعد تحقیق کردم دیدم مدیریت ساخت در ایران خیلی رشته‌ی کارآمدی نیست و خاکم خیلی زیادی همچنان عمران توش داشت، زدم حمل و نقل

در تمامیه دروس من کتاب های سری عمران رو پیشنهاد میکنم و خود هم همه‌ی درس‌ها رو از روی سری خوندم. صرفا برای یکمی تحلیلی‌تر و مفهومی‌تر خوندن سیالات،در ازای وقت بیشترالبته،ممکنه و تاکید میکنم که ممکنه کتاب مکانیک سیالات گاج خوب باشه،بخصوص که سوالاتی از کنکور مکانیک و رشته‌های دیگه هم داره و شاید این باعث بشه دیدتون قوی تر بشه
    برای ریاضی هم اگر که فارغ‌التحصیل هستید و برنامه دارید خیلی خوب و زیاد بخونید،به نظرم برید سراغ کتاب های آغاسی ، در غیر این صورت کتاب های ریاضی سری عالی هستند

15- توصیه شما به داوطلبان آزمون کنکور ارشد عمران 96 چیست؟
    والا جا داره که خسته نباشید بگم بهتون در هر کجای این دوران کنکور که هستید و دارید این مصاحبه رو میخونید و معذرتی بخوام که اینقدر طولانیه ! عملا خاطره نویسی برای خودمه تا مصاحبه ))

***به عنوان چند توصیه میتونم تاکید کنم که در رابطه با تحلیل و مقاومت که خیلی‌ها مشکل دارند و خیلی‌ها رو هم میبینید که کلاس میرند و توصیه زیادی هم برای کلاس رفتن هستش، اول از همه کتابهای تحلیل سری عمران رو گاز بزنید . چون خیلی مهم و واقعا پیش نیاز مقاومت هستش .
    درسته که میتونید با همون مفاهیم کتاب مقاومت سری عمران سوالات و تستاش رو حل کنید، ولی تحلیل که خونده باشید هم اون براتون دوره میشه و هم کلی روش های جدید برای حل سوال رو هم خودتون کشف می کنید.

این دوتا فاکتور، یعنی یاد داشتن یک مفهوم تحلیلی برای حل ساده‌تر و سریع‌تر سوالات مقاومت، و روش های جدیدِ قشنگ دو فاکتوری هستش که از یک کلاس خوب مقاومت براتون بدست میاد. خودتون میدونید که تست‌های مقاومت چقدر زمان‌بر هستند و چقدر از این زمان سر بخش تحلیل صرف میشه . روشهای سختی (معادل سازی با فنر) و نرمی در تمامیه فصل‌های نیروی محوری و پیچش و خمش و برش استفاده میشن! به علاوه که فرمول های حفظی و روش نرمی رو بلد نباشید،عملا نیمی از سوالات فصل خمش براتون سخت و عذاب‌آور خواهد بود،درحالی که خیلی ساده است.

***با اهمیت خیلی کمتر ، ولی برای خاک و پی هم من توصیه می کنم پی رو زودتر از خاک بخونید و کاری هم بوده که خودم هم کردم ، این فاز مرور و اینکه یادتون بیاد که هر مفهوم خاکی که میخونید توی مکانیک خاک،قبلا کجاها در پی استفاده شده خیلی مفیده،به علاوه که خلاصه کردن و فهم پی سخت‌تره یکمی و بهتره که با تست‌هاش،یک دور بخوندیش و بگذاریدش کنار تا تو مغزتون نشست بکنه. غیر از اون میتونم توصیه کنم که تلااااااش کنید و طراحی ها و زبان و ریاضی رو حتما بخونید

***زبان رو با روش بلند مدت کتاب سری عمران برید جلو و بهش اعتماد کنید چون روش خوبیه

***ریاضی رو هم بدونید که خوندنش براتون لذت خواهد اورد . ( اگر البته تو باغ این سبک ذوق‌ها هستید یا یه زمانی بودید) و اینکه از نظر آسون بودن، ریاضی دو (از فصل مشتق شروع کنید و اون ماتریسی ها رو بریزید دور ) آسون‌ترین و کاربردی‌ترین هستش،چون سوالاتش خیلی پتانسیل خلاقیت و پیچوندن و سخت شدن نداره و روتینه و مشخصه راه حلش و راحت‌تر هم هست یادگیریش (خیلی هاتون باور نمیکنید،چون ریاضی ۲ نخوندید! ولی باور کنید، من ریاضی ۲ دانشگاه رو شدم ۱۰.۵ ! )
    بعدش معادلاته که خب یکم سخته ،ولی قابل حله و فرار هم نیست و یادگیریش انتگرالتون رو قوی میکنه و در ریاضی یک و ریاضی دو و مکانیک سیالات و پی و هیدرولیک و مقاومت و تحلیل به کارتون میاد این انتگرال در آخر هم از ریاضی یک فقط اعداد مختلط و سری رو بخونید

***این رو همین الان به خودتون بقبولونید که کسی رتبه‌ی خیلی خوب کسب می‌کنه که آخرای کنکور همه چیز رو خونده باشه و سبک‌های معمول سوال دادن و سبک های جواب دادن بهشون در تمامی دروس رو در ذهنش داشته باشه.این بدست نمیاد مگر با طبقه بندی خیلی سیستماتیک حالا یا با فکر کردن و سیاست و برنامه ریختن باید این طبقه بندی رو برای خودتون ایجاد باید بکنید
    یا با زیاد خوندن.

موفق و پیروز باشید .
    در انتها چون من نذر دارم، از این تریبون اعلام می‌کنم که لعنت خدا بر علم و صنعتِ خراب شده و جو بینهایت بینهایت مضخرفش ، کاش خراب بشه جوون‌های مملکت رو نکشه توی خودش و درب و داغون و خستشون کنه . توووف آقا ، توووف ! اگر سوال یا مشورت یا قصد ترور مسئول آموزش دانشکده یا شکایت و غرغر از جبر روزگار و سختی کنکور هم داشتید من همیشه از صحبت‌ با افراد جدید خوشحال میشم و اینجا یا تلگرام در خدمتم.
    8 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . cloobpc,Construction Mgmt,ehsanrahimi72,hanif.ap,mahboob21,mfiredragon,mohammadfspnu,saman7192

10. Top | #10

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640

رتبه 355 با معدل 17.
    درصد دروس: زبان 40، ریاضی سفید، جامدات 15، مکانیک خاک 48، سیالات 38، طراحی 23.

دانشجوی دانشگاه سراسری تبریز .در هنگام مطالعه برای ارشد دانشجو بودم و مشغول تحصیل.

در کلاس های کنکور شرکت نکردم و احساس نیازی هم برای شرکت در این کلاس ها نکردم ولی در آزمون های آزمایشی موسسه سری عمران شرکت کردم که خیلی مفید وموثر بودند و برای آمادگی برای کنکور ارشد بسیار به من کمک کردن.آزمون های آزمایشی نقاط ضعف داوطلب رو به خوبی آشکار میکنن و باعث میشه کمبود های که در زمان مطالعه بوده و به اونا دقت نشده مشخص بشه .
    مطالعه برای ارشد رو دقیقا از 1 مهر سال 94 شروع کردم و هدف من ابتدا قبولی در دانشگاه دوران کارشناسی خودم(تبریز) بود ولی به تدریج و با نزدیک شدن به زمان کنکور میخواستم تو یکی از دانشگاه های معتبر تهران قبول بشم.

چون من در دوران تحصیل بودم و هنوز فارغ التحصیل نشده بودم, برنامه ی مطالعم تحث تاثیر برنامه های درسی دانشگاه بود ولی سعی میکردم به خوبی از ساعات آزادی که در هفته داشتم استفاده کنم و وقتی رو هدر ندم. در ابتدا سعی کردم دروسی رو که در کنکور نقش به سزایی رو دارن (مانند خاک سیالات مقاومت مصالح ) رو به طور کامل بخونم و یاد بگیرم و بعد به دنبال دروس دیگه برم, تسلط تو این 3 درس برای کنکور ارشد خیلی مهمه. ساعات مطالعم از 3-4 ساعت در مهر ماه شروع شد و در فروردین ماه مثلا به 7-8 ساعت در روز هم می رسید.

خیر تقریبا تمام ساعاتم صرف دانشگاه و کنور ارشد میشد.

بله در درس های تحلیل و مقاومت خیلی ضعیف بودم. در درس مقاومت مصالح پایه ضعیفی داشتم و سعی کردم برای این درس وقت بیشتری از سایر دروس بذارم و تست براش بیشتر بزنم. درس تحلیل سازه رو هم به صورت گزینشی چند فصل مهمش رو که تو کنکور سال های اخیر زیاد تکرار شده بودن رو خوندم.

درس ها را تقریبا در اواخر اسفند تمام کردم .بله تمامی درس ها به جز ریاضی رو که کلا نخونده بودم.

مهمترین و کلیدی ترین نکته برای کنکور خلاصه برداریه. خلاصه ها خیلی به کمک دانشجو میان. من تقریبا برای تمامی دروس خلاصه نوشته بودم واین خلاصه برای هر درس در حدود 30 صفحه میشد. این خلاصه در هنگام آزمون ها و در دوران مرور میتونه باعث صرفه جویی در زمان بشه.طبیعتا پس از تموم شدن درس ها به خاطر حجم زیاد مطالب خیلی از این مطالب از یاد میرن ولی این فراموشی کاملا طبیعیه و با مرور کردن خلاصه ها و زدن چند تست دوباره مطالب به طور کامل یادآوری میشن.

هفته های آخر بهتره که به مرور کردن طی بشه و زدن تست های سال های اخیر به صورت جامع.خوندن مطالب جدید در هفته ها و روز های آخر کار بسیار اشتباهیه چون اصلا نیمشه در طی چند روز به تسلط کامل تو این مطالب رسید. من هم به طور کامل درس ها رو چندین بار از رو خلاصه ها مرور کردم و تست های سال های اخیر رو به صورت جامع و در زمانی که برا کنکور در نظر گرفته میشه میزدم.

بله وجود استرس کاملا طبیعیه چون ترس از شکست در انسان وجود داره. در مواقعی که استرس داشتم به خدا توکل میکردم و به مسیری فکر میکردم که طی کردم و وقتم رو بیهوده تلف نکردم.

بله رتبم از چیزی که تصورش رو میکردم خدا رو شکر بهتر شد.

دانشگاه های تهران و گرایش ژئوتکنیک. دانشگاه های تهران در جایگاه علمی بالاتر از بقیه نقاط ایران هستند و علاقم به رشته خاک به دلیل این بود که دو دوران کارشناسی به درس و آزمایشگاه خاک علاقه زیادی داشتم و با بازار کار این گرایش اشنایی نسبتا زیادی دارم.

تقریبا تو همه درس ها کتاب های نسل جدید سری عمران رو خوندم و خیلی هم از این کتاب ها رضایت داشتم.

در اخر به داوطلبان کنکور ارشد 96 عمران میخوام بگم که مسیر برای خوندن ارشد خیلی سخت وطاقت فرساست و اگه یه عزم و تصمیم جدی نداشته باشن نیمتونن این مسیر رو به طور کامل و به خوبی طی کنن. داشتن برنامه خیلی مهمه سعی کنید حتی اگر کم میخونید با برنامه و پربازده بخونین لازم نیست از همه تفریحاتتون دل بکنید فقط با برنامه باشید.
    به حرف های نا امید کننده دیگران زیاد اهمیت ندهید و با برنامه ی خودتون بخونید سعی کنید از راهنمایی افراد دلسوز و با تجربه مانند پدر و مادر و یا اساتید و دانشجویان ارشد و دکترا کمک بگیرید. قدر ساعت هارو بدونید که به سرعت طی میشن و نزدیک های کنکور حسرت این ساعت ها به دل آدم میمونه که چرا کم کاری کرده ونخونده. و اما بعد از اینکه تمام تلاشتون رو کردین به خدا توکل کنین و همه چیز رو به اون بسپرین قطعه خدا نتیجه زحمات شما رو بی جواب نمیذاره. متشکرم که حرف هامو خوندید. ارزوی موفقیت برای همتون دارم
    .
    ویرایش توسط ADMIN : 1395/04/29 در ساعت 00:38
    6 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . cloobpc,ehsanrahimi72,hanif.ap,mahboob21,mfiredragon,mohammadfspnu

11. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640

رتبه92 (91 در سهمیه)،معدل 15.45
    درصد دروس: زبان 49.43، ریاضی 17.78، جامدات 45، خاک 60، سیالات 50، طراحی 8.89

مهندسی عمران-عمران دانشگاه شیراز.زمان شروع درسم تمام پروژه هام رو تحویل داده بودم و فارغ التحصیل شده بودم.

در هیچ کلاس کنکوری حضور نداشتم اما آزمون های حضوری عمران پایه رو بطور کامل شرکت کردم.آزمون های یک سوم سری عمران غیرحضوری هم ثبت نام کردم اما شرکت نکردم. برنامه ریزی این آزمون ها برای پیش بردن درسها خیلی مفیده و نتیجه اونها، چه خوب چه بد، انگیزه برنامه ریزی بهتر و تلاش بیشتر برای آزمون های بعد رو ایجاد میکرد.همچین این آزمون ها شبیه سازی محیط واقعی کنکور بود.

چون درگیر تحویل پروژه های دانشگاه بودم از اوایل آبان شروع کردم و هدفم کسب رتبه زیر 100 بود تا بدون محدودیت انتخاب گرایش و دانشگاهم رو انجام بدم.

از آبان تا اواخر دی به طور میانگین روزی 5 ساعت درس میخوندم.بهمن کمی افت کردم و حتی حدود دو هفته درس نخوندم.سعی کردم تا عید جبران کنم اما نشد و عید هم درس 10 روز تعطیل شد. از اون به بعد روزی حدود 6-7 ساعت درس خوندم.2 هفته آخر چون کنکورهای سال های قبل رو میزدم باز هم برنامه ام سبک شد.

دیدن اقوام و دوستان و بیشتر وقت های آزادم هم فیلم میدیدم.

بین درس هایی که قصد خوندن داشتم( که شامل فولاد و بتن و روسازی و ریاضی 2 نمیشد) در درس ریاضی ضعف داشتم و چون وقت کمی هم داشتم فقط فصل های نسبتا" ساده و پرسوال ریاضی 1 و معادلات رو خودنم و خب نتیجه ای هم که گرفتم متوسط بود نسبت به وقتی که اختصاص دادم. در درس سازه هم کمی ضعف داشتم که با تست زیاد رفع شد.

عمده درس ها که منظورم جامدات و سیالات و خاک هست تا پایان اسفند تمام شد. درس زبان رو فقط قسمت گرامر از زبان عمومی و قسمت لغات از زبان تخصصی مطالعه کردم در جمع حدود 10-12 روز شد. درس راهسازی هم اواخر فروردین خوندم در حدود 1هفته. درس روسازی فقط فصل قیر رو خوندم و بتن و فولاد هم کلا" مطالعه ای نداشتم چون میدونستم درس های طراحی آخر دفترچه هست و وقت کمی برای پاسخگویی بهشون دارم پس سرمایه گذاری بیشتری رو درس های دیگه کردم.

من دور دوم مطالعه همه درس ها خلاصه نویسی انجام میدادم ( به جز قسمت لغات زبان تخصصی) و فک میکنم یکی از علل اصلی نتیجه ای که گرفتم دفترچه خلاصه هام بوده. وقتی هم تستی نکته جدیدی داشت به این خلاصه ها اضافه میکردم. شاید ارزش این کار اوایل و مخصوصا" موقع نوشتنش مشخص نباشه اما مطمئن باشد روزای آخر نجاتتون میدن از دست اون حجم زیاد مطالب.
    هر کسی هم خلاصه های خودش فقط به دردش میخوره پس نمخواد دنبال خلاصه بقیه باشید.یادتون باشه این خلاصه ها باید جامع باشه و فقط حاوی مطالب سخت نباشه طوری که اگه مطالب کلا" یادتون رفت نیاز نباشه برای دوره به کتاب مراجعه کنید.

2-3 هفته آخر فقط شامل تست کنکورای سال های قبل و دوره خلاصه ها و مطالعه لغات زبان تخصصی بود.سعی کنید روزای آخر مطلب جدیدی نخوندم چون به نظرم تسلط و جمع کردن مطالب گذشته بهتر از خوندن مباحث جدیده.

بعضی وقتا آدم استرس میگیره چون توی جوی مثل یک مسابقه دو استقامت هست اما سعی میکردم مثبت فکر کنم و با برنامه ریزی ضعفامو رو از بین ببرم و آمادگی بیشتری پیدا کنم خلاصه توکلم به خدا بود و میدونستم اگه تلاش کنم حتما" نتیجه میگیرم.

از رتبه ای که آوردم راضیم و برام کافیه.پیش بینیم رتبه ای بین 80 تا 120 بود که درست از آب دراومد.

انتخاب اولم حمل و نقل صنعتی شریف بود. به نظرم درسای خیلی جذابی داره و زمینه ادامه تحصیلش هم مناسبه.در الویت های بعدیم سازه و ژئوتکنیک و زلزله بود اما علاقه بیشتری به حمل و نقل دارم.

به جز مکانیک خاک گاج بقیه کتاب هام سری عمران بودن و پیشنهادم به کنکوریای دیگه همین کتابها هست.

سعی کنید برنامه درسیتون اوایل آهسته اما پیوسته باشه تا عادت کنید به مطالعه اما خیلی به خودتون سخت نگیرید که آخراش خسته باشید چون آخراش مهمتره. از وقتتون حداکثر استفاده رو ببرید و اگر میتونید هر چه زودتر شروع کنید تا نگرانیتون کمتر بشه. خلاصه رو حتتتتتتتتتتتتتتتتتما" یادداشت کنید. در آخر امیدتون به خدا باشه، اگه تلاشتون کنید نتیجه میگیرید پس بدون نگرانی درساتون رو جلو ببرید اگرم نتیجه مورد نظرتون رو نگرفتید شاید به خیر و صلاحتون نبوده که اینو هم خدا میدونه.
    8 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . behnamtb,cloobpc,ehsanrahimi72,hanif.ap,mahboob21,mfiredragon,mohammadfspnu,saman7192

12. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640

رتبه: 159 معدل: 15.22 معدل موثر: 16.22
    زبان: 50.57 ریاضی: سفید جامدات:8.33 خاک و پی:63.33 سیالات و هیدرولیک: 73.33 طراحی:16.67

لیسانس مهندسی عمران-عمران از دانشگاه دولتی فسا رو دارم و سال 92 فارغ التحصیل شدم

من هیچ کلاسی نرفتم، فقط 3 تا آزمون جامع سنجش رو دادم که به نظرم واقعا عالی و تاثیر گذار بود. تنظیم وقت و آشنا شدن با شرایط جلسه امتحان از مهم ترین تاثیراتش برای من بود. در کل به نظر من جدا از اینکه کدوم موسسه امتحان میدید حتما حتما باید آزمون آزمایشی جامع (کل دروس) شرکت کنید و از نظر من 3 تا آزمون برای رتبه 1 شدن هم حتی کفایت میکنه

از اواسط آذر شروع به خوندن کردم و رتبه خاصی تو ذهنم نبود و فقط میخواستم دانشگاه شهر خودم (شیراز) گرایش ژئوتکنیک که رتبه ای در حدود 600 میخواد قبول شم...

همونطور که گفتم من از اواسط آذر شروع به خوندن کردم با مطالعه روزانه حدود 4-5 ساعت
    تا روز عید حدود 1 ماه از این مدت رو به طور مطلق نخوندم (15 روزی توی دی و آذر، یک هفته بهمن، 10 روز قبل از عید) و تا قبل عید مطالعه روزانه من همین 4-5 ساعت (اما مفید) بود و بعضی روزها به 8-9 ساعت میرسید اما نظم خاصی نداشت و کم پیش میومد..
    بعد از عید یه دفعه به خودم اومدم و دیدم خیلی عقب هستم و 1.5 ماه باقیمانده رو تقریبا روزی 10 ساعت مفید ( بعضی روز ها 12) به طور ثابت تا روز کنکور مطالعه داشتم

بله، من تا قبل از عید تمام تفریحاتم سر جاش بود، سریال نگاه میکردم، با دوستام بیرون میرفتم و ... (همینا باعث شد که بعد از عید مجبور شم روزی 10 ساعت بخونم!!!!)

بله، من در درس مقاومت مصالح واقعا ضعیف بودم و کتاب سری عمران رو حدود 2 دور خوندم و تستای کنکور هم زدم اما متاسفانه تلاشی که کردم روی این درس نتیجه بخش نبود. من به هیچ عنوان نمیگم کتاب سری بد بود!! ممکنه به درد من نمیخورد و بعضی جاها درسنامه برای من خیلی گنگ بود!! ضمنا من منبع دیگه ای برای این درس مطالعه نکردم که مقایسه کنم.

دروسی که من خوندم اینا بودن: زبان،مقاومت،خاک و پی،سیالات و هیدرولیک،راهسازی
    حدودا تا دهه اول فروردین درسها رو بجز زبان و راهسازی کامل خوندم به این صورت: 2 دور خاک و سیالات،یک دور پی و هیدرولیک، یک دور مقاومت، بجز زبان و مقاومت همه دروس رو کامل خوندم

من اصلا خلاصه برداری نکردم و به هیچ کس هم توصیه نمیکنم این کار رو چرا که خیلی وقت گیره، توصیه من برای مرور اینه که هر درسی رو که دارید میخونید توی هر صفحه تمام مطالب مهم رو که مثلا میخواید تو برگه خلاصه بیارید با ماژیک هایلایت کنید و هر نکته ای که هست توی همون صفحه بنویسید و موقعی که میخواید مرور کنید تمام کتاب رو برگ بزنید و نکات مهمی که علامت زدید رو بخونید.
    برای من بزرگترین تاثیرش این بود که تمام مطالب رو دوباره میدیدم و استرس این رو نداشتم که نکنه یه چیزی باشه که مهم باشه و من یادداشت نکرده باشم!!! و تاثیرش رو دقیقا تو کنکور امسال دیدم به این صورت که 2 تا سوال خاک و یه سوال سیالات جز مطالبی بود که ممکن بود من توی خلاصه نیارم!! و چون موقع مرور کل کتاب رو برگ زدم این مطالب هر چند به طور سریع اما مرور شد. اگر شما فکر میکنید که این کار وقت گیره این رو هم در نظر بگیرید که از اونطرف وقتی برای نوشتن خلاصه نذاشتید و به نظر من پروسه خلاصه نویسی و مرور خلاصه وقت گیر تر از اینکاره!! ضمنا به طور مثال من با این روش کل خاک رو توی 1 روز مرور کردم و فکر نکنم کسی سرعت بالاتری مد نظرش باشه
    البته ممکنه هر فردی با یه روشی سازگار باشه و قطعا برای همه نمیشه یک نسخه پیچید اما اگر شما هم مثل من فکر میکنید این کار وقت تلف کردنه پس شک نکنید چون جواب میگیرید!!
    ضمنا اگر این روش رو انتخاب کردید از کثیف کردن صفحات کتاب و خط خطی های بی مورد پرهیز کنید!!!

من بعد از تمام شدن تمام دروس شروع به زدن تست های کنکور کردم و فقط تست سراسری زدم اما همرو زدم!! و اونایی که مشکل داشتم رو علامت میزدم و همراه با مرور بعدی تست های علامت زده رو هم مجددا مطالعه میکردم. هفته آخر رو هر روز رو برای یک درس گذاشتم و توی اون روز کل اون درس رو به همون روشی که گفتم مرور کردم

بله بسیار زیاد!! بعضی روز ها به حدی استرس میگرفتم و نا امید بودم که یک کلمه از درس رو هم نمی فهمیدم

تا قبل از کنکور تو فکر این رتبه نبودم و وقتی کنکور رو دادم پیش بینی میکردم همین حدود بشم و کاملا راضی هستم

دانشگاه امیرکبیر گرایش ژئوتکنیک، دلیل این انتخاب علاقه بیشتر من به این گرایش نسبت به گرایش های دیگر هست. البته من به درس های آبی هم علاقمندم اما چون توی انتخابم باید هم کار توی ایران و هم اپلای رو در نظر میگرفتم ژئوتکنیک انتخاب معقول تری برای کار در ایران بود...

من تمام دروس رو از روی سری عمران خوندم و بجز مقاومت که نتیجه نگرفتم به همه سری رو پیشنهاد میکنم.
    البته زبان برای کسانی که وقت دارن برای قست عمومی به ترتیب:
    504 Absolutely essential words
    Essential words for TOEFL (Barron’s)
    1100 Words you need to know (Barron’s)
    کتاب عمومی سری
    و اگر وقت کافی ندارید فقط کتاب سری
    برای قسمت تخصصی هم بجز کتاب سری تا میتونید متن تخصصی بخونید تا با اصطلاحات مختلف آشنا شوید. آخر کتاب سری متن های تخصصی زیاد هست و حتما حتما همرو بخونید!!(من نخوندم)

اول از همه توصیه من اینه که زیاد سخت نگیرید کنکور رو و باور کنید که راحت تر از اون چیزیه که فکر میکنید. این حرف به این معنی نیست که بگید خوب بیخیال و کتاب رو بذارید زمین و دست از تلاش بردارید ... بلکه منظور من اینه که با مطالعه منظم حتما حتما به نتیجه میرسید و نیازی به نگران بودن نیست.
    به شدت پیشنهاد میکنم که تفریحتون سر جاش باشه!! اما 2 ماه آخر رو بچسبید به درس و همه چیز رو بیخیال شید!! تمام تلاشتون قبل از 2 ماه آخر یک طرف و تلاشتون در این 2 ماه هم یک طرف...
    یک پیشنهاد که دارم براتون اینه که بر خلاف توصیه اکثر دوستاتون کنکور های اخیر رو برای روزهای آخر نگذارید!!! شما باید سوالات کنکور های اخیر رو حداقل 1 ماه مونده به کنکور حل کرده باشید ( توی کتاب سری همراه با درسنامه یک سریشو آورده که واقعا عالیه). دلیلش اینه که اگر کنکورهای اخیر رو گذاشتید واسه روزهای آخر و دیدید که نمیتونید حل کنید استرس زیادی بهتون وارد میشه و نا امید میشید و همین موضوع باعث میشه نتونید یاد بگیرید تستی که بلد نیستید رو. اینکه شما زودتر تست ها رو حل کنید باعث میشه که بتونید چندین بار اون تست رو مرور کنید تا روز کنکور و همچنین سبک خوندنتون رو عوض میکنه و دیدتون نسبت به اهمیت مطالب درسنامه توی سالهای اخیر باز میشه.
    اگر یک درس رو خوندید و رفتید سراغ تست های سال های اخیر و دیدید که نمیتونید جواب بدید شکه نشید!! منم نمیتونستم جواب بدم بار اول!! چیزی که مهمه یاد گرفتن نکته تست هست که اگر خود تست یا مشابهش رو دیدید دفعه بعد بتونید حلش کنید.

درس سیالات و هیدرولیک رو خیلیا ازم پرسیدن که چجوری درصد بالا زدم. من هر دو درس رو از صفر صفر (سیالات رو در کارشناسی 10 شدم و هیچی یاد نگرفتم ازش) از روی کتاب سری شروع کردم. از درس سیالات متنفر بودم چون از استاد دوره لیسانسم متنفر بودم و اصلا فکر نمیکردم بتونم درصد بالایی بزنم و روی 30-40 درصد حساب میکردم. اما اولین سنجش رو که دادم دیدم تواناییم توی این درس بالاس و وقت بیشتری روش گذاشتم. کتاب سری سیالات و هیدرولیک رو چندین دور بخونید ( من 3 دور کامل و مو به مو خوندم و 2 دور مرور کردم)،تست های کنکور ها رو که آخر هر فصل اومده کامل بزنید و مطمئن باشید نتیجه میگیرید.
    در آخر حرفم اینه که فقط و فقط تلاش کنید و ناامید نشید و بدونید همه چیز به تلاش شما بستگی داره.

ویرایش توسط ADMIN : 1395/05/01 در ساعت 14:23
    5 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . cloobpc,ehsanrahimi72,hanif.ap,mahboob21,mfiredragon

13. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640

رتبه 186، معدل 15.17
    درصد دروس: زبان 37.94 ریاضی 24.44 جامدات 16.67 مکانیک خاک 51.67 مکانیک سیالات 51.67 طراحی 22.22، میانگین:34.1

مهندسی عمران دانشگاه یزد، هنگام مطالعه دانشجو بودم.

در کلاس های کنکور شرکت نکردم، آزمون های آزمایشی تسلط (سنجش) به طور کامل و سه آزمون آخر سری عمران. کلاس کنکور رفتن بستگی به خود دانشجو داره.برای بعضی ها موثر و برای بعضی ها بی فایده. ولی آزمون های آزمایشی به شدت موثر در روند پیشرفت داوطب هست.آزمون های سری عمرانو به شدت به داوطب های کنکور پیشنهاد میکنم چون استاندارد و پر از نکات خوب و کاربردی بود در مقابل آزمون های سنجش زیاد استاندارد نبود. در کل آزمون های جامع رو خیلی موثر میدونم.(هر چی بیشتر بهتر!!!!!)

از اواخر تیرماه سال 94 و فقط میخواستم اصفهان قبول شم (هر گرایشی!!!). ولی به تدریج هدفم تا رتبه زیر 700 اومد که سازه توی یکی از دانشگاه های اصفهان قبول شم. دو ماه آخر هم با برنامه ریزی که برای خودم کردم و همچنین نتایج خوب آزمون های آزمایشی به رتبه زیر 200 فک میکردم.

به دلیل کارآموزی در تابستان روزی سه ساعت دروس اصلی که انتخاب کرده بودم رو میخوندم. (مجموعه های خاک آب و جامدات)همچنین هرشب بیست دقیقه زبان میخوندم. با شروع ترم جدید چون کنکور به اردیبهشت منتقل شده بود 19 واحد برداشتم(درس وحشتناک متره که دانشجوهای یزد باهاش آشنایی کامل دارند رو در این ترم برداشتم.)که تقریبا سه ماه آبان آدر و دی بطور کامل مشغول پروژه متره بودم و فقط سه درس خاک سیالات مقاومت رو که تابستون خونده بودم رو دوره کردم.همچنین خوندن ریاضی(فقط انتگرال)و تحلیل رو شروع کردم.
    با تموم شدن ترم هفت دروس هیدرولیک و پی رو شروع کردم همچنین ریاضی(فصول مرتبط با انتگرال) و تحلیل رو کاملش کردم(تا قبل از عید)و تقریبا روزی 6 ساعت درس میخوندم.
    راهسازی و روسازی رو هم شب آزمون آزمایشی ها میخوندم. همچنین دروسی رو که قبلا خونده بودم دوره میکردم.
    بعد از عید دو فصل پیچ و جوش فولاد و فصل اول معادلات رو خوندم و بقیه وقت به دوره کردن گذشت.که تقریبا بین 6 تا 9 ساعت درس میخوندم.(به جز یکشنبه ها که کلاس های دانشگاه بود)

متره!!!!!!!!!!!

نه.به نظرم برای هر درسی وقت گذاشته بشه و با علاقه خونده بشه احساس ضعف بوجود نمیاد.

به جز دو فصل فولاد و یک فصل معادلات که میخواستم بعد از عید بخونم بقیه دروس رو قبل از عید تموم کردم. جوری برنامه ریزی کرده بودم که سه مجموعه جامدات آب و خاک رو به طور کامل و بقیه رو به صورت انتخابی بخونم.همچنین هرشب بیست دقیقه زبان میخوندم. از ریاضی کل انتگرال از معادلات فصل اول(معادلات درجه یک)و از طراحی راهسازی و روسازی و پیچ و جوش رو خوندم.

برای هر درسی یک دفترچه یادداشت داشتم که خلاصه هام رو توی اونها مینوشتم. همچنین همه کلمات زبانی رو که خوندم رو داخل یک دفترچه مینوشتم و دوره میکردم. دوره کردن خیلی مهم و تاثیرگذاره.برنامه من برای مرور به این صورت بود که هروقت یک درسی رو میخوندم فرداش تست شو میزدم.یک هفته بعدش دوباره همون فصلو میخوندم و تست میزدم.یک ماه بعد هم دوباره مرور.مرور کردن باعث میشه اون درس توی ذهن جابیفته و کمتر فراموش بشه.حتی یادمه بعضی از فصلای خاک رو تا هفت هشت بار دوره کردم که یادم نره.

آزمون های سال های پیش رو از خودم میگرفتم.خلاصه ها تو روزای آخر به شدت مفید بود و سرعت مرور رو بالا میبرد.همچنین تستای علامت دارو دوباره حل میکردم.

بالاخره هر کنکوری قطعا دچار این حس میشود ولی خب عموما زودگذره و فراموش میشه.

تقریبا برای این درصدا از سه چار ماه قبل برنامه ریزی کرده بودم.(به جز جامدات که دوست داشتم بیشتر بشه که اینم عادیه و بالاخره تو هرآزمونی پیش میاد). از نتیجه کاملا راضیم چون برای همین نتیجه برنامه ریخته بودم و قصدم تک رقمی نبود.

علاقه اصلی من زلزله و سازه هست و این دو رو توی شریف تهران و امیرکبیر در انتخاب رشته زدم.بعد از اونا سازه دریایی تهران و بعدش سازه صنعتی اصفهان. علاقه به زلزله و سازه حین خوندن تحلیل و ریاضی در دانشگاه و همچنین حین خوندن برای کنکور پیش اومد.

فک کنم موسسه سری عمران کاری کرده که عمرانی ها از خوندن کتابه دیگه بی نیاز شدن. به جز معادلات و زبان عمومی بقیه رو سری عمران داشتم.(فک کنم اشتباه کردم اون دوتا هم سری نخوندم مخصوصا زبان عمومی که مدرسان خیلی بد بود)

توصیه اصلی ام اینه که سه مجموعه از شش مجموعه درسی رو از همین الان انتخاب کنند و روی اون سه مجموعه سرمایه گداری کنند.بقیه دروس هم به صورت انتخابی و فصول پرتست بخونند. پیشنهاد خودم مجموعه های خاک و آب و جامداته و خوندن زبان شبی بیست دقیقه. تعداد درسهایی که در کنکور عمران میاد بالاست و اگه بخوایم همه دروس رو بخونیم یکم سخته و ممکنه به در همه ی دروس به تسلط مورد نیاز برای کنکور نرسیم.اگه به درصدهای رتبه ها دقت کنند متوجه میشن که مثلا با مجموع 180 درصد میشه رتبه زیر300 بدست آورد.
    توصیه بعدیم اینه که در مورد هدفشون فکر کنند و اگر قراره مثلا شش ماه دیگه پشیمون بشن همین الان ارشد خوندن رو بیخیال بشن و به هدف اصلی شون برسن.
    6 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . cloobpc,ehsanrahimi72,hanif.ap,mahboob21,mfiredragon,saman7192

14. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640
    رتبه 43 معدل 14
    درصد دروس: زبان 42 ریاضی سفید جامدات 53 خاک 60 سیالات 51 طراحی 58

صنعتی امیرکبیر- بله

کلاس کنکور نرفتم. ازمون عمران پایه میدادم و کتاب هم سری عمران. ازمون برای مقایسه خودمون با بقیه شرکت کننده ها به شرط اینکه جامعه آماری خوب داشته باشه، واقعا مفیده.

اواسط مهرماه ولی چون ترم هفت واحد زیاد داشتم، خیلی کم خوندم. تا قبل از اینکه کنکور بدم فکر میکردم حدود 100 بشم

اون درسایی رو که در طول سال خوندم سعی میکردم با برنامه آزمون آزمایشی جلو برم که بیشتر موقع ها هم نمیشد. اوایل نهایتا روزی 3 ساعت میشد ولی 2-3 هفته آخر حدودا روزی 8 ساعت.

بله- موسیقی و فیلم و گردش با دوستان همیشه جز ثابت برنامم هستند.

تا حدی سیالات و تحلیل - مشکل این بود که حتی برای یک بار این 2 تا درس رو پیوسته نخونده بودم. بعد از تعطیلات عید این 2 تا درس رو هم کامل خوندم و تا حد زیادی مشکلم برطرف شد.

تقریبا اوایل اردیبهشت همه درس ها رو خونده بودم به غیر از ریاضی که اصلا نخوندم

وقتی خلاصه نویسی رو چند بار بخونیم بیشتر حافظه تصویری هست که موقع یادآوری کمکمون میکنه و میتونه خیلی موثر باشه ولی من بخاطر وقت گیر بودن خلاصه نویسی، داخل کتاب قسمت های مهم رو علامت میزدم و برای دوره همون قسمت هارو میخوندم ضمن اینکه یه نگاهی هم به بقیه قسمت ها مینداختم.

کنکور سال های قبل رو میزدم و قسمت های علامت زده شده کتاب هام رو میخوندم.

بله، بعضی مواقع که به برنامه نمیرسیدم و چون درس ها رو کامل نخونده بودم موقع خوندن یک درس، فکر یه درسی که هنوز نخونده بودم اذیتم میکرد. واحد های زیادی هم داشتم که منو به فکر این که سال دیگه امتحان بدم می انداخت.

چون میدونستم کنکور رو خوب دادم، انتظار رتبه نسبتا خوبی رو داشتم ولی به علت یک سری اشتباهات ساده که بعدا متوجه شدم، درس خاک اون درصدی که باید میشد، نشد. ولی در کل راضیم.

مدیریت ساخت دانشگاه تهران رو انتخاب کردم. به خاک هم علاقه ی زیادی داشتم ولی تا حدی از محاسبات خسته شده بودم.

من فقط سری عمران خوندم و راضی بودم. کتاب دیگه ای نخوندم که بخوام با این کتاب ها مقایسه کنم.

یکدفعه نمیشه روزی 8 ساعت خوند، باید با روزی 2-3 ساعت شروع کرد تا به حد قابل قبولی رسید. و این که بهترین برنامه ریز، خودتون هستید. نگاه نکنید که دیگران چه کاری میکنند و به دنبالشان راه بیفتید بلکه با نگاه به برنامه دیگران، برنامه خودتون رو تصحیح کنید. اگر قراره تابستون شروع به خوندن کنید، اوایل خیلی به خودتون سخت نگیرید چون این یه پروسه طولانیه و اینطوری ممکنه آخراش که مهمتره خسته بشید. موفق باشید.

6 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . .hamid.,ehsanrahimi72,hanif.ap,mahboob21,mfiredragon,saman7192

15. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640
    رتبه 338، معدل 15.38(معدل موثر 16.5)
    درصد دروس: زبان 54.02،ریاضی سفید،جامدات: 15، خاک :43.33، سیالات: 53.33، طراحی:6.67

دانشگاه ارومیه. فارغ التحصیل

کلاس خیر، اما در آزمونهای آزمایشی شرکت میکردم. قطعا بسیار مفید خواهد بود، منتهی به شرط اینکه داوطلب غرق این آزمونهای آزمایشی نشود. لازمه هر داوطلب با توجه به هدف(منظور حدود رتبه ی مورد نظر) و سطح علمی خود در دروس مختلف، ابتدا برنامه ای جامع و قابل دسترس و مناسب خود تعیین کنه. منظور از برنامه این نیست که ساعت و ترتیب مطالعه ی روزانه را مشخص کنه، این امر کاملا تدریجی هستش و به مرور زمان انجام میشه. منظور از برنامه جامع ، تشخیص نقاط ضعف و قوت و مشخص نمودن دروس و سرفصلهایی است که داوطلب قراره بخونه.
    بعد از مشخص شدن سرفصلهای مربوطه، از برنامه ی آزمونها در راستای برنامه ی اصلی استفاده بشه.

تقریبا اوایل دی ماه. با توجه به علاقه به گرایش راه، کسب رتبه ی زیر 400

معمولا در هر روز دو درس مختلف میخوندم و بطور متوسط روزی 5-6 ساعت مطالعه داشتم. که تقریبا یک سوم این زمان رو به مرور مطالبی که قبلا خوانده بودم، اختصاص میدادم.
    زبان رو هر شب میخوندم، اول با لغات زبان ارشد زیر ذره بین و لغات تخصصی سری عمران شروع کردم و در نهایت قسمتی از لغات عمومی سری عمران و تخصصی عزمی رو هم خوندم. ( اگه کسی وقت داره تا میتونه لغت جدید یاد بگیره)

بله، با یکی از موسسات به عنوان مشاور و برنامه ریز کنکور همکاری داشتم.

من با درس خاصی مشکل نداشتم، اما نکته مهم در مورد کنکور ارشد ( مخصوصا عمران) اینجاست که واسه موفقیت اصلا فرقی نمیکنه شما چه درسی رو بخونید یا چه درسی رو حذف کنید!
    مهم اینه که اگه قراره درسی رو بخونید حتما بصورت کامل خونده بشه (تو سالهای اخیر بودجه بندی خاصی بین فصول مختلف رعایت نشده و ممکنه شما 10 درصد از سرفصلهای یک درس رو حذف کنید و 20-30 درصد سوالات از همون سرفصلها مطرح بشه). بنده از ابتدا هدفم کسب مجموع درصد بین 180 تا 200 بود و مطمئن بودم با خوندن زبان ، خاک و پی ، سیالات و هیدرولیک به هدفم میرسم.
    دلیل انتخاب این سه درس ضعف توی درسهای دیگه نبود، معمولا پاسخ دادن به سوالات این دروس نیاز به ابتکار و خلاقیت کمتری داره و از طرفی معمولا کم پیش میاد که سوالات این دروس بصورت ترکیبی مطرح بشه! اما منطق حکم میکنه داوطلب کنکور واسه اطمینان یه سری موضوعات دیگه رو هم لحاظ کنه، بعنوان مثال ممکنه تو یه سال درس خاصی واقعا سخت مطرح بشه و کلا درصد داوطلبین بیاد پایین ، هرچند عامل تعیین کننده تو کنکور تراز داوطلب تو دروس مختلف هستش یعنی خیلی از مواقع درصد 40، ارزشش از 50-60 هم بیشتر باشه اما تا نتایج نیاد داوطلب این قضیه رو باور نمیکنه و مشکل اساسی ادامه ی کنکور و تاثیر منفی تو روحیه ی داوطلب هستش.
    واسه جلوگیری از این مشکل لازمه داوطلب ...اجازه بدید من کاری که خودم انجام دادم رو توضیح بدم که قضیه حل بشه. من میدونستم که قراره کار رو تو 3 درسی که گفتم تموم کنم و اون 3 درس رو کامل خوندم. اما واسه اطمینان از دروس جامدات و طراحی هم یه سری سرفصلهایی که مطمئن بودم سهمی از تستهای کنکور دارن رو هم خوندم. توقع من از 3 درس اصلی 3 تا 60 درصد بود.
    که مثلا تو درس خاک با یه حساب سر انگشتی متوجه شدم 3تا تست کم زدم ! اما خیالم راحت بود این 3 تا تست رو میتونم تو سرفصلهایی که از جامدات خوندم پیدا کنم که اتفاقا پیدا کردم و 3 تا تست جامدات هم زدم که هر سه درست بود. یا مثلا ضعف درس سیالات رو با سرفصلهایی که از طراحی خوندم جبران کردم.

من به این سوال جواب میدم: مطالعه دروس خودتان را کی به پایان رساندید؟ من تقریبا 18 روز مونده به کنکور درسهایی که میخواستم بخونم رو تموم کردم!
    و به نظرم اصلا نیازی نیست کسی همه ی دروس رو بخونه! چه برسه به اینکه تموم کنه!

ببینید توقع من از یه مهندس عمران اینه که آمادگی واسه کنکور رو کاملا هوشمندانه انجام بده. یعنی چه مطالعه و چه مرور رو بصورت کاملا منظم وکنترل شده انجام بده. بهترین زمان برای مرور زمانهایی هستن که احتمال فراموشی مطالب وجود داره، راجع به لغت زبان این مساله با جعبه ی لایتنر کنترل خواهد شد. اما درسهای تخصصی : یک روز ، یک هفته، یک ماه و 4 ماه بعد از خوندن مطلب پیشنهاد میشه که البته تنظیم وقت به آسونی بوسیله ی یه سررسید ممکن خواهد بود.

قطعا و مطمئنا بهترین روش جمع بندی نهایی زدن تستهای سال قبل در زمان استاندارد کنکور و با شرایط مشابه کنکور خواهد بود.

واسه من شخصا این قضیه پیش نیومد. چون به اندازه هدفم تلاش کرده بودم و مطمئن بودم خدا هیچ تلاشی رو بی نتیجه نخواهد گذاشت.

ببینید معمولا بعد از کنکور و دیدن سوالات و کلید، کمتر داوطلبی به رتبه ی کسب شده راضی هستش چون قطعا سوالاتی رو به سادگی و با اشتباهات مضحک از دست داده، اما باید به این نکته توجه داشت که شاید بعضی از سوالاتی که فکرشو نمیکردیم رو از دست دادیم!اما قطعا میتونیم سوالاتی رو پیدا کنیم که فکرشو نمیکردیم ولی در نهایت تونستیم پاسخ صحیح بدیم بهشون.
    پس باید به نتیجه، کلی نگاه کرد! قطعا تا قبل کنکور به این رتبه راضی بودم!

من تا روز آخر انتخاب رشته علاقه و اولویت اولم راه و ترابری بود، اما بعد از مشورت و همفکری و البته تحقیق درست در نهایت طوری انتخاب رشته کردم که محتملترین گزینه شاید زلزله ی علم و صنعت باشه!

زبان عمومی : زبان ارشد زیر ذره بین در زمینه ی واژگان بسیار مناسب خواهد بود. برای مبحث گرامر زبان عمومی سری عمران. اگه داوطلبی واژگان کتاب زیر ذره بین رو تموم کرد پیشنهاد میشه واژگان سری عمران رو هم بررسی و واژگان جدید رو به معلومات خودش اضافه کنه.
    ریاضیات : طبق تحقیقات خودم مطالعه ی کتاب جزوه ی استاد آقاسی و حل تستهای پیشنهاد شده توسط ایشان.
    معادلات : در صورت کمبود وقت گاج، و در غیر اینصورت سری عمران.
    جامدات : سری عمران به نظر بنده کافیه! سعی کنید یه کتاب بخونید، اما کامل! واسه درس جامدات باید تستهای تیپ زیادی رو حل کنید.
    خاک: شروع با سری عمران نسل جدید و در انتها تکمیل کردن مطالب با کتای آقای جسمانی ( مخصوصا نمودارهای مختلف)
    پی : نمیشه گفت سری عمران کامل و کافیه! اما در حال حاضر پیشنهاد بهتری به ذهن بنده نمیرسه.
    سیالات و هیدرولیک: سری عمران. اما واقعا لازمه کل تستهای سیالات رو بزنید، واقعا تنوع تست تو این درس قابل ملاحظه هستش.
    دروس طراحی : بهتره که به منابع سری عمران اعتماد کنیم! به نظرم دروس طراحی نیاز به دقت و تمرکز زیادی در جلسه کنکور دارند.

فکر میکنم توصیه های لازم رو مطرح کردم. فقط سعی کنید هرچه زودتر شروع کنید و باور داشته باشید که محاله تلاش کنید و نتیجه نگیرید. به جای معجزه ، از خدا بخواید کمکتون کنه که درست درس بخونید و وقت رو از دست ندید...
    7 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . amg2073,ehsanrahimi72,hanif.ap,mahboob21,mfiredragon,mtz,saman7192

16. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640

رتبه 111 و معدل موثر 18.89
    درصد دروس: زبان:4.6 ریاضی:13.33 جامدات:50 خاک و پی:75 سیالات و هیدرولیک:30 طراحی:40

رشته عمران-عمران آزاد کاشان بودم. اوایل درس خوندنم تموم نشد ولی بعد از چند ماه تموم شد.

کلاس کنکور شرکت نکردم و پیشنهادم اینه که اگه تو یه درس خیلی خیلی ضعیف هستید کلاس کنکور شرکت کنید و اگر پایه ی کمی هم تو درسی دارید و به قول معروف دو دو تا چهارتای اون درس رو میدونید شرکت نکنید که وقت تلف کردنه (البته نظر بنده است!)
    آزمون آزمایشی شرکت کردم و صد در صد تو برنامه ریزی برای درس تاثیر میذاره ولی نتیجه آزمون هایی که جامع نیستند زیاد براتون مهم نباشه و فقط با برنامه آزمونها درسهاتون رو پیش برید ولی نتیجه آزمونهای جامع میتونه تا حد زیادی بهتون بگه که در چه حدی هستید

از تابستون شروع کردم ولی اوایل بسیار کم میخوندم(حتی روزی کمتر از دو ساعت!) که الان خیلی از این کارم پشیمونم.اگر به طور مفید روزی شیش الی هشت ساعت در نظر بگیریم تقریبا چهار پنچ ماه میشه... هدفم کسب رتبه زیر 300 بود که بعد از اینکه آزمونهای جامع رو دادم متوجه شدم که رتبه ی زیر 100 اصلا دور از انتظار نیست.ولی متاسفانه آزمون کنکور اصلی رو با اینکه خیلی راحت تر از جامع آزمایشی هایی که میدادم بود ولی بدتر از آزمایشی هام شد. متاسفانه شرایط کنکور خیلی تاثیر گذاشت روم ... توصیه میکنم تو آزمون اصلا مثل من جو گیر نشید و سوالات رو با آرامش پاسخ بدید

اگر روزی هفت هشت ساعت در نظر بگیریم 4 ماه یا نهایتا 5 ماه خواندم (البته زمان بیشتری خواندم ولی چون زمان کنکور به اردیبهشت منتقل شد سست شدم و اوایل حتی روزی کمتر از دو ساعت میخواندم که اشتباه محض بود) و دو کتاب دو کتاب پیش میرفتم (دو کتاب را به طور موازی میخواندم و سپس دو کتاب بعدی و... و نکات و فرمولهای مهم کتاب ها را هایلایت میکردم و پس از تمام کردن کتابها دوباره یک دور دیگر کتابها را به منظور خلاصه برداری خواندم که این کار هم اشتباه بود و توصیه میکنم همزمان با مطالعه ی کتابها خلاصه نویسی هم انجام شود که در وقت صرفه جویی شود.تمامی خلاصه هایم 200 صفحه ی سررسید شد و از آن به بعد تا روز کنکور به هیچ وجه متن درسنامه ی کتابها را نمیخواندم و فقط خلاصه برداری ها را میخواندم و تست های کتابها را کار میکردم (البته باید دقت شود که خلاصه باید مختصر و در عین حال کامل و شامل باشد که دیگر نیازی به کتاب نباشد).

بله.برنامه های زیادی داشتم.همه هفته ها ورزش رو حتما تو برنامم داشتم (والیبال و پینگ پنگ و ...) حتی هفته های منتهی به کنکور و هیچ وقت ورزش رو تعطیل نکردم و توصیه میکنم اگه میخواید بازده درس خوندنتون بالا بره حتما و حتما ورزش کنید(حتی المقدور ورزشی که تفریح هم داشته باشه).غیر از ورزش هم بیرون رفتن با خانواده و دوستان و همچنین چند مسافرت و...(تقریبا زندگی معمولی ای داشتم و به قول معروف خودم رو برای کنکور هلاک نکردم و حتی خیلی از نزدیکانم اصلا متوجه نشدند که برای کنکور میخوندم...(

تو اون درسهایی که برای کنکور خوندم در درس خاصی احساس ضعف نمیکردم و با خوندن درسنامه ی کتاب اگر هم احیانا مشکلی بود حل می شد.البته چند درس رو کلا برای کنکور نخوندم مثل زبان و ریاضیات و سیالات و فولاد(البته فصل پیچ و جوش رو خوندم) و بتن که خیلی خیلی خیلی ناراحت و پشیمونم که این درسها رو برای کنکور نخوندم و توصیه میکنم که دوستان این اشتباه من رو تکرار نکنند!

همه ی دروسی که برای کنکور میخوندم قبل از عید تموم شد.به جز دروسی که از اول تصمیم به حذفشان گرفتم بقیه رو رسیدم تمام کنم و حتی خیلی هم وقت اضافه و پرتی آوردم که نشون میده چه اشتباه بزرگی کردم که درسهای زیاد و مهمی رو حذف کردم...

جواب این سوال را تو پاسخ سوال 5 مطرح کردم و در ضمن راه بسیار مناسبی برای حفظ کردن فرمولها که خودم خیلی دیر متوجهش شدم و نتونستم زیاد ازش استفاده کنم استفاده مستمر از فرمولهاست(خودم فکر میکردم میشه با تکرار و خواندن از روی فرمول راحت حفظش کرد که اشتباه بود و وقتی دست به قلم میشدم و از فرمول تو حل سوالات مختلف استفاده میکردم به طرز جالب و راحتی فرمولها رو حفظ میشدم و توصیه من برای حفظ فرمولها برای عزیزان این راهه...)

هفته های آخر به تست زنی و تمرین بیشتر گذشت و چیز جدیدی به اون صورت نخوندم و هفته ی منتهی به کنکور را صرف مرور نهایی و گرفتن آزمونهای سالهای قبل از خودم کردم(سعی کنید هنگام خود آزمایی حتی الامکان شرایط کنکور را برای خود ایجاد کنید(

بله می شدم ولی وقتی به این فکر میکردم که کنکور همه ی زندگی نیست آروم میشدم (حتما گاهی پیش خودتون این فکر رو بکنید...واقعا جواب میده)

با توجه به آزمون های آزمایشی ام زیاد راضی کننده نبود.ولی خوب اشتباهات زیادی تو کنکور کردم (یکیش این بود که 17 یا 18 سوال زبان زدم و به همین دلیل در صد زبانم با اینکه در آزمونهای آزمایشی زیر 20 در صد نمیومد 4 درصد شد ...اینجاست که میگن آدم رو ... بگیره ولی جو نگیره. چند تا سوتی زشت هم تو درسهای دیگه مثلا خاک داشتم). در کل با توجه به وضعیتی که کنکور دادم این رتبه راضی کنندست ...

راه و ترابری دانشگاه تهران و بعدش راه و ترابری دانشگاه صنعتی شریف و... به دلیل علاقه نسبی به گرایش راه و ترابری و علاقه به جو دانشگاه تهران...

در همه ی دروس کتب سری عمران مناسبند(البته به نظر من!)

برای خود انگیزه بسازید (با ترسیم هدف در ذهن خود) و مطمئن باشید که اگر هدفی داشته باشید و برای آن تلاش کنید حتما و حتما به آن هدف میرسید. موفق باشید.

3 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . mahboob21,mfiredragon,saman7192

17. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر کل سایت
    وضعيت تحصيلي
    فارغ التحصیل ارشد
    رشته تحصيلي
    مهندسی زلزله
    نام دانشگاه
    خواجه نصیرالدین طوسی
    پسندیده
    1,640
    رتبه 314 معدل کل 15.84 معدل موثر 16.99
    درصد دروس:زبان و ریاضی:سفید جامدات:25 خاک:63.33 سیالات:60 طراحی:26.67

مهندسی عمران-عمران دانشگاه رازی کرمانشاه- فارغ التحصیل

در هیچ کلاس و آزمون آزمایشی شرکت نکردم. شاید اگر آزمون شرکت میکردم رتبم بهتر میشد ولی فکر میکنم کلاس وقت گیره.

اوایل مرداد- حدود 300

خواندن دروس مقاومت؛تحلیل؛خاک؛سیالات و بتن را تقریبا همزمان شروع کردم و هر روز دو یا سه درس را مطالعه میکردم؛ با روزی دو سه ساعت شروع کردم و کم کم زمان مطالعه را تا حدود ۵-۶ ساعت بالا بردم. روال مطالعه به این شکل بود که مثلا یک فصل را میخواندم و خلاصه نویسی میکردم و جلسه بعدی خلاصه ها را مرور و پس از به خاطر سپردن فرمولها (بار اول حفظ نشه اشکال نداره) نصف تست های تالیفی و سراسری (مثلا تستای فرد) را یکی یکی حل میکردم و جواب را بررسی میکردم.
    دور اول که کتاب های مذکور تمام شد ؛خواندن کتاب های پی؛هیدرولیک؛راهسازی و روسازی را شروع کرده و همزمان مطالعه کتاب های قبلی را برای دور دوم شروع کردم و اینبار بعد از مطالعه هر فصل تست های حل نشده(مثلا زوج ها) را تک تک حل میکردم. به این ترتیب حدود یک ماه مانده به کنکور تمام درس ها دو دور از روی کتاب مطالعه شده بود و خلاصه ها دو دور مرور شده بودند. بیشتر باید هدف این باشه که برنامه ی هر روز انجام بشه تا اینکه به ساعت مطالعه توجه شود.

ورزش و پیاده روی میکردم ولی فعالیت حرفه ای مثل کار کردن و... نداشتم.

در دروس ریاضی و زبان ضعیف هستم و چون یادگیری این دو درس احتیاج به زمان دارد آنها را کنار گذاشتم!! در مورد دروس دیگر به راحتی میتوان در دوران کنکور با مطالعه کتابها بر مطالب مسلط شد و لازم به یادگیری قبلی نیست.

یک ماه مانده به کنکور تمام درسها را دو دور از روی کتاب خوانده بودم.

پس از مطالعه هر درس در همان روز خلاصه را هم مینوشتم –البته در بیشتر دروس به این ترتیب عمل میکردم که بعد از بررسی خلاصه های آقای مهندس رحیمی(رتبه ۳۴ کنکور ۹۴) مطالبی که لازم میدانستم به آنها اضافه میکردم بنابراین بسیار در وقت صرفه جویی میشد.
    {در اینجا هم لازم میدانم از ایشان و همچنین عوامل سایت ارشد عمران بسیار تشکر کنم به خاطر قرار دادن خلاصه ها و راهنمایی های مفید در سایت}

بعد از اتمام دروس یک دور تمام خلاصه ها را مرور کردم و فرمول هایی که فراموش شده بود را سعی کردم به خاطر بسپرم. پس از یک روز استراحت؛ مشابه شرایط جلسه از خودم آزمون گرفتم و پس از یک روز بررسی آن و نصف روز استراحت؛آزمون دیگری از خود گرفتم و آن را بررسی کردم.در آخر هم خلاصه ها را یکبار دیگر بطور کامل مرور کردم.(تقریبا یکماه از برنامه ای که داشتم عقب مانده بودم به همین خاطر تنها توانستم ۲ آزمون از ۱۰ آزمون سال های گذشته را که در برنامه داشتم حل کنم)

بله؛ نگرانی و استرس همیشه هست و هرچه به زمان کنکور نزدیکتر میشدم بیشتر میشد (با گل گاو زبان و پروپرانول آرام میشدم؛-)

بله راضی بودم.

گرایش سازه به خاطر علاقه و دانشگاه شیراز به خاطر نرفتن به خوابگاه و... و میدانستم که در این دانشگاه میتوانم موفقتر عمل کنم تا هرکدام از دانشگاه های تهران. این قضیه کاملا به شرایط شخصی و اهداف هر فرد بستگی دارد.

تمام دروسی که مطالعه کردم از روی کتاب های سری عمران بود (از کتاب تحلیلش 100٪ راضی نیستم چون کمی طولانی و وقت گیره)

توصیه هایی که از دوستان دیگه آموختم و مفید بوده اینکه: به خدا توکل کنید حتما نتیجه ی زحماتتان را خواهید دید- حتما سعی کنید برنامه ی هر روز رو اجرا کنید –تلاش و پشتکار فراموش نشه.
    امیدوارم موفق ؛پیروز؛ سالم ؛ سربلند و شاد باشید.

3 کاربر پست ADMIN عزیز را پسندیده اند . mahboob21,mfiredragon,saman7192

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع